logo

reklam
03 Aralık 2015

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi

TRABZON (Samsunyerelhaber) – Trabzon’da, Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında fındık bahçelerinde budama seferberliği başlatıldı.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) önderliğinde yürütülen proje kapsamında “Sen de buda, sen de kazan” sloganıyla başlatılan seferberlik sebebiyle Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi’nde tören düzenlendi. Törene, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, İtalyan Ferrero firmasının Fındık Sorumlusu ve Genel Direktörü Lucio Gamiero, Yomra Kaymakamı Hasan Balcı, Ordu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziver Kahraman ile bazı kamu ve özel kuruluş temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Vali Abdil Celil Öz, burada yaptığı konuşmada, verim ve kalitenin gerçek manada kazanmak olduğunu belirterek, “Fındıkta bilinçli budama da bunlardan biri. Bu konuda ciddi bir üretici ve kamuoyu duyarlılığı oluşturuldu. Fındıkta verim ve kalitenin arttırılmasına devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve özel sektörden de ciddi desteklerin olması sevindirici. İtalyanların Ferrero firmasının bu sosyal sorumluluk projesine katkısını önemsiyoruz. Bu projeyi daha görünür ve uygulanabilir hale getirmek için üreticilerin ayağına kadar giderek çalışma yapacağız” diye konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da fındıkta üreticilerin eski usullerden sıyrılması ve bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak tarımla ilgili yüklendiğimiz sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz ancak söz konusu fındık olduğunda herkesin ve her kesimin üzerine düşen sorumlulukları var. Üreticilerimizin de çalışarak fındıkta verim artışına en büyük katkıyı yapmaları gerekir. Bu yönde çaba göstereceklere her türlü desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Köleoğlu ise uyguladıkları projelerle fındıktaki sorunlara devlet ve kamuoyunun dikkatini ve desteğini çekmeyi hedeflediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Projenin birinci aşamasında yaşlı bahçelerin sökülüp yeniden farklı sistemlerle dikilmesini gündeme getirdik. Sektörle ilgili tüm kesimlerden destek alıp 63 bahçe kurarak bunu gerçekleştirdik. Şimdi asgari yüzde 30 verim artışı sağlayan bilinçli budama için yola çıktık. Hedefimiz son 10 yılın ortalama 600 bin ton olan yıllık üretimini 1 milyon tona çıkarmak ve hepsini satarak, daha çok döviz kazanmak. Bunun için üzerimize düşeni yapacağız.”

Konuşmaların ardından fındıkta budama konusunda bilgilendirilen 20 kursiyere sertifika ve ücretsiz budama malzemesi verildi. Daha sonra protokoldekiler ile uzman ziraat mühendisi Erdal Yığcı gözetiminde fındık bahçelerinde budama yapıldı.

Budama seferberliği çerçevesinde 10 ilçede kurs düzenlenecek ve sertifika verilecek 200 kursiyere budama teçhizatı da armağan edilecek. Kursiyerler, kendilerine ait bahçelerin yanı sıra talep geldiğinde diğer üreticilerin bahçelerinde de budama işlemi yapıp fındıkta verim ve kalitenin artmasını sağlayacak.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ