logo

reklam
27 Kasım 2015
Genel

Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları Sempozyumu

SİNOP (Samsunyerelhaber) – Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca düzenlenen Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları Sempozyumu başladı. 

Sinop Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve iki gün sürecek sempozyumla ilgili Samsunyerelhaber muhabirine değerlendirme yapan Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak, kentteki iç kalelerin yapılışının 800. yılı olması dolayısıyla sempozyumu Sinop’ta yapmaya karar verdiklerini söyledi. 

Sempozyuma farklı üniversitelerden 50’ye yakın bilim insanının katıldığını belirten Abak, konuyla ilgili hazırlanan 40 tebliğin oturumlarda ele alındığını belirtti.

Sempozyumun ardından tebliğlerin kitapta toplanacağını aktaran Abak, şöyle devam etti:

“Sempozyumda ortaya konan tebliğler, Anadolu’nun ilk eserlerinden olan iç kalelerin ve kaleler etrafında teşkil edilmiş Türk şehirlerinin mimarı yapısı, teknik özellikleri, kitabeleri, geçirdikleri tadilatlar, yangın veya işgallerle ilgili bilgileri açığa çıkaracak. Bundan sonra tarihi kale ve çevresindeki eserlerle ilgili yapılacak bilimsel çalışmalar, arkeolojik kazılar veya restorasyonlar, bu sempozyumda ortaya çıkacak bilimsel bilginin ışığında gerçekleştirilecek. Daha doğrusu buna benzer sempozyumlarda ortaya çıkacak bilgiler, sahada çalışan insanlara yol gösterici olacaktır.” 

Abak, tebliğlerin kitap haline getirildikten sonra başkanlıkları tarafından üniversiteler ve kütüphanelere ücretsiz dağıtılacağına işaret ederek ilerleyen dönemlerde yapacak çalışmalarda söz konusu kitaplardan yararlanabileceğini de kaydetti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER