logo

reklam
15 Temmuz 2015

Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyeti

ARTVİN (Samsunyerelhaber) – Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetleriyle ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Yeşil Artvin Derneği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına, dernek başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Ticaret Odası Başkanı Kurtul Özel, Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal ve Yeşil Artvin Derneği yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Karahan, toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıda her görüşten insan olduğunu vurgulayarak, “Burada AK Partili, MHP’li, CHP’li arkadaşlarımız,  Artvin Barosu, değişik sivil toplum kuruluşları, Haziran Hareketi, Halkevleri var. Bu olay, şu veya bu grubun bir mücadelesi değildir. Sayın Bakan’a ilk gittiğimiz zamanda aynı şekilde toplu olarak gitmiştik. Artvin’de ki hareket şu veya bu siyasi düşüncenin hareketi olmamıştır. Artvin halkının bir bütün mücadelesidir, 20 sene boyunca böyle sürmüştür. Bundan sonrada böyle devam edecektir” dedi.

Derken yönetim kurulu üyesi Bedrettin Kalın ise Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, Cerattepe ile ilgili söylediği bazı beyanlarının doğru olmadığını iddia etti.

Kalın, daha önce alınmış ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin mahkeme kararında ve bu mahkeme kararına dayanak olan bilirkişi raporlarında onlarca sayfa boyunca Cerattepe bölgesinde ki birçok zararın sıralandığını belirterek, “Netice itibariyle de mahkeme kararı bu madencilik faaliyetinin yapılması halinde Artvin şehir merkezinin yaşanabilir alan olmaktan çıkacağını ifade etmiştir. Biz yaşam alanlarımızı savunuyoruz” diye konuştu.

Kalın, Artvin halkının sesine kulak verilmesini de istedi.

Neşe Karahan, bayramlaşma töreninin bayramın birinci gününde saat 14.00’te Cerattepe’de yapılacağını da kaydetti.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ