logo

reklam
28 Kasım 2015

Diyarbakır’daki terör saldırısına tepkiler

ÇORUM (Samsunyerelhaber) – Çorum Baro Başkanı Altan Akpınar, Diyarbakır’daki terör saldırısının sadece Tahir Elçi’ye yönelik olmadığı, ülke barışına, birliğine, dirliğine ve kardeşliğimize yapıldığını belirtti.

Akpınar, yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır’da yaşanan hain saldırı sonucunda Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledildiğini, aynı saldırıda bir emniyet görevlisinin de şehit düştüğünü hatırlattı.

“Bu menfur saldırının sadece Tahir Elçi’ye yönelik olmadığı, ülke barışına, birliğine, dirliğine ve kardeşliğimize yapılan bir saldırı olduğu açıktır” ifadesini kullanan Akpınar, şunları kaydetti:

“Bu hain saldırı Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamlarının devamı niteliğindedir. Bu kurşun sadece Tahir Elçi’ye değil, tüm Türkiye’ye sıkılmıştır, hepimize sıkılmıştır. Bize düşen tüm dünyaya birliğimizi, kardeşliğimizi hiç kimsenin bozamayacağını, hiçbir alçak saldırının bu amaca ulaşamayacağını göstermektir. Ne kadar yankı bulur bilemiyoruz ama bir kez daha sağduyu çağrısı yapıyor, bir kez daha hukuka ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapıyoruz.”

Akpınar, Türkiye Barolar Birliğinin öncülüğünde tüm baro başkanlarının Diyarbakır’a hareket ettiğini dile getirdi. 

Güncelleme (28 Kasım 2015, 16:10):

ZONGULDAK (Samsunyerelhaber) – Zonguldak Baro Başkanı İbrahim Kerem Ertem, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği ve bir polis memurunun şehit olduğu terör saldırısına ilişkin, “Görev ve sorumlulukları dahilinde çalışan meslektaşlarımıza yönelik bu tür saldırıları kınıyorum” dedi.

Ertem, gazetecilere yaptığı açıklamada, her kesimin itibar ettiği değerli bir hukuk adamı olan Elçi’nin ölümünün herkesi derinden üzdüğünü söyledi.

Avukatlık kanununa göre baroların, baro başkanlarının ve yönetimlerinin insan haklarının gelişmesinin yanı sıra toplumsal huzur ve barış ortamının sağlanması için de faaliyetler yürüttüğünü belirten Ertem, Elçi’nin yaşamını yitirmesini üzüntüyle öğrendiklerini dile getirdi.

Yarın defnedilecek Elçi’nin cenaze törenine katılacaklarını ifade eden Ertem, şunları kaydetti:

“Derin bir üzüntü içerisindeyiz. Meslektaşlarımıza, hakimlere ve savcılarımıza zaman zaman saldırılar gerçekleştiriliyor. Meslektaşlarımıza yönelik bu saldırıları, mesleğini yapan kişilere yönelik saldırılar olarak da kabul edebiliriz. Görev ve sorumlulukları dahilinde çalışan bizlere ve meslektaşlarımıza yönelik bu tür saldırıları kınıyorum. Bundan sonra yine kanunların, hukukun ve toplumun bize yüklediği sorumluluklara, hak ve özgürlüklerin gelişmesine, yaygınlaşmasına ve güvenlik güçleriyle aralarında denge kurma misyonuna sıkı sıkı bağlı kalacağız. Bunun gelişmesi için çalışacağız.”

Güncelleme (29 Kasım 2015, 13:05):

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun’da bir grup avukat, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği ve iki polisin şehit olduğu terör saldırısına tepki gösterdi.

Avukatlar, Samsun Barosu lokalinin bahçesinde toplandı. Burada basın açıklaması yapan Baro Başkanı Kerami Gürbüz, saldırıyı şiddetle kınadıklarını, failleri lanetlediklerini söyledi.

“Ülkeyi kaos ve belirsizliğe sürüklemek isteyen karanlık odakların ekmeğine yağ sürülmek istenmiyorsa bu cinayet tüm boyutlarıyla en kısa sürede aydınlatılmak ve kamuoyunun zihnindeki bütün sorular cevaplandırılmak zorundadır” diyen Gürbüz, bu tür eylemlere rağmen doğru bildikleri yoldan, hak, hakikat ve adaletten dönmeyeceklerini vurguladı.

Gürbüz, şunları kaydetti:

“Keşif amacıyla olay yerinde bulunan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve beraberindeki heyete yönelik saldırı girişiminden dolayı da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, olay yerindeki delilleri karartmaya yönelik bu saldırıyı manidar bulduğumuzu belirtmek istiyoruz. Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi’nin mekanı cennet olsun, Allah, ailesine ve başta Diyarbakır Barosu avukatları olmak üzere tüm meslektaşlarımıza sabır ve metanet versin. Ayrıca olay esnasında şehit düşen polislerimize rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.”

Açıklamanın ardından Atatürk Anıtı’na yürüyen Gürbüz ve beraberindekiler, saygı duruşunda bulunduktan sonra dağıldı.

Güncelleme (29 Kasım 2015, 14:45):

DÜZCE (Samsunyerelhaber) – Düzce Baro Başkanı Ali Dilber, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği  terör saldırısını kınadı.

Dilber, yaptığı yazılı açıklamada, Elçi ve Diyarbakır Barosu üyelerinin demokratik tepkilerini ifade etmek için Dört Ayaklı Minare’nin yanında olduklarını belirtti.

Saldırıdan dolayı derin üzüntü duyduklarını anlatan Dilber, şunları kaydetti:

“Bu menfur saldırının sadece Tahir Elçi’ye yönelik olmadığı, ülke barışına, birliğine, dirliğine ve kardeşliğimize yapılan bir saldırı olduğu açıktır. Bu kurşun sadece kardeşimize değil, tüm Türkiye’ye sıkılmıştır, hepimize sıkılmıştır. Bize düşen tüm dünyaya birliğimizi, kardeşliğimizi hiç kimsenin bozamayacağını, hiçbir alçak saldırının bu amaca ulaşamayacağını göstermektir.”

Dilber, saldırı sonrası inceleme yapmak üzere gittikleri olay yerinde çatışma ortasında kalanlara da geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ