logo

reklam

KEDS Akademi Kosova’da ikinci mezunlarını verdi

PRİŞTİNE (Samsunyerelhaber) – Limak ve Çalık ortaklığındaki Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) tarafından, Kosova’daki genç işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla oluşturulan sosyal sorumluluk projesi KEDS Akademi ikinci mezunlarını verdi.

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ve Priştine Üniversitesinin işbirliği ile hayata geçirilen KEDS Akademinin, başkent Priştine’deki Emerald Hotel’de düzenlenen mezuniyet ve sertifika törenine, Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Çalık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da katıldı.

Törende konuşan Özdemir, KEDS Akademide eğitim görenlerin ve Kosova’da çalışan gençlerin ülkenin yeniden inşa edilmesine katkıda bulunduklarını savundu.

Özdemir, Kosova’nın nüfus açısından son derece genç bir ülke olduğunun altını çizerek, “Bu genç insanlara karşı bizim de sorumluluğumuz var. Gençler bu güzel ülkeyi yeniden inşa ederken biz de bunun bir parçası olmak ve bu doğrultuda yardım etmek istiyoruz” dedi.

Kosova’nın geleceğine olan desteklerinin artarak devam edeceğine işaret eden Özdemir şöyle konuştu:

“KEDS Akademinin yapmak isteği, Kosova’daki gençlere yeni fırsatlar oluşturmak ve onları başarıya ulaştırmak için önlerini açmak. Bu ülkenin başarı hikayesini desteklemek büyük ayrıcalık. Bir Türk şirketi olarak da bunu yapıyor olmaktan ayrıca gurur duyuyoruz. Kosova’nın geleceğine olan desteğimizin her zamankinden daha güçlü olacağını umuyorum. Bu ülkeyle her alandaki işbirlikleriyle bağımızı kuvvetlendirmek istiyoruz.”

Çalık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da kurumsal sorumluluk projelerinin önemine dikkati çekerek, Kosova’da Limak ile 2013 yılında başladıkları elektrik dağıtım faaliyetlerinin yanı sıra ülkeye katkıda bulunmak için sergiledikleri kararlılığın ve sorumluluğun her geçen gün arttığını ve devam edeceğini vurguladı.

Çalık, KEDS Akademinin ülkede gerçekleştirdikleri en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğunu söyledi.

– KEDS Akademi 

Priştina Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü ve teknik liselerin elektrik bölümünde okuyan son sınıf öğrencilerinin kabul edildiği akademide 6 ay teorik eğitim ve 3 ay uygulamalı eğitim veriliyor. Programı başarıyla tamamlayanlar Boğaziçi Üniversitesi’nden ve İngiltere’nin en büyük akreditasyon kurumu olan Edexcel’den sertifika almaya hak kazanıyor. Alınan sertifika Avrupa’da da geçerli sayılıyor.

KEDS Akademi, 3. döneminde, istek üzerine Kosova’daki diğer devlet üniversiteleriyle de iş birliği yaparak öğrenci sayısını artırmayı ve seçildikleri bölümleri çeşitlendirmeyi hedefliyor.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ