logo

reklam
23 Kasım 2015

Eynesil Ziraat Odası Başkanı Musaoğlu:

 GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Eynesil Ziraat Odası Başkanı Orhan Musaoğlu, kivi üreticilerinin örgütlenmesinin şart olduğunu belirtti.

Musaoğlu, yaptığı açıklamada,  bölgede kivi üretiminin istenilen düzeye ulaştığını, buna rağmen kiviye yönelik herhangi bir iyileştirilmenin yapılmadığını öne sürdü.

Eynesil’de 50 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 70 aile tarafından kivi üretimi yapıldığını ifade eden Musaoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’de üretilen kivi ihtiyacı karşılamamaktadır.  Buna rağmen kivi üreticileri ürünlerini istediği fiyata satamamaktadır. Perakende olarak 2,5 ile 3 liradan satılan kivi, marketlerde 4 ile 5 liraya kadar alıcı bulmaktadır. Buna rağmen çiftçinin elinden kivi 1 lira,  en çok 1 lira 75 kuruşa alınmaktadır. Çiftçilerimizin bilinçlenerek örgütlenmesi şarttır. Ayrıca ilçemizde yada bölgemizde bir soğuk hava deposu kurulmalıdır. Soğuk hava deposu olması halinde çiftçilerimiz ürünlerini çabuk elden çıkarmak yerine istediği sürede satış yapabileceği için kontrolü ele almış olacaktır.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ