logo

reklam

“Kutsal Topraklarda Manevi Şifa”

RİZE (Samsunyerelhaber) – FİKRET DELAL – Rize Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği, Rize Valiliğinin katkıları ve hayırsever iş adamların da desteğiyle kanser hastaları için “Kutsal Topraklarda Manevi Şifa” projesi gerçekleştirdi.  

Rize Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Nilüfer Emen, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, derneği 2013 yılında gönüllülerle kurduklarını belirterek, “Ben de bir kanser hastasının çocuğuyum. Tüm sıkıntıları bildiğimiz için hastalarımızın psiko-sosyal ve manevi destek olmak için bu derneği faaliyete geçirdik” dedi.

Derneğin kısıtlı imkanlarla ve hayırseverlerin desteğiyle çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Emen, “Amacımız hastalarla gönül bağını kuvvetlendirmek. Onların dertleri ile dertlenen arkadaşlarımızla birlikte hastalarımıza çare bulmak için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Emen, Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği olarak Rize Valiliğinin ve hayırsever iş adamları ve bağışçıların katkılarıyla kanser hastalarına manevi destek için ‘Kutsal Topraklarda Manevi Şifa’ projesini hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu projede bazı kriterlerimiz vardı. 18-65 yaş arasındaki tüm kanser hastalarımıza duyuru yaptık. Maddi durumunun iyi olmaması kriterimizdi. Hiç umreye ve hacca gitmemiş olması da kriterlerimizden birisiydi. Seyehat engeli olmamasını da göz önünde bulundurduk. Doktor raporu istedik. Aile gelir seviyelerinin gösteren beyanları istedik. Bunların arasında bize 30 kişi başvuru yaptı. Bu başvurular arasından ekibimizle birlikte bunları değerlendirdik. Bir çoğunu elemek zorunda kaldık. Ana kriterimiz maddiyattı, gelir seviyesi daha düşük olan hastalarımızı tercih etmeye çalıştık. Değerlendirme neticesinde Allah’ta bu güzel hizmete vesile kıldı.”

Emen, 18-65 yaş arasındaki başvuru koşullarına uygun kanser hastalarından 7 kişiyi 15 Aralık’ta umre ziyaretine göndereceklerini aktararak, “Bir hafta kalacaklar. İbadetlerini yapacaklar. 22 Aralık’ta da geri dönecekler. İnşallah geri döndükleri zaman hastalıkla baş etme yetenekleri de daha fazla artmış olacak. Manevi destekle daha hastalıklarının gidişatında olumlu gelişme olacağına ümit ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Proje sırasında çok duygusal anlar yaşadıklarını anlatan Emen, “Hastalarımızı telefonla arayıp söylediğimiz zaman telefonun bir ucunda hastalarımız ağladı diğer ucunda ise bizler ağladık. Hastalarımızın da nasipleri varmış. Kutsal topraklara gidecekler. Bu  duygusal anların yaşanması lazım çok anlatılacak duygular değil. Hastalarımızı o kutsal topraklara göndermek bizlere nasip oldu. Bunun içinde çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Umreye gideceklerden Nuran Kopuz da  çok heyecanlı olduklarını söyleyerek, “Çok güzel bir duygu. Sabırsızlıkla oraya gitmeyi bekliyoruz. O kutsal topraklara gitmek en büyük hayalimden öte hayatımda yapamayacağım bir şeydi. Gidecek imkanım da yoktu. İlk defa gideceğim. Bunun içinde çok mutluyum” diye konuştu. 

– “Hayatımda böyle güzel bir hediye almamıştım”

Hamdiye Altunbaş da, çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Hayatımda böyle güzel bir hediye almamıştım. İlk defa o kutsal topraklara gideceğim. Çok heyecanlandım. Aklımdan bir sürpriz olsa da gitsem diye düşünüyordum. Biz hasta olduğumuz için Allah’ım isteklerimizi kabul etti, bilemiyorum. En çok oraya gitmeyi hayal ediyordum. O dileğim de kabul oldu” sözlerine yer verdi.  

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ