logo

reklam
24 Kasım 2015

Öğretmenler hikayeleri ile umut verdi

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – FATİH KURT – Samsun Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği yarışmaya katıldıkları eserlerinde, başlarından geçen ilginç olayları, hayatlarında iz bırakan anıları aktaran öğretmenlerin hikayeleri, genç meslektaşları için çıkarılabilecek derslerle dolu.

İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılının Haziran ayında, il genelindeki öğretmenlerin başından geçen olayları anlatmaları için hikaye yarışması düzenlediklerini söyledi. 

Öğretmenlerin hikayelerinde hayatlarında iz bırakan olayları aktardıklarını dile getiren Girgin, bunları 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla “Elibeş öğretmen ellibeş hikaye” başlıklı kitapta toplamayı planladıklarını anlattı.

Girgin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu yayınla öğretmenlerimizin hatıralarının günümüzde görev yapan genç arkadaşlarımıza ışık vermesini istedik. Küçük ödüller koyduk. Gelen eserlerde hepimizi duygulandıran, gözyaşlarımızı tutamadığımız, bazen güldüğümüz olaylar oldu. Bu arkadaşlarımızın hepsi birbirinden değerli. Her bir hatıranın çok derin anlamı var. Nihayetinde bir derecelendirme de yaptık.”

-“Hikayeler, romanlara ve senaryolara konu olabilir”

Yarışmada birinciliği elde eden, okula, kaybettiği babasının ceketiyle gelen bir öğrenciyi konu alan hikayeye ilişkin bilgi veren Girgin, şunları söyledi:

“Birinci gelen hikayemizde bir öğrencimiz ile bir öğretmenimiz arasındaki hikaye yer alıyor. O hikayede bir öğrenci, okula hep kendisine büyük gelen bir ceketle geliyor. Okulda bir şiir okuma yarışması düzenleniyor ve bu şiir yarışmasında birinci olan çocuğa bir ödül vadediliyor. Bu öğrencimizin ninesi okula gelerek ‘mümkünse bu çocuğa bir ceket alsanız’ diyor. Tabii bu öğretmenlerin de dikkatini çekiyor. Bu öğrencimizin babasının kısa süre önce vefat ettiği, başka ceketi olmadığı ve ölen babasının en sevdiği bu ceketle okula geldiği ortaya çıkıyor. Ödül olarak çocuğa ceket alıyorlar ve çocuk bu ceketle okula devam ediyor.”

Girgin, hikayelerde çocukların eğitim ve öğretime kazandırılmasına yönelik başka çabaların da anlatıldığını dile getirerek “Bu hikayeler, romanlara ve senaryolara konu olabilecek anılar” diye konuştu. 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ