logo

reklam
05 Aralık 2015

Ordu’da kuyumcu dükkanındakilerin rehin alınması

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Fatsa ilçesinde kuyumcu ile iş yerindekilerin rehin alınmasına ilişkin, “Ellerinde 3 rehine var. Olayı müzakere yoluyla çözebilmek için sabırla görüşmelerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Tayfur, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın 09.20 sıralarında meydana geldiğini söyledi.

Olayın soygun girişimi olduğunu belirten Tayfur, “Maalesef 1994 ve 1988 doğumlu iki kardeş tarafından yapılmak istenen soygun girişimi söz konusudur. Siyasi boyutu kesinlikle yoktur. Şu anda olayın başlangıç aşamasında hafif yaralı olan bir hemşehrimiz var. Onun sağlık durumu gayet iyi. Ellerinde 3 rehine var. Olayı müzakere yoluyla çözebilmek için sabırla görüşmelerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Tayfur, genel müdürlükten de destek istediklerini dile getirerek, “Sayın Genel Müdürümüz, Ankara’dan bize uzman ekiplerden oluşan destek gönderecek. Müzakereci arkadaşlar da gelecek. İnşallah bu olayı sağ salim, kazasız belasız neticelendirmeyi umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme (5 Aralık 2015, 16:15):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu’nun Fatsa ilçesinde kuyumcu dükkanına giren silahlı ve yüzleri maskeli 2 kişi tarafından rehin alınanlardan biri daha serbest bırakıldı.

Ordu Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan ikna çalışma neticesinde şüpheliler, rehin aldıkları Durmuş Güngör’ün ardından Beytullah Gül isimli rehineyi de serbest bıraktı.

Polisler tarafından alınan Gül, sağlık ekiplerince kontrol amaçlı kentteki bir hastaneye götürüldü.

 

Güncelleme (5 Aralık 2015, 17:35):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu’nun Fatsa ilçesinde kuyumcu dükkanına giren silahlı ve yüzleri maskeli 2 kişi tarafından rehin alınanlardan biri serbest bırakıldı.

 

 

Ordu Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan ikna çalışma neticesinde şüpheliler, Durmuş Güngör isimli rehineyi serbest bıraktı.

Polisler tarafından alınan Güngör, sağlık ekiplerine teslim edildi. Gözyaşlarına hakim olamayan Güngör, daha sonra kontrol amaçlı kentteki bir hastaneye götürüldü.

Öte yandan Güngör’ün yakınlarının da “Dedem kurtuldu” diyerek sevindikleri gözlendi.

Güncelleme (5 Aralık 2015, 17:45):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Fatsa ilçesinde kuyumcu dükkanındakilerin rehin alınmasına ilişkin, “Kendileri de Ordulu olan iki kardeşi ikna çabaları sürüyor. Bu konuda eğitimli personelimiz işi yürütüyor. Belli bir aşamaya gelindi” dedi.

Balkanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın 09.20 sıralarında iki kardeş tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Şüphelilerin kuyumcuyu soymaya çalıştıklarını belirten Balkanlıoğlu, “İki kardeş kafa kafaya verip, kuyumcuyu kendilerince soymaya karar veriyor. Vatandaşların duyarlılık gösterip, hemen polise haber vermesiyle panik yaparak içerideki vatandaşları rehin alıyorlar. İçeride kuyumcunun asıl sahibinin oğlu ile 2 müşteri de rehin durumda” diye konuştu.

Balkanlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendileri de Ordulu olan iki kardeşi ikna çabaları sürüyor. Bu konuda eğitimli personelimiz işi yürütüyor. Belli bir aşamaya gelindi. Şimdi Ankara’dan daha profesyonel destek istiyoruz. Bu işin uzmanı ve psikiyatristler eşliğinde biraz daha ikna çalışmaları devam edecek. İstiyoruz ki hiç kimsenin burnu kanamadan, bu teşebbüs bu şekilde kalsın ve hayırla neticelensin. Bütün bunlara rağmen olası gelişmelere karşı da emniyet güçlerimiz tedbirlerini almış durumda.”

Olayın terörle ilişkisi bulunmadığına dikkati çeken Balkanlıoğlu, “Kardeşlerin daha önce sabıkaları yok. Ne amaçla buraya geldiler, arkasında başka bir şey var mı, çok yönlü şekilde araştırılıyor” bilgisini paylaştı.

Balkanlıoğlu, gazetecilerin “Şüphelilerin talepleri oldu mu” sorusu üzerine, “Kendilerine sağ salim çıkabilecek bir ortam sağlanmasını ve araç verilmesini, rehinelerle güvenli bir yere kadar gitmek istediklerini söylediler. Ondan sonra rehineleri serbest bırakacaklarını söylüyorlar. Bunlara ne kadar güvenilir, psikolojik durumları nedir, bunlar uzmanların yapacağı çalışmalarla çözümlenecek konular. Umarız ki bir sıkıntı olmadan bu olay çözülür” yanıtını verdi.

Güncelleme (5 Aralık 2015, 18:30):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu’nun Fatsa ilçesinde kuyumcu dükkanına giren silahlı ve yüzleri maskeli 2 kişi tarafından rehin alınan Murat Gül ile Durmuş Güngör’ün hastanedeki tedavileri devam ediyor.

Sağlık durumu iyi olduğu gözlenen Güngör, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, şüphelilerin başına 1 saat boyunca silah dayadığını anlattı.

Şüphelilerin sürekli kendisine “seni öldüreceğim” dediğini ileri süren Güngör, “Ben de ‘din adamıyım. Burada 40 sene görev yaptım. Canı veren de alan da Allah. Öldüreceksen öldür’ dedim. Ondan sonra benim ellerimi çözdü. Beni tuvalete çıkarmıyordu. Daha sonra ikna oldular ve tuvalete gidebildim” ifadesini kullandı.

Güngör, şüphelilerin panik yapmadığını ve sakin bir şekilde polislerle pazarlık yaptığını da belirterek, “Şüpheliler panik yapmadılar. Gayet sakindiler. Polislerden sürekli yolu açmalarını istiyorlardı. Bizimle birlikte kaçmak istiyorlardı. Yalnız hasta olduğumu görünce beni serbest bıraktılar” diye konuştu.

Şüphelilerin elinden kaçarken karnından yaralanan Murat Gül ise ameliyata alındı.

Sağlık durumu iyi olduğu öğrenilen Gül, ameliyatın ardından servise çıkartıldı.

Öte yandan rehinelerden Beytullah Gül de hastanedeki kontrollerin ardından ifadesi alınmak üzere ilçe emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Fatsa’da girdikleri kuyumcu dükkanındakileri rehin alan 2 kişi, Ordu Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan ikna çalışma neticesinde rehineleri bıraktıktan sonra teslim olmuştu. Gözaltına alınan 2 şüpheli, emniyet müdürlüğüne götürülmüştü.

Güncelleme (5 Aralık 2015, 20:10):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu’nun Fatsa ilçesinde kuyumcu dükkanındakileri rehin aldıktan sonra teslim olan 2 zanlı, İlçe Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Yaklaşık 10 saat sonra rehineleri serbest bırakarak teslim olan zanlılar Ö.S. ve kardeşi G.S, geniş güvenlik önlemleri altında polis minibüsüne bindirildi. 

Bu sırada çevredeki vatandaşların da tepki gösterdiği şüpheliler, İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İlçe Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirilmek üzerine Fatsa Devlet Hastanesine götürüldü.

Öte yandan kuyumcu dükkanında inceleme başlatan olay yeri inceleme ekipleri de çalışmalarını tamamladı. 

Dükkan içerisinde delil toplayan ekipler, iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerine ulaşmak için de bilgisayarın hard diskine el koydu. 

– Rehine o anı anlattı 

Öte yandan rehinelerden, dükkan sahibi Hasan Gül’ün oğlu Beytullah Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 şüphelinin sabah 9.30 sıralarında dükkana girdiğini belirterek, “Önce raflardaki altınları boşalttılar. Daha sonra kasadaki para ve altınları almak istedikleri sırada polis geldi. Polisin geldiğini görünce panik yaparak bizleri rehin aldılar” dedi. 

İçeride 3 kişinin rehin kaldığını dile getiren Gül, “Gün boyunca yaptığımız konuşmalarda bize bir şey olmayacağını söylediler. Ardından da sırayla bizi serbest bıraktılar” diye konuştu.

Ellerinin arkadan plastik kelepçeyle bağlandığını da anlatan Gül, “O sırada çok şey düşünemedik. ‘Allah ne derse o olur’ dedik.’ Vurulan arkadaşa ‘içeriden çıkma’ dediler. O da çıkınca silah patladı ve yaralandı” ifadesini kullandı.

Gül, iş yerindeki bilgisayarın hard diskinde arıza olduğundan olay anına ilişkin görüntü bulunamadığını, polisin hard diski alarak götürdüğünü de sözlerine ekledi. 

Güncelleme (6 Aralık 2015, 23:20):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Fatsa ilçesinde kuyumcu dükkanındakilerin rehin alınmasına ilişkin, “Hiç kimsenin burnu kanamadan neticelenmesi bizler için büyük onur ve gurur kaynağı oldu. Ekibimizi yürekten tebrik ediyorum ve hepsinin alınlarından öpüyorum” dedi. 

Vali Balkanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan olayın Ordu’nun imajına zarar verecek yanlış bir davranış olduğunu belirterek, “Olayın hemen başında terörle ilgisi var mı diye bir değerlendirme yaptık. Fakat iki kişinin Ordu’nun bir ilçesinden oldukları anlaşıldı. İki kardeş kendince kafaya kafaya vermişler, artık seyrettikleri filmlerin fazla tesirinde mi kaldılar bilemiyoruz. Maalesef böyle bir yanlışa imza atmışlar” diye konuştu. 

Şüphelilerin olayda silah kullanıp bir kişiyi yaraladığını anımsatan Balkanlıoğlu, “Olay bu kadar ciddiydi. Çok şükür yaralanan vatandaşın durumu iyi. Daha sonra da rehineleri birer birer serbest bıraktılar. Ardından kendileri de teslim oldu” ifadesini kullandı. 

Yaklaşık 9 saat süren rehine olayında ekiplerin çok ciddi çaba sarf ettiklerini anlatan Balkanlıoğlu, “Özellikle bu konuda eğitim almış polis memurumuzdan Allah razı olsun. Çok şükür hiç kimsenin burnu kanamadan şüphelileri ikna ederek bu sorunu tatlılıkla çözdük” şeklinde konuştu. 

“Emniyet Genel Müdürlüğü ve teşkilatına çok teşekkür ediyorum” diyen Balkanlıoğlu, “Olayın ciddiyetine binaen Ankara’dan özel  bir uçakla başka uzman ekipte geldi. Bu arkadaşların da bizleri yönlendirmesiyle ve desteğiyle bu iş tatlıya bağlanmış olduk” değerlendirmesini yaptı. 

Balkanlıoğlu, iki kardeşin olayın ardından ailesinin de üzüldüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Sonuç itibarıyla neticenin böyle hayırla sonuçlanması, hiç kimsenin burnunun kanamaması bizim için mutluluk kaynağı oldu ancak bundan sonra hiç kimsenin böyle bir şeye teşebbüs etmesi istenemez. Özel hareket polisleri ve keskin nişancılar elleri de tetikteydi. Soyguna teşebbüs eden bu iki kişinin hayatı da bizim çok profesyonelce çalışmamıza bağlıydı. Arkadaşlarımız hep birlikte bu işi başardı. Hiç kimsenin burnu kanamadan neticelenmesi bizler için büyük onur ve gurur kaynağı oldu. Ekibimizi yürekten tebrik ediyorum ve hepsinin alınlarından öpüyorum.”

Ordu Emniyet Müdürü Caner Tayfur da 9 saatlik sabırlı bir çalışmanın sonucunda mutlu sona ulaştıklarını belirterek, “Sağ salim rehinelere de bir şey olmadan bu işi kazasız belasız neticelendirmiş olduk. Emeği geçen bütün personelime teşekkür ediyorum. Emniyet genel müdürlüğümüzün de büyük katkıları oldu” dedi. 

Güncelleme (6 Aralık 0207, 11:10):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu’nun Fatsa ilçesinde, girdikleri kuyumcu dükkanındakileri rehin alan 2 zanlı, adliyeye sevk edildi.

Silahlı ve maskeli olarak girdikleri kuyumcudakileri yaklaşık 10 saat rehin aldıktan sonra serbest bırakan ve ardından teslim olan Ö.S. ve G.S, emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolleri için hastaneye gönderildi.

Hastanedeki işlemleri de tamamlanan zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Ö.S. ve G.S’nin, emniyetteki ilk ifadelerinde, kredi kartı borçlarından dolayı soygun girişiminde bulundukları, herhangi bir plan yapmadıkları ve önlerine gelen ilk kuyumcuya girdiklerini söyledikleri öğrenildi.

Öte yandan, zanlıların, kuyumcudaki 2 milyon lira değerindeki altını alarak kaçmak istedikleri, olayda kullandıkları aracın kiralık, iki silahın ise ruhsatsız olduğu bildirildi.

Kardeş olan zanlıların anne ve babası, emniyet müdürlüğü önüne gelerek bekledi. Zanlıların annesi, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Baba M.S. de gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Fatsa’da, dün saat 09.20’de girdikleri kuyumcuda soygun girişiminde bulunduktan sonra dükkan sahibinin panik butonuna basması üzerine içerdekileri rehin alan 2 kişi, Ordu Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin iknasıyla rehineleri bıraktıktan sonra teslim olmuştu. Gözaltına alınan 2 zanlı, emniyet müdürlüğüne götürülmüştü.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ