logo

reklam
25 Kasım 2015

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, kadına karşı şiddetin büyük bir insanlık suçu olduğunu gündemden çıkması gerektiğini bildirdi.

Köseoğlu, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kadına yönelik şiddetin her şeyden önce büyük bir insanlık suçu olduğunu belirtti.

Kadına yönelik şiddetin ciddi bir durum olduğunu da işaret eden Köseoğlu, “Dünyanın her yerinde hatta en gelişmiş ülkelerinde bile kadınların şiddete maruz kalıyor olması, durumun ciddiyetini açıkça ortaya koymaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef kadınlarımız, yapılan bütün kanuni düzenleme ve alınan önlemlere rağmen şiddete maruz kalmaktadır. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkmakla beraber, ülkemizde de sık sık içimizi acıtan kadına yönelik şiddet haberleriyle karşı karşıya kalmamız, şiddetin engellenmesi için daha çok çalışmamız gerektiğini ortaya koymaktadır. Kadına karşı şiddet büyük bir insanlık suçudur ve Türkiye ve dünya gündeminden tamamen çıkmalıdır” ifadelerini kullandı.

Köseoğlu, kadına yönelik şiddetin engellenmesi için AK Parti iktidarı döneminde önemli düzenlemeler yapıldığını da vurgulayarak, şunları kaydetti:

“12 Eylül 2010 yılında Anayasa’da yapılan değişiklikle kadınlar pozitif ayrımcılık kapsamına alınmıştır. 2012 yılında ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’ yürürlüğe girmiştir. Yapılan yasal düzenleme ile 9 Mart 2012 tarihinde ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ kabul edilerek bu alanda çok güçlü önleme ve koruma tedbirleri getirilmiştir. 2002 yılında da toplam 11 kadın konukevi 283 kapasite ile hizmet vermekte iken, 2014 yılı Ekim ayında, toplam 130 kadın konukevi 3 bin 348 kapasiteye ulaşmıştır. 2011 yılında İlk Kabul Birimleri kurulmuş olup bugün itibariyle 25 İlk Kabul Birimi hizmet vermektedir. Yine Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri hizmete açılmış olup 14 pilot ilde hizmet vermektedir. Şiddete uğrayan kadın ve çocuklara ilişkin ihbarları değerlendirmek ve acil durumları ilgili kurumlara bildirmek, ihtiyaca göre rehberlik ve danışma hizmeti vermek için ALO 183 Çağrı Hattı 7/ 24 hizmete sunulmuştur.”

Kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik birçok çalışma yapıldığını belirten Köseoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Yapılan bunca çalışmaya ve yasal düzenlemelere rağmen kadına yönelik şiddetin devam ediyor olması, esas değişimin toplumsal zihniyette yapılmasının çok daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu değişim süreci içinde eğitimin ilk başladığı yer olan aileden, toplumumuzun tüm kesimlerine, kurumlara ve sivil toplum kuruluşlarına çok büyük vazifeler düşmektedir. Unutmayalım ki sevgi ve saygının her problemi çözeceği gerçeğiyle şiddetin hiçbir türünün yaşanmadığı, herkesin insan olma onur ve değerini yaşadığı bir toplum olma dileklerimle saygılar sunuyorum.”

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ