logo

reklam
25 Kasım 2015

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

AMASYA (Samsunyerelhaber) – Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Özyol, belediyede çalışan kadınlarla birlikte yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün kadına yönelik şiddeti, “Cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarlarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış” şeklinde tanımladığını anlattı.

Bu tanıma daha sonra ekonomik ihtiyaçlardan yoksun bırakarak uygulanan ekonomik şiddetin de eklendiğini bildiren Özyol, şöyle konuştu:

“Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet, kadının bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskı her geçen gün artmaktadır. Kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının kararlılıkla devam etmesi, bu süreçte tüm kesimlerin sorumluluk altına girmesi gerekmektedir. Bu anlamda atılan adımlar, kadınlara cesaret ve güven vermiş, bunun yanında 20 Mart 2012’den itibaren yürürlüğe giren Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarında atılan en önemli adım olmuştur. Böylece şiddet gören kadınlarımıza yalnız olmadıkları hissettirilmiştir.”

Gümüşhacıköy Belediyesi olarak kadına yönelik şiddet kınadıklarını vurgulayan Özyol, bu mücadelenin hayatın her alanında devam etmesini ve ellerinden gelen tüm imkanlarla buna destek vereceklerinin bilinmesini istediklerini kaydetti.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ