logo

reklam
13 Ekim 2015

Fındık üreticilere külleme hastalığı uyarısı

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE), son yıllarda fındıkta görülen külleme hastalığına karşı sonbahar ve kış döneminde yapılması gereken kültürel mücadele konusunda üreticilere uyarıda bulunuldu.

FAE Müdürü Gökhan Kızılcı, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, fındıkta külleme hastalığına karşı üreticilerin yapmaları gereken bazı kültürel mücadeleler olduğunu söyledi.

Sonbahar ve kış döneminde bahçelerde külleme hastalığına karşı enfeksiyon kaynaklarının azaltılması gerektiğine dikkati çeken Kızılcı, “Yani hastalığın gelecek sezona taşınmaması bakımından dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıklarının bahçede bırakılmaması, toplanarak imha edilmesi gerekir” dedi.

Kızılcı, hastalığın görüldüğü dip sürgünlerinin kesilmesi ve imha edilmesi gerektiğini belirterek, “Hastalık sık bahçelerde daha çok görüldüğünden bahçelerde nemi azaltacak, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlayacak şekilde gerekirse ocak azaltılması, dal sayılarının azaltılması ve budama yapılması hususu büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Hastalığın görüldüğü bahçelerde gelecek yıl hastalık belirtilerinin görülmesi beklenilmeden, çotanak bağlama dönemi olan nisan ayında kimyasal mücadele için ilaçlamalara başlanılması gerektiğini ifade eden Kızılcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kullanılan ilacın etki süresine göre ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılmalıdır. Hastalığın ilk defa görüldüğü bahçelerde ise belirtiler görülür görülmez ilk ilaçlama yapılmalıdır. Ayrıca bahçelerde nemin azaltılması ve iyi bir hava sirkülasyonu için yabancı ot kontrolüne önem verilmelidir. Bahçeler mümkün olduğunca otsuz bırakılmalıdır. Ayrıca, enstitüde üreticiler toprak analizi yaptırarak, analiz sonuçlarına göre kışlık ve yazlık gübrelemelerini yapmaları gerekiyor.”

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ