logo

reklam
02 Aralık 2015

Mezun olduğu okulda öğretmenlik yapıyor

TOKAT (Samsunyerelhaber) – Tokat’ta yaşayan doğuştan görme engelli İbrahim Koç, mezun olduğu okulda öğretmenlik yapıyor.

Koç (28), gazetecilere yaptığı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulunda 5 yıldır sosyal bilgiler öğretmeni olduğunu söyledi.

Kendisinin bu okuldan mezun olduğunu dile getiren Koç, “Bizim için öğretmenlik farklıydı. Gece gündüz bu okuldaydık. Öğretmenler sadece derste öğretmenimiz değildi. ‘Şöyle yemek yiyeceksiniz’, ‘Lavaboda elinizi şöyle yıkayacaksınız’, ‘Yatağı şöyle açacaksınız, şöyle yatacaksınız’ derlerdi. Yani anne babanın evdeki yaklaşımı gibiydi” diye konuştu.

Koç, 8 yıl böyle bir ortamda kaldığını belirterek, “Bunun için kendimi ileride böyle bir ortamda hayal etmem, beni öğretmen yaptı ve bu okula öğretmen oldum” ifadelerini kullandı.

Kendisinin okuldaki öğrencilerle aynı yollardan geçtiğini, onların neye ihtiyacı bulunduğunu anlayabildiğini vurgulayan Koç, özel eğitimin nasıl verileceğini bildiğini anlattı.

Çocukluğunda “büyüdüğünde görebileceğini” zannettiğini söyleyen Koç, okula başlayınca fiziksel farklılığını anlayabildiğini kaydetti. 

Göremeyeceğini anladıktan sonra bir süre üzüldüğünü ve birtakım sıkıntılar yaşadığını dile getiren Koç, görme engellilerin yapabildiklerinin farkına varınca, sorunları aşmaya başladığını söyledi. 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ