logo

reklam
06 Aralık 2015

Yürüme engelli Emirhan’ın “zor yaşamı”

TOKAT (Samsunyerelhaber) – EKBER TÜRKOĞLU/HÜSEYİN DAYLAK – Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşayan ve dışarıya çıkarıldığında aile bireyleri tarafından sırtta veya el arabasıyla taşınan 13 yaşındaki yürüme engelli Emirhan Karaoğlu’nun tek isteği, akülü tekerlekli sandalyeye sahip olmak ve yarıda kalan eğitimini sürdürebilmek.

Turhal’a bağlı Yazıtepe köyünde çiftçilikle uğraşarak geçimini sağlayan Murat-Seyhan Karaoğlu çiftinin üç çocuğundan ortancası Emirhan, 4 yaşına kadar kardeşleri gibi normal bir çocuk gibi yaşadı. 4 yaşında yürüme zorluğu çekmeye başlaması üzerine ailesinin doktora götürdüğü Emirhan’a gen bozukluğuna bağlı kas erimesi teşhisi konuldu.

Ailesinin çeşitli hastanelere götürmesine rağmen tedavi edilemeyen ve zamanla hastalığı ilerleyerek 10 yaşında tamamen yürüme engelli hale gelen küçük Emirhan’ı ailesi sırtında taşıyarak dışarıya çıkarmaya başladı. Küçük Emirhan, maddi imkanları yeterli olmadığı için ailesi tarafından bazen de el arabasıyla gidecekleri yere götürülüyor.

Baba Murat Karaoğlu, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun 4 yaşında rahatsızlandığını söyledi. Çocuklarını önce Tokat, daha sonra Ankara’da hastanelere götürdüklerini belirten Karaoğlu, son olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi ettirdiklerini anlattı.

Çocuğunun hastalığına çare bulmak için yıllarca her yolu denediklerini dile getiren Karaoğlu, şunları kaydetti:

“Oğlum 4 yaşından sonra yürüme güçlüğü çekmeye başladı. Zamanla hastalığı ilerleyerek 10 yaşlarında tamamen engelli hale geldi. Eğitimini de 4’üncü sınıfa kadar tamamlayabildi. Ondan sonra hiç yürüyemeyince okula gönderemedik. Çocuğumu tedavi ettirmek için her şeyi yaptım. Tedavinin belirli bir aşamasından sonra doktorlar, ‘Yapılabilecek başka bir şey olmadığını, başka yere götürülse de tedavisinin bulunmadığını’ söyledi.”

Maddi imkanları elvermediği için tekerlekli sandalye alamadıklarına dikkati çeken Karaoğlu, “Zaman zaman el arabasıyla çıkarıp gezdiriyoruz. Oğlumun en büyük isteği akülü tekerlekli sandalye. Bu olursa en azından biraz daha rahat hareket edebilir” ifadelerini kullandı.

Anne Seyhan Karaoğlu ise oğlunu engelli olması, tekerlekli sandalyesinin de bulunmaması nedeniyle rahatça dışarıya çıkartamadığını belirterek, bir hayırseverin akülü tekerlekli sandalye bağışında bulunmasını istedi.

Emirhan Karaoğlu da okula gidemediği için üzüldüğünü dile getirerek, akülü tekerlekli sandalye sahibi olmak ve okula gitmek istediğini söyledi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ