logo

reklam

Trabzon-Batum Sanat Buluşması

TRABZON (Samsunyerelhaber) – Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze ve beraberindeki heyet, şair ve ressam Hasan Helismishi’nin Trabzon’da düzenlenen sergisinin açılışına katıldı.

Batum Konsolosluğu ile Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen ”Trabzon-Batum Sanat Buluşması” etkinliği kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Hasan Helismishi’nin eserlerinden oluşan sergi açıldı.

Serginin açılışına Khabadze’nin yanı sıra heyetteki Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şura Başkanı Avtandil Beridze, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaişvili, Bakan Yardımcısı Natia Sirabidze, Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal ile çok sayıda davetli katıldı.

Khabadze açılışta yaptığı konuşmada, Gürcistan’ın her zaman sanata ve kültüre özel bir ilgi gösterdiğini söyledi.

Ülke olarak dünyaca tanınan ressamlarının olduğunu ifade eden Khabadze, ”Bunların içerisinde Pirosmani, insanların tanıdığı ve sevdiği bir ressam. Hasan Helismishi’nin çalışmaları da Pirosmani’nin çalışmaları ile kıyaslanmakta. Acara’nın kendi Pirosmani’si olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Khabadze, Hasan Helismishi’nin çok yetenekli bir ressam olduğunu da vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Sanatseverler sergiyi gezince sanatçımızın ne kadar yetenekli olduğunu görecek ve emin olacaklar. Ressamımızın çalışmalarını canlandırmaya karar verdik ve çalışmalar uzmanlar tarafından çok büyük destek görmekte. Ressamımız ayrıca şiir de yazmakta. Şiirleri ve resimleri halka çok yakın olduğu için halk tarafından da çok seviliyor.”

Sarp’ta Hasan Helismishi’nin adını taşıyan bir müze açtıklarını dile getiren Khabadze, Helismishi’nin sergisini dünyanın çeşitli şehirlerinde de sergilemeye devam edeceklerini kaydetti.

Vali Öz ise Trabzon’un kültür ve sanat şehri olduğunu belirterek, ”Kültür, sanat ve edebiyat şehri, iki güzel kardeş şehrin sanatçıları ve yöneticileri zaman zaman farklı etkinliklerde bir araya geliyoruz. Bu etkinliklerde aslında birbirimize benzeyen kültürümüzü ve yaşam tarzımızı buluşturuyoruz. Salondaki resimlere bakınca da ilk gördüğümüz aslında aynı denizin, havanın ve yaşam tarzının resimlerde renklendirildiğini görüyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar, sergideki eserleri inceledi.

Öte yandan sergi, 8 Aralık Salı gününe kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ