logo

reklam
02 Aralık 2015

Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Balcı:

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Tekin Balcı, 2015 yılı Kasım ayı itibarıyla 10 bin 82 kişiye kişi başı 830 lira engelli bakım ücreti ödendiğini bildirdi.

Balcı, yaptığı açıklamada, engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmelerinin temel bir insani hak olduğunu söyledi.

Engelli vatandaşların maruz kaldığı eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için çalıştıklarını anlatan Balcı, engellilerin istihdam yoluyla özgürleşmelerini sağlamanın, yaşam koşulları ve bakım hizmetlerini iyileştirmesinin ve onlara güvenli bir gelecek sunmanın en temel hedefleri olduğu ifade etti. 

Samsun’da engelliler için birçok çalışma yürüttüklerine işaret eden Balcı, şöyle konuştu:

“2015 yılı Kasım ayı itibarıyla 10 bin 82 kişiye kişi başı 830 lira engelli bakım ücreti ödenmiştir. Bunun dışında 7 bin 550 engelli vatandaşımıza engelli kimlik kartı verilmiştir. Resmi ve özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerimiz aracılığıyla yatılı olarak 638 engellerimizin bakımı gerçekleştirilmektedir. Bunların dışında 2015 yılında uygulamaya konulan ‘Birlikteyken Engel Yok’ ve ‘Seni Anlıyorum’ projeleri Bakanlığımız tarafından EDES kapsamında desteklenmiş, bu projelere 48 bin 426 lira kaynak aktarılmıştır. Engellilerimizin engelsiz yaşayacağı ‘Umut Evleri’ projeleri ilimizde hayata geçirilmiş ve bu kapsamda Havza ilçemizde 2 umut evi açılmıştır.”

Engellilerin sosyal hayata katılımı için ulaşılabilirlik çalışmalarına hız verildiğinin altını çizen Balcı, şunları kaydetti:

“Valiliğimiz bünyesinde kurulan komisyonumuz, kamu binalarının, ortak kullanım alanlarının ve toplu taşıma araçlarının engellilerin erişilebilirliğine uygunluğunu denetlemektedir. Son iki yılda Valilik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlar, eğitim kurumları ve sağlık kuruluşları erişilebilirlik açısından denetlenmiştir. Bakanlığın belirlemiş olduğu hedefe ulaşmak ve engelleri ortadan kaldırabilmek çalışıyoruz. Umut ediyoruz ki yarınlar engelli vatandaşlarımız için daha güzel olacaktır.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ