logo

reklam
06 Mayıs 2015

Patateste “melezleme” ile kalite artacak

TOKAT (AA) – EKBER TÜRKOĞLU – Tokat’ta, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz başkanlığındaki ekip, yüksek verimli ve kaliteli patates elde etmek amacıyla 2 yıldır melezleme çalışmaları yapıyor.

Prof. Dr. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin Taşlıçiftlik yerleşkesindeki iki serada çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Patatesteki iyi özellikleri bir araya toplamak için melezleme çalışmaları yaptıklarını anlatan Yılmaz, projelerine TÜBİTAK tarafından 230 bin lira destek verildiğini bildirdi.

Yılmaz, “15 çeşit melezleme çalışması yaparak, hastalıklara dayanıklı, yüksek verimli ve kaliteli patates çeşidi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu melezlemelerden tohumlar elde etmek için uğraşıyoruz. Melezlemeler tutarsa meyveler oluşuyor. Melez tohumları, bu meyvelerden alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Seralarda 4 kişilik ekibin sürekli çalıştığını vurgulayan Yılmaz, “Binlerce çiçeği melezliyoruz. Bunlardan belki 100’ü tutacak” diye konuştu.

– “Türkiye’de melezleme çalışmaları yeni”

Dünyada 5 binin üzerinde patates çeşidi bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bunların bir kısmı yemeklik, bir kısmı sanayide ve hayvan yemi olarak kullanılıyor. Bu çeşitlerin kıtalara yayılışı farklı oranlarda. Türkiye’de 134 çeşit patates var. Bizi yeni çeşitlere götürecek ara aşamalarda üstün özellikli klonlar var. Birkaç kademede melezleme çalışması yapmamız gerekiyor. Yani hammaddeyi, melezlemeyle geliştiriyoruz.”

Geçen yıl 2 bin 500 melezleme yaptıklarını bildiren Prof. Dr. Yılmaz, 20 bin tohum elde etmeyi bekledikleri bu çalışmadan sadece 2 bin tohum alabildiklerini, sıcak havanın melezlemedeki başarıyı düşürdüğünü kaydetti.

Türkiye’de melezleme çalışmalarının yeni olduğuna işaret eden Yılmaz, “Bu konuda çalışan bir-iki üniversiteden biriyiz. Melezleme çalışması için belli altyapıya, birikime, vizyona ve ekibe ihtiyaç var. Tabii mali destek de lazım” dedi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ