logo

reklam
02 Aralık 2015

Kırgız heyetten Vali Şahin ve Büyükşehir Belediyesine ziyaret

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Kırgızistan’ın Osh Belediye Başkanı Aytmamat Kadirbaev ve beraberindeki heyet, Samsun Valisi İbrahim Şahin’i makamında ziyaret etti.

Kadirbaev, ziyarette, şehirlerinin Samsun ile benzer bir çok noktası olduğunu, kardeş iki ülkenin insanları olarak, iki şehir arasındaki bağları güçlendirmek istediklerini söyledi.

Vali Şahin de daha önce TRT Genel Müdürü olduğunu anımsatarak, “TRT AVAZ isminde bir kanal açtık. TRT AVAZ’da bütün Türk dillerini dönüşümlü kullandık. 6 Türk dili vardır. Kırgızistan’da çizgi film yapan sanatçıları Türkiye’ye getirip, TRT Çocuk kanalı için çizgi film çalışması yaptırdık. Kırgızistan’a en son ziyaretimizi Sayın Cumhurbaşkanımızla gerçekleştirerek, üniversitedeki stüdyo açılışlarını yaptık. Buradan umarım memnun bir şeklide memleketinize dönersiniz” ifadelerini kullandı.

Ziyaret hediyeleşmenin ardından son buldu.

– Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Kadirbaev ve beraberindeki heyet, daha sonra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Yılmaz, ziyarette, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek ile ilişkilerin oldukça iyi olduğunu, Osh’u da ziyaret etmek istediklerini anlattı.

Samsun’un gelişen ve değişen bir şehir olma yolundaki hedeflerine her geçen gün daha da yaklaştığını vurgulayan Yılmaz, “Şehrimiz tarihsel süreç içerisinde giderek büyüyen, sanayileşen, kentsel ölçekte de donanımlarını çağın gerektiği şekilde kurgulayan, modern bir batı Avrupa şehri olma hedefine hızla koşuyor. Bu yarışta uzun bir süredir belediye başkanlığı yapıyorum” dedi.

Samsun’u, Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç sayesinde iyi tanıdıklarını dile getiren Kadirbaev, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç bey bizi ziyaret ederek Samsun’un şehrimize çok benzediğini, kardeş şehir olmamız yönünde çalışmalar yapabileceğimizi belirtti. Biz de uluslararası arenada dostluklar kurmak için iyi bir fırsat olduğunu düşündük. Bu sebeple sizi ziyaret ettik. Sizlerle iyi niyet protokolü imzalamak istedik. Amacımız, iki şehrin kültür ve ekonomi açısından birbirini birleştirmesi, halklar arası ilişkileri daha güçlü bir hale getirmektir.”

Konuşmaların ardından Osh Belediye Başkanı Kadirbaev, Yılmaz’a el yapımı yöresel halı, Başkan Yılmaz da meslektaşına Samsun motifli kahve takımı hediye etti.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ