logo

reklam
18 Temmuz 2015

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bekaroğlu:

RİZE (Samsunyerelhaber) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, “Eğer CHP ile AKP koalisyonu mümkün olursa büyük işler yapar ve dört sene devam eder. Başka türlü olursa bu koalisyon başarısız olur, hem CHP hem de AKP zarar görür” dedi.

Bekaroğlu, partisince Rize İl Başkanlığı’nda düzenlenen bayramlaşma töreninde, AK Parti ve CHP genel başkanlarının bir araya gelerek koalisyon görüşmelerine devam edileceğini belirtti.

Koalisyona yönelik yaptıkları bütün çalışmaları şeffaf şekilde yürüttüklerini ve yürüteceklerini ifade eden Bekaroğlu, “Bu koalisyon kurulursa büyük hükümet olur. Dünyada bunun örnekleri vardır. Büyük koalisyonlar da büyük meseleleri çözmek için kurulur. Başka şekilde bir ülkenin iki ana akım partisi bir araya gelmez. Rutin işleri çözmek için gelmesi diye bir şey olmaz. Eğer CHP ile AKP koalisyonu mümkün olursa büyük işler yapar ve dört sene devam eder. Başka türlü olursa bu koalisyon başarısız olur, hem CHP hem de AKP zarar görür” diye konuştu.

Bekaroğlu, Türkiye’nin kutuplaşmadan kurtulması için CHP-AK Parti koalisyonuna ihtiyacı olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

“Çevremizde iç savaş var. Suriye’de 300 bine yakın insan öldü. İnsanlar, kimlikler, mezhepler üzerinden birbirini boğazlıyor. Böyle bir ortamda Türkiye’de bu kutuplaşmayı, düşmanlığı kaldırmamız gerekiyor. Sayın Genel Başkanımız her konuşmasında kimlik ve inanç siyasetinden çıkmamız gerektiğini söylüyor. Eğer biz böyle bir koalisyonu becerebilirsek bu büyük koalisyonun en büyük işlevi, koalisyon kurulur kurulmaz kendiliğinden oluşacak kutuplaşmayı ortadan kaldırmış olacaktır. Bunun Türkiye’ye büyük bir katkısı olacağı gibi CHP’nin de bir ihtiyacını görecektir. CHP’nin milletin değerleri, diniyle barışık olmadığı yönünde algı var ve oluşturuluyor. Toplum bunun üzerinden ayrıştığı için, bilmediği, tanımadığı için bu algının esiri olmaya devam ediyor. Böyle bir koalisyonu sürdürebilirsek bu algının yıkılmasına büyük katkı sağlarız.”

Hedeflerinin hükümet kurmaktan yana olduğunu, hükümetin kurulmasıyla sorunların bir anda sona ermesinin mümkün olmadığını kaydeden Bekaroğlu, “CHP kurucu partidir. Bütün kriz zamanlarında, Türkiye’nin bütünüyle tıkandığı zamanlarda çıkış yolları bulmuştur. Bazen bulduğu çıkış yollarıyla da eleştirilmiş ve bazen siyasi parti olarak kaybetmiştir. Türkiye yine tıkanmıştır. Şu anda yaşanan siyasal kriz fırsata dönüşebilir ve bunu aşacak şeyler yapabiliriz. Büyük siyasi akla ihtiyaç var, küçük hesaplara değil” diye konuştu.

Kendi kanaatine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetin kurulmasını istemediğini iddia eden Bekaroğlu, şunları söyledi:

“Hal ve hareketlerinden, davranışlarından, Ankara’daki kulislerden çıkardığım sonuç budur. Sayın Cumhurbaşkanı bunu istemiyor ama hem CHP’nin hem AKP’nin siyasal aklının, bu konuda sayın Cumhurbaşkanının ikna olacağı bir ortamı oluşturacağı inancımı koruyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bir süre sonra hem kendisi için, hem Adalet ve Kalkınma Partisi için, Türkiye için, dünya için, bölge için en iyi hükümet olduğunu görecek. Onu da ikna edeceğimize dair inancımı koruyorum ama şu anda Sayın Cumhurbaşkanı ‘böyle bir hükümet kurulmasın’ diye elinden gelen her şeyi yapıyor. Şeffaf müzakereler bu şekilde devam ederse onu ikna edeceğimize inanıyorum.”

-Gamze İlgezdi hakkındaki iddialar

Bekaroğlu, bir gazetecinin “CHP Milletvekili Gamze İlgezdi hakkındaki iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Sen devede kulağı bilir misin? Devede kulak da önemlidir. İstanbul’da sayın vekilimizle ilgili yapılan iddialar devede kulak değil devede kıl bile değil ama bu demek değil, bu önemsizdir. CHP bunun üzerine gidiyor ve gitmeye devam ediyor. Sayın milletvekili ve eşine ‘gidin kendinizi aklayın’ denildi. ‘Ne yapalım’ dediklerinde, ‘Gidin kendiniz hakkında suç duyurusunda bulunun’ denildi. Sayın İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ile kendileri hakkında Kartal Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundular. Yargılanacaklar, dolayısıyla bir hırsızlık yapmışlarsa hesabını verecekler. CHP örtmüyor. Ha ‘CHP’liler melaikedir, hiçbir yanlışları yoktur’ demiyorum ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nden farklı bir şey söylüyoruz. Onlar Meclis’e gelen dosyaları el kaldırarak indirerek örttüler, biz açıyoruz.”

-Yeşil Yol Projesi

Bekaroğlu, “CHP’nin bölgedeki bazı ileri gelenlerinin, Yeşil Yol Projesi’ni daha önce desteklemesi ama bölge vekillerinin buna karşı çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine, CHP olarak yürüttükleri çalışma sonucunda Yeşil Yol’un yayla yolu olmadığını, turizm amaçlı yapılmadığını tespit ettiklerini söyledi.

CHP’nin şu andaki haliyle Yeşil Yol inşaatına karşı olduğunu belirten Bekaroğlu, “Öncelikle yolun daha açık şekilde köylülere, halka anlatılması, çevrecilere anlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yol aynen HES’ler gibi çok ciddi tepki alıyor, şüphe uyandırıyor” dedi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ