logo

reklam
25 Kasım 2015

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

TOKAT (Samsunyerelhaber) – Tokat’ta bir grup kadın, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen yürüyüş kapsamında kadınlar, Niksar Yol Kavşağı’nda toplandı. “Kadına şiddet güç gösterisi değildir, acizliktir”, “Kadına şiddete göz yumma, sessiz kalma”, “Kadına şiddete son” yazılı dövizler açan kadınlar, Gaziosmanpaşa Bulvarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Kadınlar, yürüyüş sırasında erkeklere karanfil verdi.

Burada devam etkinlikte kadınlar adına konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli sosyolog Ayşe Betül Tanrıverdi, kadının kamusal ya da özel yaşamında fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine ve mağduriyetine olan şiddetin her türünü kınadıklarını söyledi.

Kadına yönelik şiddetin temel hak ve özgürlük ihlali olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, “Kadına yönelik şiddet, kadınla erkek arasında eşit ve adaletli olmayan güç ilişkisinin sonucu ortaya çıkan, kadının erkeğin güdümünde yaşaması gerektiğine inanan zihniyetin egemenliğiyle meydana gelen toplumsal bir sorundur” dedi.

Kadınlar, açılan stantta da düşüncelerini not yazarak dilek kutusuna attı.

Yürüyüşe CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat Valisi Cevdet Can’ın eşi Naime Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun eşi Hatice Eroğlu, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Havva Sabuncuoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hülya Özdemir ve Tokat Kadın Platformu üyeleri de destek verdi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ