logo

reklam

UEFA’nın 4 Türk takımını incelemesi

KARABÜK (Samsunyerelhaber) – UEFA’nın, Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde inceleme yaptığı 4 Türk takımı arasında yer alan PTT 1. Lig ekiplerinden Kardemir Karabükspor’un asbaşkanı ve basın sözcüsü Hakan Yılmaz,  “UEFA’nın yaptığı soruşturma denk bütçe üzerine yapılmış bir soruşturmadır. Bir alt lige düşmemizle bilanço dengelerimiz de değişti. Buradaki soruşturmanın asıl amacı mali yapı ve bilanço dengesidir” dedi. 

Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, 2012-2013 sezonundan başlamak üzere kulüp olarak UEFA lisansını almaya hak kazandıklarını, bu lisansı alabilmek içinde idari, mali, sportif ve hukuki yapıların standart ve normlarına uygun olması gerektiğini söyledi. 

Lisansı alan takımların rutin olarak denetlendiğini belirten Yılmaz,  şu ifadeleri kullandı:

“Bu anlamda PTT 1. Lig’de UEFA lisansı olan tek kulüp biziz. Süper Lig’de de 11 kulüp bu lisansa sahiptir. Süper Lig’de mücadele ederken 2013-2014 sezonun sonunda UEFA Avrupa Lig’inde mücadele etme şansı yakaladık. Play-off turunda elendik. UEFA’nın yaptığı soruşturma denk bütçe üzerine yapılmış bir soruşturmadır. Bir alt lige düşmemizle bilanço dengelerimizde değişti. Buradaki soruşturmanın asıl amacı mali ve bilanço dengesidir. Herhangi bir sportif yaptırım talebi ve olay yoktur.”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun tüm kulüpler üzerinde denetim yetkisinin bulunduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Her zaman denetimler yapılmaktadır. Futbolcu alacaklarının ödenmemesi, ihtilaflar ve transfer de yapılan uygulamalar her zaman denetime açıktır. Böyle hususlarda bir soruşturma yok. UEFA lisansına sahip olduğumuz için bu lisandaki bütçe denkliği hususunda yapılan bir soruşturma. Gelirlerimizi dondurma gibi bir karar da yoktur. Rutin bir incelemedir. Gerekli belge ve evrakları ilettik. En yakın zamanda sonuçlanacağını umut ediyoruz. Lig ile ilgili herhangi bir problem yoktur. Biz bir alt lige düştüğümüz için bilançomuzda ister istemez olumsuzluklar meydana geldi. “

Güncelleme (26 Kasım 8706, 17:25):

KARABÜK (Samsunyerelhaber) – UEFA’nın, Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde inceleme yaptığı 4 Türk takımı arasında yer alan PTT 1. Lig ekiplerinden Kardemir Karabükspor’un yönetim kurulu, yapılan soruşturmanın rutin mali denetimlerle ilgili olduğunu, gerekli belgelerin UEFA’ya iletildiğini bildirdi.

Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, Kardemir Karabükspor’un 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015 ve 2015-2016 futbol sezonlarında kulüp lisans ve mali fair play talimatı kapsamında yer alan sportif, altyapı, personel-idari, hukuki ve mali kriterlere ilişkin tüm gereklilikleri yerine getirerek, UEFA Kulüp Lisans ve Mali Fair Play Lisans sertifikası almaya hak kazandığı hatırlatıldı.

Bu kapsamda 2014-2015 futbol sezonunda kulübün UEFA Avrupa Kupası’na katıldığının anımsatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“UEFA tarafından UEFA lisansı alan futbol kulüpleri çeşitli denetlemelere tabi tutulmaktadır. Ülkemizde UEFA lisansı alan diğer futbol kulüpleri gibi kulübümüz de bu denetimlere tabidir. 2015-2016 sezonunda ülkemizde 11 Süper Lig takımı, PTT 1. Lig’de ise sadece kulübümüz, UEFA lisansı almaya hak kazanmıştır. Kamuoyunda kulübümüz hakkında UEFA tarafından soruşturma açıldığından bahisle haber yapılmış olmakla birlikte, yapılan soruşturma rutin mali denetimlerle ilgili olup kulübümüz tarafından gerekli belgeler UEFA’ya iletilmiştir.”

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ