logo

reklam
27 Kasım 2015

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması

ANTALYA/ADANA/SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Adana, Samsun ve Antalya’daki bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve siyasi parti temsilcileri, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasını protesto etti.

Antalya’da Attalos heykeli önünde toplanan CHP Antalya Milletvekilleri Mustafa Akaydın, Niyazi Nefi Kara ve Devrim Kök ile sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve gazeteciler, tutuklamalara tepki gösterdi.

Akaydın, eski bir öğretim üyesi ve rektör olduğunu hatırlatarak, “Bu tablo karşısında sessiz kalmayı devam ettiren bütün hukuk fakültesi öğretim üyeleri ve dekanlarını buradan protesto ediyorum” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi Başkanı Mustafa Sözen de basının demokrasinin temel dayanaklarından olduğunu söyledi.

Basın açıklamasının ardından Attalos heykelinin çevresinde Cumhuriyet gazetesini ücretsiz dağıtan gruba, bir vatandaş tepki gösterdi.

Çevredeki bazı vatandaşların da tepki göstermesi üzerine iki grup arasında çıkan arbede, polislerin müdahalesiyle sonlandırıldı.

– AGC’den açıklama

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, yaptığı yazılı açıklamada, Dündar ve Gül’ün tutuklanmasını kınadı.

Kararın basın özgürlüğüne ağır bir darbe olduğunu savunan Yeni, “Gazeteciler devlet memuru değildir. Mesleklerini evrensel normlara göre halk adına icra ederler. Halkın çıkarları ile kamu otoritesi karşı karşıya kaldığında evrensel hukuk kuralı her zaman basın özgürlüğünden ve halkın çıkarlarından yanadır. MİT tırlarına ilişkin haberlerde Can Dündar ve Erdem Gül, halkın haber alma özgürlüğünden yana tavır almış, yayın özgürlüklerini kullanmışlardır” değerlendirmesinde bulundu.

– Adana

Adana Barosu üyesi bazı avukatlar, cübbeleriyle Cumhuriyet gazetesi Dündar ile Gül’ün tutuklanmasına tepki göstermek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Adana Adliyesi önünde toplanan avukatlar, tutuklama haberlerinin olduğu pankart ve dövizlerle Atatürk Caddesi’nde slogan atarak yürüdü.

Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, burada yaptığı konuşmada, demokrasi, basın özgürlüğü ve hukuk açısından kara bir gün yaşandığını, tutuklama kararının vicdanları kanattığını ileri sürdü.

Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün tehlikeye girdiğini savunan Çıtırık, “Gerek Erdem Gül, gerekse Can Dündar delilleri mi karartacaklardır, kaçma şüpheleri mi vardır, bu dosyayla ilgili tanık ya da mağdurlara baskı mı yapacaklar? Bu konuda verilen kararın siyasi olduğunu düşünüyoruz. Bu kararın hiçbir hukuki yönü yoktur” diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’in de destek verdiği yürüyüş, basın açıklamasıyla sona erdi.

– Samsun

Samsun Gazeteciler Cemiyetinden, gazetecilerin görevlerini yaparken sadece halka karşı sorumlu olduğu bildirildi.

Cemiyetten yapılan yazılı açıklamada, gazetecilerin halkın haber alma hakkını savunmak zorunda olduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Basın özgürlüğü tutuklanmıştır. Gazeteciler halka karşı sorumludur. Buradaki haberin yayınlanması da gazetecinin halka karşı görevi gereğidir. Tutuklamalar hukuksuzdur, bir an önce yanlıştan dönülmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Gazeteciler tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Bütün bunlar gazetecilere verilen anayasal bir teminattır.”

Güncelleme (27 Kasım 2015, 17:40):

İZMİR/BARTIN/KOCAELİ (Samsunyerelhaber) – Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanması, İzmir ve Bartın’da çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi. 

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, Cumhuriyet Gazetesi Ege Bürosu önünde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve partili bazı milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Atatürk ilkeleri doğrultusunda basın özgürlüğü için kanlarının son damlasına kadar çalışacaklarını kaydetti.

Özgür basının yanında yer alacaklarını ifade eden Serter, “Öncelikle hukuk sisteminin özgürce hareket etmesini istiyoruz” dedi.

HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur de demokrasinin yolunun basın özgürlüğünden geçtiğini dile getirdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Murat Attila da Türkiye’de basın özgürlüğünün ağır baskı altında bulunduğunu öne sürdü.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de adaletin herkese gerektiğini dile getirdi. 

Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner ve Cumhuriyet Gazetesi Ege Bürosu Temsilcisi Serdar Kızık da tutuklamaları kınadı.

Açıklama sonrasında ellerinde Cumhuriyet Gazetesi taşıyan gazeteciler, “Özgür basın susturulamaz” sloganları attı.

– Bartın

Bartın Gazeteciler Derneği (BGD) Başkanı Güngör Yavuzaslan, gazetecilik mesleğinin bağlayıcı hukuksal düzenlemelerinin ayrı bir yasa ile düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.

Yavuzaslan, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilerin görevini yerine getirirken, sorumlu olduğu yasal düzenlemelerin her zaman tartışma konusu olduğunu belirtti.

Anayasanın, basın özgürlüğünü teminat altına almasına rağmen Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunundaki bazı maddelerle gazetecilerin tutuklanabildiğini ifade eden Yavuzaslan, şunları kaydetti:

“Gazetecilik mesleğinin bağlayıcı hukuksal düzenlemeleri ayrı bir yasa, örneğin ‘basın yasası’ ile düzenlenmelidir. Gazeteciler özgür olmadan ülkemizde özgür düşünce olamaz.”

– Dündar ve Gül’ün tutuklanmasına destek

İnsan Hakları Savunucuları Derneği (İHSD) Başkanı Ali Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Türkmenlere yardımın insani bir görev olduğunu, bu yardıma engel olmak, Türkmenleri zalimin zulmüne terk etmenin insan hakları ihlali olduğunu belirtti.

“Yaptığı haberlerle kanunları çiğneyip, casusluk faaliyeti yapan, bu insani yardımlara engel olup, kötü göstermeye çalışan Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasını destekliyoruz” ifadesini kullanan Akbaş, MİT tırlarının durdurulması olayının, ABD ve İsrail güdümlü paralel yapının, Türkiye’nin güvenliğini zora sokmak ve dünyaya terörist gibi gösterilmek amacıyla Can Dündar eliyle sızdırılarak dünyaya servis edildiğini öne sürdü.

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ