logo

reklam
24 Kasım 2015

Opr. Dr. Kamil Furtun’u silahla öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görevli Opr. Dr. Kamil Furtun’u silahla öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Furtun’u silahla öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan İsmail Koyun, Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Sinop E Tipi kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada Furtun’un eşi Funda Neslihan Furtun ile taraf avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan sanık Koyun, olayla ilgili kendisini Geofrey Robert Kelsall adlı kişinin azmettirdiğini söyledi. Kensall’ın kendisine “Hastanede insanların sağlıklarıyla oynuyorlar. Her tarafa hastalık yayıyorlar. Doktorun ölmesi halinde her şey normale dönecek” dediğini anlatan Koyun, “Bana vereceğiniz ceza hiç umurumda değil. Ben tedavi olup iyi bir insan olmak istiyorum. Cezaevinde arkadaşlarımın ilaçlarıyla tedavi olmaya çalışıyorum. Kendimi veya başkasını öldürmekten korkuyorum. Beni Geofrey yönlendirmiştir” ifadelerini kullandı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Kelsall da sanığın yalan söylediğini, sanıkla hastanenin bahçesinde spor yaptığı sırada tanıştığını belirtti. Zaman zaman konuştuklarını bildiren Kensall, sanığın iddialarının gerçek olmadığını kaydetti.

Diğer tanıkların dinlenmesinin ardından Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin “İsmail Koyun’un akıl sağlığın yerinde olduğuna” dair raporu okundu.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı “Kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” suçundan da 2 yıl hapis ve 2 bin lira adli para cezasına çarptırdı.

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görevli göğüs cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Kamil Furtun (56), 29 Mayıs’ta hastanede İsmail Koyun tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmış, aynı hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Güncelleme (24 Kasım 0506, 15:55):

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, “Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayarak sağlık sorunlarınızı çözemezsiniz” dedi.

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görevli Opr. Dr. Kamil Furtun’un silahla öldürülmesiyle ilgili duruşma öncesi adliye önünde sağlıkçılar adına Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı İlhan, basın açıklaması yaptı.

Saldırı sonrası yaşanan süreçte sağlıkta şiddetin azalmadığını, Samsun’da çalıştığı hastanede bıçaklı saldırı sonucu kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Aynur Dağdemir’in de hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Yaşanan cinayetler ile sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin Türkiye’de sağlık ortamının şiddet ortamına dönüştüğünü gösterdiğini ifade eden İlhan, “Bunun gerçekten samimiyetle ele alınması ve tartışılması gerekiyor. Çözüm önerileri geliştirilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dr. Furtun cinayeti sonrası başlatılan adli ve idari soruşturmanın takipçisi olduklarını anlatan İlhan, şöyle devam etti:

“Türkiye’de sağlıkta şiddet çok tartışıldı. Biz bunun sebeplerini biliyoruz, her fırsatta söylüyoruz. Çözüm önerilerimizi de geliştiriyoruz ama ne yazık ki Sağlık Bakanlığının samimi bir adım atmadığını görüyoruz. Dr. Kamil Furtun cinayetinde ise farklı durumlarda söz konusu. Furtun’u öldüren İsmail Koyun, kimsenin bilmediği bir şahıs değil. Yıllardır hastane içerisinde dolaşan, daha önce de sağlık çalışanlarına şiddet uygulamış, sağlık çalışanlarını huzursuz eden, buna ilişkin kayıtlar tutulmuş, İş Sağlığı Güvenliği Kurulu’nda ‘bu kişinin engellenmesi gerek’ diye hakkında karar alınmış ama hiçbir önleyici tedbir alınmadığı için 29 Mayıs’ta Dr. Furtun’u öldürmüş olan bir şahıs. Hal böyleyken hastane yöneticilerine, Samsun’da Kamu Hastaneleri Genel Sekreterine herhangi bir idari yaptırım yapılmış mıdır, yapılmamıştır.”

Türkiye’de sağlık çalışanları ve hekimlerin öldürülmesine rağmen kimsenin hesap vermediğini savunan İlhan, kendilerinin emek ve sağlık örgütleri olarak davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Opr. Dr. Aynur Dağdemir’i ölüme götüren kadın düşmanı, sağlıkçılara düşman sağlık sistemi konusundaki itirazlarını ve mücadelelerini sürdüreceklerini anlatan İlhan, “Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayarak sağlık sorunlarınızı çözemezsiniz. Bir kez daha haykırıyoruz. Kadına yönelik şiddet sona ersin, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sona ersin” ifadelerini kullandı.

– “Bundan daha ağır ceza yok”

Dr. Furtun’un ailesinin avukatlarından Osman Kaçmaz ise duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ikinci duruşmada istedikleri kararın alındığını söyledi.

Sanığın insanlık suçu işlediğini dile getiren Kaçmaz, “Aslında bizlerin değil, tüm Türkiye’nin katılan sıfatı alması gerekirdi ama usul gereği sadece bizler, ailesinin vekilleri olarak katıldık. Türk Tabipleri Birliği katıldı, sendikaları katıldı. Bazen böyle hızlı yargılamalar yapılarak adaletin tecelli edilmesi sağlanıyor. Bazen mahkemelerin de zevkle verdikleri kararlar olabiliyor. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Takdir indirim sebebi sayılmadı. Bundan daha ağırı yok” dedi.

katıl

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ