logo

reklam
04 Aralık 2015

Mezun profesörlerden eski okullarına ziyaret

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Türkiye’nin ilk 6 maarif kolejinden biri olan Samsun Anadolu Lisesi’nin 60. kuruluş yıl dönümünde, aynı okuldan mezun olan 20 profesör, okullarını ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi.

Bugüne kadar 8 binin üzerinde mezun veren okullarını ziyaret eden dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen profesörler, öğrenciler tarafından karşılandı. Her bir profesör, farklı sınıflarda derslere girerek, öğrencilerle okul yılları anıları ve mesleklerine dair deneyimlerini paylaştı. 

Okulun en büyük profesör mezunu 67 yaşındaki Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Mehmet Fikret Ergüngör, lisenin 12-A sınıfında öğrencilerle buluştu. 

Kendini tanıtarak, hekimlik mesleğinin zorlukları hakkında bilgi veren Ergüngör, “Bizim gece yatarken telefonumuzu kapatmak gibi bir şansımız yok. Gece çağrıldığımız zaman gidip ameliyata giriyoruz. Dolayısıyla hekimlik fedakarlık isteyen bir meslek. Bu işi seçerken ‘Ben bu fedakarlığı yapabilir miyim’ diye düşünün ama insana hizmet etmek, sorunlarını çözmek çok güzel” ifadelerini kullandı.

– En büyük profesöre plaket

Öğrencilerle derse giren profesörler, daha sonra okul girişinde günün anısına düzenlenen törene katıldı.

Burada bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Samsun Anadolu Lisesi mezunlarının aralarında gösterdikleri dayanışma ve bağlılığın her zaman kendisini etkilediğini söyledi.

Girgin, “Okulumuzun sadece Samsun’a değil ülkemize, dünyaya çok önemli değerler yetiştireceğine inanıyorum. Çalışmalarımız inşallah okulumuzun çıtasını daha yukarılara taşımak yönünde olacak” dedi. 

Samsun Maarif Koleji ve Samsun Anadolu Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Levent Güneş de eski mezunlar olarak bir arada bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Öğrencilere seslenen Güneş, şunları kaydetti:

“Sizler çok şanslı öğrencilersiniz. Şöyle ki bu okulun sıralarından yetişen ağabey ve ablalarınız var. Ağabey ve ablalarınız hiçbir zaman bu okuldaki anılarını unutmadı. Bugün kilometrelerce uzaktan geldiler, karda kışta vakit ayırdılar. Onlara ayrıca teşekkür ediyorum. Bu birlikteliği bir araya gelerek kutlamak için buradalar. İyi ki varsınız.”

Konuşmaların ardından 1967 yılında okuldan mezun olan Ergüngör’e ve diğer katılımcılara günün anısına plaket ve hediyeler verildi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ