logo

reklam
25 Kasım 2015

Aydınlar Ocağı Samsun Şube Başkanı Taner Tunç Esed ve Rus güçlerinin Türkmenlere saldırılarını Kınadı

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Aydınlar Ocağı Samsun Şube Başkanı Taner Tunç, Ortadoğu’da devletlerin itibarlarıyla yaşadığını belirterek, “Bu bağlamda Türkmenler, Türkiye’nin itibarıdır. Rus-İran-Esed ittifakının ortada hiçbir şey yokken radikal unsurlarla Türkmenleri ilişkilendirerek saldırıya geçmesinin ardında, Türkiye’yi bölgede itibarsızlaştırma gayesi yatmaktadır” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan grup, yaptıkları basın açıklamasında, Suriye’de Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıları kınadı.

Grup adına açıklamayı, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü öğretim üyesi de olan Aydınlar Ocağı Samsun Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Taner Tunç yaptı. Tunç, Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıların son günlerde vahim bir boyuta ulaştığını, Rus destekli Esed rejiminin Türkmendağı’nı kan gölüne çevirmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

“Türkmenem’ demekten başka suçu olmayan soydaşlarımız ateş çemberine alınmışlardır. Sınırlarımızın dibindeki bu ateş söndürülmezse sınırlarımızın içine sıçraması an meselesidir” diyen Tunç, “Nitekim dün itibarıyla hava sahamızı ihlal eden Rus uçağı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülmüştür. Bu gelişme devletimizin kararlılık ve ciddiyetini göstermesi bakımından önemlidir, umut vericidir ancak beraberinde birtakım gelişmeleri getireceği de açıktır. Türk milletinin canını acıtmak için Türkmenlere yönelik Rus saldırılarının artacağını tahmin etmek güç değil” şeklinde konuştu.

“Bilinmelidir ki Ortadoğu’da devletler itibarlarıyla yaşar. Bu bağlamda Türkmenler, Türkiye’nin itibarıdır. Rus-İran-Esed ittifakının ortada hiçbir şey yokken radikal unsurlarla Türkmenleri ilişkilendirerek saldırıya geçmesinin ardında, Türkiye’yi bölgede itibarsızlaştırma gayesi yatmaktadır” ifadesini kullanan Tunç, şöyle devam etti:

“Durum emperyalist devletlerin de işine gelmektedir. İleride kurulması düşünülen büyük Kürdistan’a razı olmayacak unsurlar bu vesileyle civardan temizlenmiş olacaktır. Yaşadığımız gelişmeler insan hakları bahanesiyle PKK terör örgütüne kol kanat gerenlerin ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Kobani için ortalığı ayağa kaldırıp sokakları yakıp yıkanlar, söz konusu Türkmenler olduğunda kör, sağır, dilsiz kesilmişlerdir. Bununla da yetinmeyip devletimizin Türkmenlere uzattığı eli DAEŞ’e yardım olarak dünyaya duyurma gayreti içine girmişlerdir. Soydaş ve dindaş Türkmenler, Suriye sınırının güvencesi, Türklüğün o coğrafyada temsilcileridir. Türk ve Türkmenin çıkar birliği, kader birliği söz konusudur. Rusya çıkarları için bölgeye müdahil olabiliyor, İran mezhep ortaklığı üzerinden Suriye’ye asker gönderebiliyor ise Türkiye’nin burnunun dibindeki gelişmelere duyarsız kalması düşünülemez.”

Tunç, Türk aydınları, vatan sevdalıları olarak haddini aşanlara haddini bildiren devlet anlayışının sonuna kadar yanında olduklarını vurgulayarak, “Oğuz’un torunları et ve tırnak gibidir. Et tırnaktan sıyrılmaz, Türkmen Türk’ten ayrılmaz” dedi.

Basın açıklamasına Samsun Türk Ocağı, OMÜ-Der, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi ve Aydınlar Ocağı Samsun Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Taner Tunç, Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekatı protesto ettiler. (Fatih Kurt - Anadolu Ajansı)

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ