logo

reklam
05 Aralık 2015

“Kadının siyasette daha fazla yer alması gerekir”

(Samsunyerelhaber) – Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kadın Araştırmaları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nezahat Altuntaş, “Parlamentoda kadının temsil oranı dünya ortalamasında yüzde 20’lerde. Ülkemizde ise parlamentoda yüzde 15 oranında kadın olduğunu görüyoruz. Bu oran 7 Haziran seçimlerinde yüzde 18 iken, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 15’e düştü. Henüz dünya ortalamasını bile yakalayamadık” dedi.

Altuntaş, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, toplumun yüzde 50’sini kadınların oluşturduğunu, diğer yüzde 50’yi de kadınların yetiştirdiğini söyledi.

Kadınların bu kadar önemli olmasına rağmen hak ettikleri konumda olmadığını savunan Altuntaş, “Kadınların bu dezavantajlı durumu birçok boyutta karşımıza çıkıyor. Siyaset de bunlardan bir tanesi ve belki de en önemlisi. Siyaset, toplumda kararların alındığı ve paylaşımların yapıldığı alan olduğu için kadınların bu alana alınmaması, kendileri adına alınan kararlardan söz sahibi olmamaları anlamına gelir” diye konuştu.

Altuntaş, kadınların siyasete katılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, dünyada kadınların erkeklere oranla farklı tecrübe yaşadıkları için siyasete katılımlarında da nitelik açısından fark olacağına işaret etti.

Kadınların yaklaşık 81 yıl önce seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini ifade eden Altuntaş, “Dünyada seçme ve seçilme hakkı olmayan kadın neredeyse yok ama dünyada biçimsel eşitlik fiili eşitlikle sonuçlanmıyor. Kadına verilen hukuksal eşitlik, fiili eşitlik getirmiyor” ifadelerini kullandı.

–  “Parlamento erkeklerin hakim olduğu bir alan olarak görülüyor”

Altuntaş, siyaset alanında önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, “Parlamentoda kadının temsil oranı dünya ortalamasında yüzde 20’lerde. Ülkemizde ise parlamentoda yüzde 15 oranında kadın olduğunu görüyoruz. Bu oran 7 Haziran seçimlerinde yüzde 18 iken, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 15’e düştü. Henüz dünya ortalamasını bile yakalayamadık. Daha geriye gittiğimizde ise bu oranın yüzde 9 ve 4’lere kadar düştüğünü görüyoruz” dedi.

Siyasette kadın sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığına da dikkati çeken Altuntaş, “Son seçimlerle yüzde 15 oranına çıkan kadın temsilci sayısı yetersizdir. O yüzden kadın ve siyaset konusu önemlidir ve kadının siyasette daha fazla yer alması gerekir. Siyaset aslında kararların alındığı, yeniden paylaşımların yapıldığı bir alan ve eğer bu alanda kadınlar olmazsa, kendi hakları konusundaki düzenlemeler noktasında sıkıntılı durumlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Altuntaş,  kadınların siyasette daha fazla söz sahibi olması gerektiğine işaret ederek, parlamentonun erkeklerin hakim olduğu bir alan olarak görüldüğünü kaydetti.

Bütün ülkelerde siyasal alanda erkeklere oranla kadınların geride olduğunu da anlatan Altuntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelişmiş ülkelere bakıldığında Avrupa ve Amerika’da da durum aynıdır. Amerika’da parlamentoda kadınların yüzde 16 oranında olduğunu görüyoruz. Dünyaya demokrasi götürdüğünü söyleyen bir ülkede bile kadınların temsil oranı yüzde 16. Almanya ve Fransa’da ise bu oran yüzde 20’lerde. Bu konudaki tek istisna ise İskandinav ülkelerindedir. İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkelerde bu oran yüzde 40’a hatta 50’lere kadar ulaşmıştır.”

Altuntaş, kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ