logo

reklam
18 Temmuz 2015

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Yunanistan, Allah kimseyi o duruma düşürmesin, millet tüm olarak, bir bütün olarak hakikaten çok zor durumda” dedi.

Canikli, Bulancak ilçesinde belediye binasında gerçekleşen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, ufak tefek hadiselerin dışında her yerin gayet sakin, sükunet içerisinde olduğunu belirtti.

Bunun çok önemli bir kıymet olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Canikli, “Dağılan ülkeler, tarumar olan ekonomileri göz önüne aldığınızda, bakın mesela Yunanistan, Allah kimseyi o duruma düşürmesin, millet tüm olarak, bir bütün olarak hakikaten çok zor durumda. Yani uluslararası derecelendirme kuruluşlarının verdiği not çöpün altında, çöp seviyesi, öyle bir tabir var, en alt seviyenin daha altında” diye konuştu.

Canikli, Yunanistan’ın bu durumunun hiçbir zaman unutulmayacağına işaret ederek, “Bu tarihi bir olaydır. 50 sene sonra da, 100 sene sonra da, 500 sene sonra da Yunanistan’ın karşı karşıya kaldığı… Ha üzülüyoruz, komşumuz yani sonuç itibarıyla biz de memnun değiliz onların bu noktaya gelmesinden ama 100 yıl, 500 yüz yıl da geçse yazacak, tarihe geçti” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın Avrupa Birliği ülkesi olduğuna dikkati çeken Canikli, şöyle konuştu:

“Avrupa Birliği’nin koruması altında, şemsiyesi altında bir ülke aslında Yunanistan ama ona rağmen, o kadar desteğe, o kadar büyük kaynaklar aktarılmasına rağmen, Avrupa Birliği’nden, Brüksel’den, Almanya’dan, merkezden her neyse ona rağmen bu duruma gelebiliyor. Dolayısıyla bu istikrar ortamının, huzur ortamının kolay bir şey olmadığını, çok önemli bir değer olduğunu, bunlarla karşılaştırdığımız zaman daha iyi anlıyoruz.”

– Yeşil Yol Projesi

Canikli, bir vatandaşın Yeşil Yol Projesi’nin devam edip etmeyeceği yönündeki sorusu üzerine, “Yeşil Yol. Karadeniz için hep bugüne kadar talep edilen ama yerine getirilmeyen, yayladan yaylaya ulaşımın sağlanması talebinin hayata geçirilmesidir” dedi.

Yeşil Yol Projesi’nin toplam 2 bin 600 kilometre uzunluğunda çok mükemmel bir proje olduğunu vurgulayan Canikli, “Öyle söylendiği gibi yeşil alanın katledilmesi gibi bir şey söz konusu değil. O çok hassasiyetle takip ediliyor, dikkat ediliyor. Biz onu da söylüyoruz, eğer projenin yürütülmesinde öyle bir sıkıntı ortaya çıkarsa, olabilir, belki gözden kaçma durumu söz konusu olduğunda da biz anında müdahale ediyoruz ve kesinlikle yeşilin, ağacın tahrip edilmesine, katledilmesine neden olacak bir projeye hiçbir şekilde imza atmamız mümkün değil” ifadesini kullandı.

Canikli, esasında bu projeyle yeşil alanların korunacağına dikkati çekerek, “Korunacak çünkü yayladan yaylaya bağlantı sağladığımız takdirde diğer ara yollar ihtiyacı büyük oranda ortadan kalkıyor, problemi çözüyor ve diğer yol nedeniyle yeşil alanların tahrip edilmesi ihtimali de büyük oranda ortadan kalkıyor. Onların iddia ettiğinin tam tersine” diye konuştu.

– 10 yılda 3,5 milyar fidan dikildi

Canikli, bugüne kadar yeşil hassasiyetinin en fazla AK Parti iktidarında olduğunu belirterek, “Sadece biz Giresun’da, sayısını hatırlamıyorum, milyonlarca fidan diktik, ormanlaştırma yaptık özellikle iç bölgelerimizde. Buralarda sıkıntımız yok ama iç bölgelerde” dedi.

Canikli, Türkiye’nin tamamında son 10 yılda 3,5 milyar fidan diktiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler’in kayıtlarında da zaten orman emvali artan nadir ülkelerden bir tanesi Türkiye olarak gözüküyor, oradan da izlenebiliyor bu. Yeşil hassasiyeti olmayan bir ülke, bir yönetimden böyle bir adım beklenebilir mi? Bu tür projeler olabilir mi? 3,5 milyar yeşillendirme ve orman emvalinin genişletilmesi amaçlı yatırım yapıldı ve proje hayata geçirildi, bunlar uygulandı. Dolayısıyla o konuda titiziz ve dikkat ediyoruz.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ