logo

reklam
01 Aralık 2015

Kızılırmak Deltası’ndaki çadır ve karavanlar kaldırılacak

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun’da, Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı olan Kızılırmak Deltası’nda bulunan çadır ve karavanlar kaldırılacak. 

Samsun Valiliği Mahalli Sulak Alan Komisyonunca doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş Kızılırmak Deltası’nda bugüne kadar avcı ve balıkçılar tarafından kurulan çadır, karavan gibi yapıların kaldırılması kararı alındığı bildirildi.

Samsun Vali Yardımcısı ve Mahalli Sulak Alan Komisyonu Başkanı Hakan Kubalı, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılırmak Deltası’nın barındırdığı doğal güzelliklerin korunmasını amaçladıklarını söyledi. 

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin sadece Samsun’un değil, Türkiye’nin, hatta dünyanın gelecek kuşaklara bırakması gereken doğal mirası olduğunu vurgulayan Kubalı, “Samsun’un en önemli sembollerinden Kızılırmak Deltası’nda bulunan kuş çeşitliliği başta olmak üzere hayvan ve bitki varlığının korunması gerekli. Burada kaçak yapılaşmalar olmamalı. Daha önce iyi niyetlerle balıkçı çadır ve karavanlarına izin verilmiş olsa da zamanla bunların farklı amaçlarla kullanıldığı anlaşıldı. Burada o bölgede yaşayan köylü vatandaşlarımızın aleyhinde bir karar yoktur” dedi.

Karar gereği deltada kurulu olan avcı, balıkçı çadır ve karavanların kaldırılacağını, yöre halkına yönelik karar alınmadığını anlatan Kubalı, “Burada hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyecek. İzinsiz kurulanların yanı sıra daha önce izin verilen 34 balıkçı, avcı çadır ve karavanlar da kaldırılacak. Karar, gereğinin yapılması için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına gönderildi. Karar ivedilikle uygulanarak kurulu tüm yapılar kaldırılacak” diye konuştu.

Kubalı, söz konusu kararın Mahalli Sulak Alan Komisyonunda Samsun Valiliği başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Orman Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü, Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam kaymakamlıkları, Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam Belediye başkanlıkları, DSİ VII. Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bafra Orman İşletme Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi temsilcilerinin oy birliğiyle alındığını sözlerine ekledi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ