logo

reklam
30 Nisan 2015

Sokak köpeklerini sahiplenmek için sıra bekliyorlar

ÇORUM (AA) – GAZİ NOGAY – Çorum’da, sokağa bırakılan “Golden Retriever” ve “Anadolu” cinsi köpeklerden almak isteyenler, Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde sıra bekliyor.

Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde 2007 yılında kurulan Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde, başıboş hayvanlar tedavileri yapılarak kısırlaştırılıyor.

Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Kalın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 100 hayvan kapasiteli bakımevinin tamamen dolu olduğunu, sokak hayvanları için otel hizmeti verdiklerini belirterek, bakımevindeki personelin üç vardiya halinde 24 saat esasına göre çalıştığını söyledi. 

Kalın, bu yıl, bakımevinde tedavileri yapılan ve kısırlaştırılan 125 köpeğin ücretsiz olarak sahiplendirildiğini anlatan Kalın, şu ifadeleri kullandı:

“Buranın şehir merkezine yakın olması, hayvan sahiplenme konusunda oldukça fayda sağlıyor. Hayvan severlerden fazla talep var. Özellikle cins hayvanlarla ilgili talep çok fazla. Gelen talepleri listeliyoruz, vatandaşlarımızın istediği cinste hayvan geldiğinde, sırada bekleyen kişilere ulaşarak sahiplendirme yapıyoruz. En çok ‘Golden’ cinsi köpeklere talep var. Özellikle evde beslemek isteyenler için çok uygun bir köpek. Bunun dışında ‘Anadolu’ cinsi olarak bilinen çoban ve bekçi köpekleri için de fazla talep var. Bu cinsteki hayvanlardan sahiplenebilmek için şu anda 50 kişi sırada bekliyor. ‘Acaba istediğim cinsten köpek geldi mi’ diye belirli aralıklarla burayı ziyaret edenler var.”

 Bakımevinin standartlarının çok iyi olduğunu vurgulayan Kalın, “Hayvanların yazın sıcaktan, kışın da soğuktan etkilenmemesi için klimalı konteyner barınaklar oluşturduk. Belki bu Türkiye’de ilk ve tektir. Bu barınaklarda hayvan isterse dışarıdaki kafeste, isterse oda içerisinde durabiliyor. Bu barınaklar özellikle yaralı hayvanların tedavi ve iyileşme süreci için çok faydalı” dedi.

Bakımevinden köpek sahiplenmeye gelen üniversite öğrencisi Fatih Ekinci, “Alman kurdu” olarak bilinen bir köpeği sahiplenebilmek için gerekli başvuruyu yaptığını söyledi.

Kendisinden önce başvuru yapan kişiye haber verilmesine rağmen köpeği almaya gelmediğini ifade eden Ertürk, “Sıraya yazılan kişi kendisine verilen süre içerisinde köpeği almazsa hak bana geçecek. İnşallah ben alırım. Köpekleri çok seviyorum” ifadesini kullandı.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ