logo

reklam

13 Yaşında Ama Spordaki Başarısı Boyundan Büyük!

(Samsunyerelhaber) – Samsun’da yaşayan 13 yaşında ve 1,15 metre boyundaki engelli sporcu Ömer Faruk İlkin, iki yıl önce başladığı cirit atmada dünya şampiyonu olmayı başardı.

Antrenörü Musa Davulcu sayesinde yaklaşık iki yıl önce sporla tanışan Ömer Faruk, cirit ve gülle atmada kazandığı Türkiye şampiyonluğunun ardından Hollanda’da düzenlenen Dünya Paralimpik Çocuk Oyunları’nda junior kategorisinde cirit atmada altın, gülle atmada ise bronz madalya kazandı.

Ömer Faruk İlkin, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, engelli sporculara örnek olmak istediğini belirtti.

Türkiye ve dünya şampiyonalarında birincilikler elde ettiğini dile getiren İlkin, “Antrenörüm sayesinde çok çalışarak ciritte ve gülle atmada Türkiye şampiyonluğu kazandım. Ailem de destek verdi. Hayal edemeyeceğim başarılar kazandım. Onların katkıları ile çok çalışarak olimpiyat madalyasına uzanmak istiyorum. En büyük hedefim, olimpiyat madalyası kazanmak” ifadelerini kullandı.

– Davulcu: “Boyundan büyük işler yapıyor”

Antrenör Musa Davulcu ise sporcusunu okul taramasında keşfettiklerini anlattı. Kendisinin de bedensel engeli bir sporcu olduğuna dikkati çeken Davulcu, kendisi gibi engelli sporcuların sosyalleşmesi ve sporla buluşmasına katkı sağladığını söyledi.

Ömer Faruk’un başarılı ve azimli bir sporcu olduğunu, sporla tanışalı 2 yıl olması rağmen kısa sürede gülle atma ve ciritte Türkiye şampiyonluğu elde ettiğinin altını çizen Davulcu, “Ardından Hollanda’da düzenlenen Dünya Çocuk Oyunları’nda şampiyon oldu. Ömer Faruk sosyalleşirken başarılar da kazanıyor. Bu, bizim için gurur verici” diye konuştu.

Ailesinin de sporcuya büyük destek verdiğini, bunun başarıya katkı sağladığını vurgulayan Davulcu, şunları kaydetti:

“Ömer Faruk’un boyu 1,15 metre. Hollanda’da 2 metrelik ciridi 23 metreye atarak dünya şampiyonu oldu. 3 kilogramlık gülleyi ise boyunun yaklaşık 6 katı uzağa fırlatarak, üçüncülük elde etti. Amacımız sporcumuzu olimpiyatlara hazırlamak. İkinci yılımızda önce Türkiye ve dünya şampiyonluğu kazandık. Bu azim ve kararlıkla ilerlersek olimpiyat madalyası neden olmasın. Ömer Faruk boyundan büyük işler yapıyor.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ