logo

reklam
22 Kasım 2015

Türkmen köylerine yönelik kara harekatı

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik kara harekatına tepki gösterdi.

Zeybek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son 15 yılda Ortadoğu’da ve komşu ülkelerle olan ilişkilerde yürüttüğü politikaların çok önemli olduğunu ve gelinen noktada yaşanan gelişmeleri durup seyreden bir Türkiye’nin ortaya çıktığını ifade etti.

İktidarın dış politikasını eleştiren Zeybek, şunları dile getirdi:

“Üzülerek görüyoruz ki Türkiye’nin dış politikaları yanlış bir zemine oturtulmaktadır. Bunun sonucunda Türkiye’nin doğusunda 800 kilometre sınır hattında PYD’nin yerleştiğini görüyoruz. ABD’nin bunun tarafı olduğunu ve Türkiye’nin buna müdahale edemediğini ve sınırımızda yeni bir devlet oluşturulduğunu canlı bir şekilde yaşıyoruz. Türkiye’nin menfaatleri yok edilmiştir, Orta Doğu’da Türkmenlerin menfaatleri yok edilmiştir, bu menfaatlerin yok edilmesinde mevcut siyasi iktidarın büyük rolü oldu. Emperyalist ülkeler paylaşımlarını yapmışlardır fakat Türkiye bunun dışında kalmıştır, Ortadoğu kan gölü içinde kalmıştır. Türkmen soydaşlarımız orada katledilir ve oradan sürgün edilir hale gelmiştir. Türkmenlere yapılanlara karşı durmak için Türkiye olarak etkin bir şekilde rol almalıyız. Yaşanan gelişmelere sesiz kalan bir siyasal iktidar ile bunun olmayacağını her seferinde ifade ettik. Yaşanan bu gelişmeler ve geldiğimiz nokta yanlış politikaların eseridir. Yaşanan gelişmelerin ardında Musul Kerkük ve Suriye’deki Türkmenlerin yerlerinden edilmesi ve burada bir Kürt devleti kurulması hayali vardır. Bizim düşüncemiz ülkemizin Ortadoğu politikalarını gözden geçirmesi ve buradaki etkinliğimizi artırmaya yönelik politikalar izlenmeli. Biz bundan sonraki süreç içerisinde Türkmen kardeşlerimizin buralardaki varlıklarına sahip çıkmak zorundayız. Bizim Ortadoğu ile tarihten gelen derin bağlarımız var. Türkmen kardeşlerimizin varlıklarına sahip çıkma adına uygulanacak olan her türlü politik karara destek vereceğiz.”

Güncelleme (22 Kasım 2015, 11:15):

BARTIN (Samsunyerelhaber) – Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Temsilcisi Sezai Hangişi, “Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmen’siz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail’in arzuladığı büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır” dedi.

Hangişi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran’ın da desteğiyle Türkmen Dağında ilerleyen Suriye ordusunun, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzere olduğunu söyledi.

Saldırılar karşısında yaklaşık 10 bin sivilin, bombalardan kaçarak Türkiye sınırına akın etmesinin yanında 25 bin dolayında Türkmen’in de katliamla karşı karşıya olduğunu ifade eden Hangişi, şöyle devam etti:

“Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmen’siz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail’in arzuladığı büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır. Bölgeden çığlıklar yükselmekte, yüreklerimiz yanmaktadır. Yetkililer, Türkmen kardeşlerimize her türlü desteği vermek için bütün imkanları kullanmalıdır. Nasıl ki İran, Şiiler gerekçesiyle bölgede söz sahibi ise Türkiye, Türkmen kardeşlerimiz için sesini yükseltmelidir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi bu vatanın sınırları, Türk’ün yaşadığı en uzak yerden başlar. Eğer bizler, sınırımız dışındaki kardeşlerimizi koruyamazsak, yakın bir gelecekte vatanımız, devletimiz ve sınırlarımız içindeki vatandaşlarımız da tehdit altında kalacaktır. Türk devleti, büyük olacaksa sınırlarımız dışındaki kardeşlerimizle büyüyecektir. Tarih bu sorumluluğu Türkiye Cumhuriyeti’nin omuzlarına yüklemiştir. Bölgede yaşananlara, başta Türk hükümeti olmak üzere tüm dünya devletleri kısa zamanda müdahale etmeli ve Türkmenler üzerinden devletimize karşı oynanan bu oyun mutlak surette bozulmalıdır.”

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ