logo

reklam
06 Aralık 2015

Esnaftan “sokak temizliği”nde örnek davranış

(Samsunyerelhaber)-Samsun’da yaşayan 50 yaşındaki esnaf Atila Balta, iş yerlerinin bulunduğu 3 sokağı her sabah süpürerek örnek bir davranış sergiliyor.

İlkadım ilçesi Hürriyet Mahallesi’nde 20 yıldan bu yana dekorasyon, ev eşyası, hırdavat üzerine faaliyet gösteren esnaf Balta, her sabah iş yerini açtıktan sonra sokakları süpürmeye başlıyor.

Kapısının önünden ayırmadığı süpürgesiyle yaklaşık 45 dakika 2 iş yerinin bulunduğu 3 sokağı temizleyen Balta, sadece çöpleri toplamakla kalmayıp rüzgarda toz olması ihtimaline karşı temizlik sonrası sokağa su da serpiyor.

Balta, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, iş yerini açar açmaz sokağı temizlemeyi kendisine görev edindiğini söyledi.

Süpürgesini kapısının önünden ayırmadığını belirten Balta, gücü yetse diğer sokaklara da gideceğini dile getirdi. Sokağı baştan sona kadar en küçük ayrıntısına kadar temizlediğini anlatan Balta, şöyle devam etti:

“Bunu görev edindik. Nasıl evimizi temiz tutuyorsak, iş yerimizi de temiz tutmak zorundayız. Ömrümüzün yarısı evimizde geçiyorsa yarısı da iş yerimizde geçiyor. Dolayısıyla mahallemizin, sokağımızın temiz olmasını istiyoruz. Bunu yaparken de insanlara örnek oluyoruz. Herkesin bu duyarlılığı göstermesini isterim. 3 sokağı temizliyorum. Saat 08.00’de başlıyorum, 45 dakika boyunca sokakların temizliğini yapıyorum. Süpürdükten sonra rüzgarda ‘toz kalkmasın’ diye su da serpiyorum.”

Balta, çevredeki diğer esnafın kendisine yardımcı olmak istediğini ancak temizlikten keyif aldığı için bu işi tek başına yapmayı tercih ettiğine dikkati çekerek, “Keyifle temizlik yapıyorum. Onun için kimsenin yardımını almıyorum. Ben biraz daha titizim bu konuda. Tek başıma süpürüyorum” dedi.

Belediyenin temizlik görevlisinin kendisine teşekkür ettiğini belirten Balta, “Belediyenin temizlik görevlisine de yardımcı oluyoruz. ‘Bana iş bırakmadın ağabey, temizlemişsin yine, sağol’ diyor” ifadesini kullandı.

Balta, ömrü yettiği sürece sokağın temizliğini yapacağını sözlerine ekledi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ