logo

reklam
01 Aralık 2015

Kış Lastiği Denetimleri Başladı

(Samsunyerelhaber) – Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması kapsamında D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde trafik ekiplerince kontroller yapıldı.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, D-100 karayolunun Bolu Dağı kesimi İstanbul yönünde seyreden araçlara yönelik kış lastiği kontrollerine başladı.

Türkiye’nin önemli geçiş güzergahında gerçekleştirilen denetimlerde, kış lastiği olmayan ve gerekli ölçümlere uymayan araçların sürücülerine 571 lira para cezası kesildi.

Bolu Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Sönmez, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Aralık 2015-1 Nisan 2016 tarihleri arasında ticari taşımacılık yapan araçlarda kış lastiği bulundurma zorunluluğu olduğunu anımsattı.

Trafik ekiplerinin bu kapsamda uygulamalara başladığını anlatan Sönmez, “Kış lastiği olmayan araç sürücülerine 571 lira idari para cezası kesiliyor. Ceza yazıldıktan sonra aracın en yakın yerleşim merkezine kadar gitmesine izin veriyoruz. Lastikleri karda seyretmeye uygun değilse onunla ilgili de çeşitli idari tedbirler alıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme (1 Aralık 2015, 14:15):

KASTAMONU (Samsunyerelhaber) – Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Düzgün, kış lastiklerinin sadece aracın çekişini sağlayan tekerleklerde değil, tamamında kullanılması gerektiğini bildirdi.

Düzgün, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Aralık itibarıyla başlayan zorunlu kış lastiği uygulamasının sürüş dinamiği ve güvenliği açısından önem taşıdığını belirtti.

Sürücülere kışlık lastiği seçimi konusunda uyarılarda bulunan Düzgün, “Aracın bütün güvenlik unsurları, lastik ve zemin arasındaki tutunmaya bağlı olarak geliştirilmektedir. Bu nedenle lastik tercihinde kullanım yeri, şartları ve aracın üretici standartları büyük önem taşımaktadır” dedi.

Sadece çekiş tekerleklerine kış lastiği takılmasının yanlış bir tutum olduğunu vurgulayan Düzgün, şunları kaydetti:

“Kış mevsiminde diğer mevsimlere göre sürüş dinamiği ve güvenliği büyük ölçüde değişmektedir. Kış lastiği, genellikle 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda aracın zeminle arasındaki tutunma ve hareketlerde yaz şartlarında kullanılan lastiklere göre daha iyi performans sergilemektedir. Bu tür lastikler diş yapıları, malzemesi ve profilleri, iklim şartları göz önünde bulundurularak üretilmektedir. Lastik üzerinde yük, hız göstergelerinin yanı sıra standart kış lastiği işaretleri olan ‘M+S’ ve buz kristali işareti mutlaka aranmalıdır. Burada en önemli konulardan biri de aracın bütün tekerleklerinde aynı özelliklerdeki lastiklerin kullanılmasıdır. Dolayısıyla kış mevsiminde aracın tüm tekerleklerine kış lastiği takılması önem taşımaktadır.”

Araçlarda farklı özelliklerde lastik kullanılmasının sürüş güvenliği riske sokabileceğine dikkati çeken Düzgün, ani fren veya yönlendirmelerde araçta istem dışı savrulmaların meydana gelebileceğini, bunun da trafik kazalarına davetiye çıkarabileceğini dile getirdi.

Düzgün, kış lastiklerinin aracın çekiş kabiliyeti ve yol tutuşunu düşürmediğinin altını çizerek, “Bu tür lastikler düşük sıcaklıklarda sertleşmeyen, seyir güvenliğini artıran ürünlerdir. Kış şartlarında frenleme mesafeleri, aracın direksiyon hakimiyetini kaybetmeden hareket edebilmesini sağlayan temel parametrelerdir. Kış şartlarında sürücüler yaz şartlarına göre daha fazla risk ve tehlikelere maruz kalmaktadır. Dolayısıyla kış lastiklerinin kullanılması hem trafik hem de can güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

– “Düşük lastik basıncı, tamamen yanlış bir tutum”

Sürücülere lastik basıncı konusunda da uyarılarda bulunan Düzgün, ideal lastik basıncının kış lastiği seçimi kadar önem taşıdığını belirtti.

“Düşük lastik basıncının yol tutuşunu güvenli hale getirdiği” düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu vurgulayan Düzgün, “Lastiklerle ilgili bir diğer güvenlik parametresi ise doğru değerde lastik basıncıdır. Araca göre tespit edilmiş basınç değerleri, lastiklerin en ideal çalışma şartlarını ifade etmektedir. Gereğinden fazla veya düşük değerde ayarlanmış lastik basınçları lastiğin fiziksel yapısına zarar verebileceği gibi bunun yanı sıra sürüş güvenliğini de ciddi derecede etkilemektedir” diye konuştu.

Düzgün, kışın araçların tutunma kabiliyetini artırması için lastik basıncının gereğinden fazla düşürülmesinin tehlikeli bir davranış olduğunu, havası düşük lastiklerin zemin ve lastik arasındaki temas izdüşümünü bozduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme (1 Aralık 2015, 16:25):

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun’da şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara yönelik kış lastiği denetimi gerçekleştirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, Samsun-Ankara karayolunun otobüs terminali mevkisinde uygulama yaptı.

Ekipler, lastiklerin diş derinliklerini ve kış ayları için üretildiklerini belirten logolara sahip olup olmadıklarını kontrol etti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Trafik Şube Müdürlüğünde görevli komiser yardımcısı Macit Kaya, 1 Mart 2016’ya kadar sürecek zorunlu kış lastiği denetimlerine başladıklarını söyledi.

Denetimlerde sürücülerin kış lastiği konusunda bilgilendirildiğini belirten Kaya, araçlarında kış lastiği bulunmayanlara 571 lira idari para cezası ile trafikten men cezası uyguladıklarını anlattı.

Kaya, denetimlerin aralıksız süreceğini ifade ederek, “Sürücülerimizin kış lastiği uygulamasına uymasını istiyoruz. Bu, hem onların hem de taşıdıkları yolcular ile trafik güvenliği için çok önemli. Sürücüler kış lastiğinin yol tutuşu ve güvenlik konusunda önemini unutmamalılar” şeklinde konuştu.

Kış lastiği olmazsa karlı yollarda gidilemeyeceğini dile getiren otobüs şoförü Ömer Olgun da uygulamadan memnun olduklarını kaydetti.

Öte yandan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş AŞ filosundaki 41 otobüse kış lastiği takıldığı bildirildi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ