logo

reklam
14 Eylül 2015

Zeytinlik Semti’nde 70 tarihi ev tescil olmayı bekliyor

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Giresun Zeytinlik Semti ve Evlerini Koruma Derneği Başkanı Ahmet Coşkun, yaklaşık 200 yıllık geçmişe sahip bölgede en büyük sorunun tarihi yapılarının tam anlamıyla tescil edilememesi olduğunu söyledi.

Coşkun, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, 1800’lü yıllarda ciddi yapılaşmanın başladığı tarihi semtte halen 200 ev bulunduğunu belirtti.

Evlerden 130’unun tescilli olduğunu, 70’inin ise halen tescil edilmeyi beklediğini ifade eden Coşkun, şöyle konuştu:

“Semt, Kale, Kapu, Çınarlar, Hacı Hüseyin ve Gemilerçekeği mahallelerini kapsamakta. Geniş bir bölgede yer alan semtte ilk ciddi yerleşim hareketliliği 1800’lü yıllarda başlamış. Osmanlı ve Avrupa mimarisinin izlerini taşıyan evlerden 200’ü günümüze kadar ulaşmış durumda. Bu evlerin 130’u tescil edilmiş ancak 70’i tescil olmayı bekliyor. Evlerin tescillerinin tamamlanaması Zeytinlik Semti’ndeki en önemli sorunumuz durumunda. İlgililerden bölgedeki tüm evleri tescil etmelerini ve bu yöndeki çalışmalarını bir an önce bitirmelerini istiyoruz.”

Coşkun, Zeytinlik Semti’nin, Doğu Karadeniz’in önemli turizm mekanlarından biri olabileceğine işaret ederek, “Semt adım adım tarih kokuyor. Tarihi ve kültürel özellikleriyle önemli turizm potansiyeline sahip. Sadece bu potansiyelleri ortraya çıkarmamız gerekli. Altyapı eksikliklerinin giderilmesi durumda Zeytinlik Semti, Doğu Karadeniz bölgesi ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezilerinden birisi haline gelecektir” dedi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ