logo

reklam

Ramazanda azalan bağış kan ihtiyacını artırdı

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Muhsin Yıldırım, ramazan ayında azalan kan stokları nedeniyle vatandaşları yaz aylarında kan bağışı yapmaya davet ettiklerini bildirdi.

Yıldırım, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, merkezlerinin sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ve kan ürünleri ihtiyacını karşılamak üzere kan bağışı faaliyetleri düzenlediğini belirterek, bu çalışmalarda alınan kan bağışlarından elde edilen ürünleri de Türk Kızılayı’na ait araçlarla uygun ısı koşullarında sağlık kuruluşlarına ulaştırdıklarını söyledi.

Bölgedeki sağlık kuruluşlarının hizmet kapasitelerine göre kendi bünyelerindeki transfüzyon merkezlerinde kan ve kan ürünleri stoku oluşturduğunu dile getiren Yıldırım, sağlık kuruluşlarındaki kan ve kan ürünleri stokunun idamesini ve bölgedeki hastanelerin kan ve kan ürünü taleplerinin merkezlerince karşılandığını ifade etti.

– “Herkesi kan vermeye davet ediyoruz”

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin 2015’teki kan bağışı hedefinin 95 bin 200 ünite olarak belirlendiğini dile getiren Yıldırım, bu hedef doğrultusunda çalışmalarını yürüten merkezin bugüne kadar 41 bin 609 ünite kan bağışı kabul ettiğini açıkladı.

Ramazan ayında ise Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi sorumluluk sahasındaki Samsun, Amasya Ordu, Sinop, Tokat illerinde 3 bin 305 ünite kan bağışı toplandığını dile getiren Yıldırım, alınan bu kan bağışı miktarının bölgede yer alan sağlık kuruluşlarının ihtiyaçlarının altında olduğunu kaydetti.

Yıldırım, her zaman birilerinin kan ve kan ürününe ihtiyacının olacağını bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu yüzden ‘Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır’ diyerek, 18-65 yaş arası tüm vatandaşlarımızı ramazan ayı sonrasında azalan kan stokları sebebi ile sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ve kan ürünü ihtiyaçlarına cevap verebilmemiz için yaz ayları süresince kan bağışı konusunda daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ