logo

reklam
03 Aralık 2015

Samsun ile Kırgızistan’ın Oş kenti kardeş şehir olacak

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun ile Kırgızistan’ın Oş kentinin kardeş şehir olması amacıyla “İyi niyet mektubu protokolü” imzalandı.

Samsunum 1 Gemisi’nde düzenlenen imza törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Oş Belediye Başkanı Aytmamat Kadirbaev katıldı. Tören öncesinde konuşan Vali Şahin, Samsun ile Oş’un kardeş şehir olmalarından mutluluk duyduğunu söyledi.

İki şehrin belediye başkanlıkları arasında bir iyi niyet mektubu imzalanacağını anlatan Şahin, “Daha sonraki aşamalarda kardeş şehir olma, ekonomik ve spor alanlarında işbirliği, turizmi geliştirmek adına Oş şehri ile temaslar devam edecek” dedi.

Yılmaz ise Kırgızistan’ın Türkiye ile köklü ve güçlü akrabalık bağları bulunduğunu vurguladı. Yılmaz, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çok köklü ve güçlü kültürel bağları olan Kırgızistan Cumhuriyeti ile ülkemizin çok güzel, sağlıklı, tarihten bu yana damıtılmış sürdürülebilir ilişkileri var. Bu ölçekte Kırgızistan ile olan ilişkilerimizin devamında ülkemizin çeşitli şehirleri ile Kırgızistan’ın şehirleri arasında işbirliği protokolleri ve kardeş şehir ilişkileri kuruluyor. Başbakanlığımızın ve Dışişleri Bakanlığımızın Kırgızistan ile kardeş şehir olunması yönünde talimatları doğrultusunda Oş ile kardeş şehir olmak için ön protokol yaptık.” 

Kardeş şehir olmaya yönelik meclis kararını alarak süreci tamamlayacaklarını ifade eden Yılmaz, iyi niyet protokolünü imzalamaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

– “Kardeş şehir olduğumuzda akrabalığımız daha da pekişecek”

Kadirbaev de protokolle iki şehir arasında yeni bir kapı açıldığını söyledi. Görüşmeye vesile olan Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç’a teşekkür eden Kadirbaev, şöyle konuştu:

“Kendisiyle iki kez görüştük. Samsun ile kardeş şehir olabileceğimizi söyledi. Bu amaçla buradayız. Bu niyet protokolünün sadece şehirler arasında kardeş şehir olmaktan öte ülkeler arasında da ekonomik işbirliği açısından faydalı olacağını düşünüyorum. İki belediye başkanı arasında iyi niyet protokolünü daha önce konuşmuştuk. Ülkemize döndüğümüzde ilk yapacağımız iş, bu protokolü meclisten geçirmek olacak. Tarihe baktığımızda biz akrabayız. Kardeş şehir olduğumuzda akrabalığımız daha da pekişecek.”

Konuşmaların adından Yılmaz ve Kadirbaev arasında iki kentin kardeş şehir olmasına yönelik “İyi niyet mektubu protokolü” imzalandı.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ