logo

reklam

Dünya Basın Özgürlüğü Günü

SAMSUN (AA) – Vali İbrahim Şahin, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1991 yılında alınan kararla 3 Mayıs gününün “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kabul edildiğini anımsattı.

Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Türk basınının önemli gelişmeler gösterdiğini vurgulayan Vali İbrahim Şahin, şunları kaydetti:

“Türk basını, günümüzde de çağın getirdiği teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, gündemdeki konulara çözüm üreten yayınlarıyla dünyadaki emsallerine örnek olmuştur. Türk basını, tarihi boyunca halkın sesi ve kamuoyunun tarafsız haber alma görevini başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. İlimizdeki yerel ve yaygın basın kuruluşlarının, vatandaşlarımızın haber alma hakkını ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde yerine getirmeleri, toplumumuz tarafından şüphesiz takdirle karşılanacaktır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin vatandaşlarımıza yansıtılması ve sorunların çözülmesinde çok önemli bir kamu hizmeti üstlenen ilimiz ve bu sektörde bulunan tüm basın kuruluşları ile basın mensuplarının “Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nü yürekten kutlar, görev başında ve sonrasında hayatını kaybederek aramızdan ayrılan tüm basın mensuplarına da rahmet dilerim.”

Güncelleme (3 Mayıs 2015, 09:02):

GÜMÜŞHANE (AA) – AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Hakkı Gündüz, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gündüz, mesajında, basının demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri bulunmaktadır. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde medya ve basın, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir.”

Basın mensuplarının önemli misyonu yerine getirmek için her şartta görev peşinde koştuğunu vurgulayan Gündüz, “Basın mensuplarının düzenli mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Bu sebeple yerel ve ulusal basın mensuplarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum” ifadesini kullandı.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ