logo

reklam

Vodafone’un “Kırmızı Işık” uygulamasına ödül

İSTANBUL (Samsunyerelhaber) – Vodafone Türkiye tarafından kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla geliştirilen Kırmızı Işık uygulaması için Y&R Team Red İstanbul tarafından hazırlanan “Aramızda” kampanyası, CLIO Ödülleri’nde “Entegre Kampanya” kategorisinde “Grand CLIO” ve altın ödülünü alırken, “Dijital” kategorisinde de gümüş ödüle layık görüldü. 

Vodafone’un  açıklamasına göre, tüm dünyada pazarlamanın ve inovasyonun zirvesi olarak kabul edilen Cannes Lions 2015’te büyük ödül Grand Prix’yi alarak Türkiye’de bir ilke imza atan Vodafone “Kırmızı Işık” uygulaması, bu kez de 1959 yılından bu yana reklam, tasarım ve iletişim alanındaki farklılığı ve inovasyonu ödüllendiren CLIO’dan bir altın, bir gümüş ve bir Grand CLIO ödülü kazandı.

“Kırmızı Işık” uygulamasının “Aramızda” kampanyası, CLIO Ödülleri’nde “Entegre Kampanya” kategorisinde “Grand CLIO” ve altın ödülünü alırken, “Dijital” kategorisinde de gümüş ödül aldı. “Kırmızı Işık” uygulaması CLIO’da Türkiye’den kısa listeye kalan 4 farklı çalışma arasında ödüle hak kazanan tek çalışma oldu.

ABD’nin New York şehrinde düzenlenen ve ünlü aktör Alec Baldwin’in sunuculuğunu üstlendiği ödül törenine, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt ve Young & Rubicam Brands Reklamevi Ajans Başkanı Arzu Ünal birlikte katıldı. 

Öğüt, dijital çağa uygun çözümlerle toplumsal sorunlarla mücadele etmek gerektiğine inandıklarını, “Kırmızı Işık” uygulamasının da mobil teknolojilerinin toplumsal hayata katkısını gösteren önemli bir uygulama olduğunu belirtti.

 Mobil teknolojilerinin gücünü kullanarak hayata geçirdikleri uygulama sayesinde de şiddete maruz kalan kadınlara tek dokunuşla destek eli uzattıklarını ifade eden Öğüt, şunları kaydetti:

 “‘Kırmızı Işık uygulamasını, sadece kadınlar tarafından erişilebilen, şiddeti anında ya da öncesinde engellemeye yönelik, şiddet uygulayan kişinin fark etmeyeceği biçimde çalışan bir çözüm olarak tasarladık. Bu hassas ve hayati konu için iletişim çalışmalarımızı da yenilikçi ajansımız Y&R Team Red beraber ince bir zekâyla sadece kadınlara ulaşabileceğimiz bir dil ve stratejiyle hazırladık. Cannes Lions 2015’te büyük ödül Grand Prix’yi alarak Türkiye’ye bir ilki yaşatan kampanyamızın şimdi de reklam dünyasının uluslararası alanda en önemli ödüllerinden CLIO’da biri büyük ödül olmak üzere üç ödül birden kazanmasının gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizde bu uygulamaya hiç ihtiyaç kalmamasını umut ediyoruz”

Arzu Ünal ise  Vodafone’nun  “Kırmızı Işık” uygulaması için aldıkları briefin  insanın kalbine dokunan bir brief olduğunu dile getirdi. 

Kendilerinin de çalışmalarına önce kalplerini koyarak başladıklarını aktaran Ünal, “Bir projeye kalbinizi koyduğunuzda önünüzdeki sınırlar kalkıyor, daha ilerisini görebiliyor, yenilikçilik fırsatlarını sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. Bu projede uygulama ile kullanıcıyı en doğru şekilde buluşturabilmeniz için önce projenin arkasındaki teknolojiye hakim olmanız gerekiyordu. Teknolojiyi oluşturanlar ile onu kadınlarla buluşturacak olan bizler tüm süreçte yan yana aynı dili konuştuk. ‘Aramızda Kalsın’ kampanyasını bu bilinçle çalışıp, 360 derece entegre iletişim anlayışıyla oluşturduk. Kampanyamızı, Vodafone teknolojisini sadece kadınlara ve en sade dilde aktaracak şekilde kurguladık. Sadece kadınların uygulamanın farkına varması için alternatif, yeni mecralar ortaya koyduk. Kurguladığımız bu yalın ve yenilikçi  yaklaşım ile Cannes Lions’da kazandığımız Grand Prix’nin ardından, Türkiye’nin ilk Grand CLIO’sunu kazanmak müthiş bir duygu. CLIO’dan gelen bir altın, bir gümüş ve bir Grand CLIO’nun gururunu yaşıyoruz. Ama asıl gurur duyduğumuz şey, Türkiye’deki binlerce kadını, aile içi şiddetten korumaya yardımcı olabilmek” ifadelerini kullandı.

 

-Uluslararası otoritelerden ödüllü kampanya

 

Vodafone’un Türkiye’de gittikçe artan kadına yönelik şiddet vakalarına karşı kullanıma sunduğu ve bugüne kadar 283 binden fazla kez indirilen “Kırmızı Işık” uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetlerine ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor.

Uygulama için Y&R Team Red İstanbul tarafından hazırlanan “Aramızda” kampanyası, odağına teknolojiyi alarak, kadınların ihtiyaçlarına uyarlanmış esnek bir medya yaklaşımı içeriyor. Tüm dünyadan 40 bini aşkın projenin yarıştığı Cannes Lions 2015’te büyük ödül Grand Prix’yi alan 18 projeden biri olan kampanya, medya dalında elde ettiği bu başarının yanı sıra Cannes’da bir altın, iki gümüş ve üç bronz olmak üzere toplam 7 ödül aldı.

Vodafone Kırmızı Işık uygulaması için yürütülen reklam kampanyası, 2014 yılında 26. Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri’nde 5 ödül almış, Felis Ödülleri’nde de “Dijital – En İyi Dijital Merkezli Entegre Kampanya” dalında birinci olmuştu. Uygulama ayrıca, Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından bu yıl 20’nci kez düzenlenen ve dünyanın en prestijli teknoloji ödülleri arasında yer alan Global Mobil Ödülleri’nde “Gelişmekte Olan Pazarlarda Kadınlara Yönelik En İyi Mobil Uygulama” dalında finalist olmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ