logo

reklam
12 Eylül 2015

Kuru soğan fiyatında büyük düşüş

AMASYA (Samsunyerelhaber) – CİHAN OKUR – Türkiye genelinde sezon başında tarlada 70 kuruştan alıcı bulan soğanın kilogram fiyatı, son günlerde 30 kuruşa kadar geriledi.

Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl yaşanan zirai don ve kuraklığın, soğan üretimini olumsuz etkilediğini, fiyatların tarlada 1 liraya kadar çıktığını söyledi.

Türkiye’nin önemli soğan üretim merkezlerinden Amasya’da soğan üretiminin geçen yıla göre bu yıl iki kat arttığını belirten Baş, geçen yıllarda il genelinde dönümden ortalama 2,5 ton soğan alınırken, bu yıl bu rakamın 5 tona çıktığını kaydetti.

– Amasya’da bu yıl 400 bin ton üretim yapıldı

Amasya’nın soğan üretimi açısından çok önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Baş, “İl genelinde yaklaşık 400 bin ton üretimimiz var. Bu sene dönüm başına verimimiz ortalama 5 ton, bazı tarlalarda çiftçilerimiz dönümünden 7 tona kadar ürün alıyor” dedi

Sezonun sonuna geldiklerini, tarlada çok az soğan kaldığını dile getiren Baş, “Sezon başında tarlada 70 kuruştan satılan soğan, bugünlerde 30-35 kuruşa kadar indi. Kaliteye göre 40 kuruşa satılan da var. Ürün yüzde 90 oranında depolara girdi. Depodan sevkıyat başladığı için fiyatlar bu noktaya geldi” diye konuştu.

Soğanın hal fiyatının Anadolu’da 50 kuruş, İstanbul’da ise 70 kuruş civarında olduğuna dikkati çeken Baş, şunları kaydetti:

“Geçen yıl 1,5 liraya kadar çıkan soğanın kilogramı bu yıl marketlerde Anadolu illerinde 70, İstanbul’da ise 90 kuruştan satılıyor. İhracat tam olarak başlamadığı için rakamlar böyle. Eğer ihracat olmazsa fiyatların daha çok düşmesi bekleniyor. Üretim yüksek ancak üretici elde ettiği üründen geçen seneye göre daha az kazanç sağlıyor.”

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ