logo

reklam
29 Kasım 2015

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, Trabzon’da

TRABZON (Samsunyerelhaber) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Hedefimiz, hükümet programımızın tam anlamıyla 2019 yılına ulaşacak bir şekilde tatbik edilmesi ve ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasıdır” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine gelmesinin ardından memleketi Trabzon’a ilk kez gelen Soylu için Trabzon Havalimanı’nda karşılama programı düzenlendi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı programda konfetiler atılarak davul ve zurna eşliğinde karşılanan Soylu, havalimanı çıkışında yaptığı konuşmada, 1 Kasım seçimleri ile Türkiye’de demokrasinin ve hukuk devleti olmanın bütün aşamalarının tek tek yaşandığını söyledi.

Herhangi bir sıkıntı yada problemde en iyi çözümün demokrasi olduğunu vurgulayan Soylu, “Trabzonumuz 64. hükumetle kendine temsil edebilme fırsatı bulmuştur. Şunu çok net ifade etmeliyim ki 2002 yılından itibaren girilen her seçimde şehrimizin insanları ülkemizin istikrarı, güveni, huzuru ve Türkiye’nin büyümesi için her türlü desteği hem de sonuna kadar kendine yakışır bir şekilde ortaya koymuştur. Özellikle 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde şehrimizin insanları Allah’a şükürler olsun ki demokrasi, huzur ve güvene ait bir tercih oluşturmuşlardır” diye konuştu. 

Soylu, verdikleri her sözün arkasında olduklarını ve bunları gerçekleştirmek için büyük bir titizlikle çalışacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Gece gündüz demeden çalışarak büyük bir gayret ve anlayışla, Türkiye’nin içerisine düşürülmeye çalışıldığı durumlardan milletimizin kararı ve kurtarmış, Türkiye’nin aydınlık geleceğe adım atmasına vesile olmuştur. Hedefimiz, hükümet programımızın tam anlamıyla 2019 yılına ulaşacak bir şekilde tatbik edilmesi ve ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasıdır. Diğer taraftan bilmenizi istiyorum ki özellikle hem seçim dönemleri hem de öncesinde Trabzon’a ve hemşehrilerimize vermiş olduğumuz seçim vaatlerimizin arkasındayız. Her birini bütün birimler ve arkadaşlarımızla tek tek büyük bir titizlikle gerçekleştirmeye çalışacağız.”

Karşılama programına, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu, Salih Cora da katıldı.

Güncelleme (29 Kasım 2015, 11:20):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Bir hukuk adamının katledilmesi aslında devletimiz ve milletimizin beraberliği ile ülkemizin esenliğine verilen bir mesajdır. Ama biz bu mesajı demokrasiyi yükseltmek ve hukukun üstünlüğünü hakim kılmakla almalıyız” dedi.

Soylu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde reform ve dönüşümlere alıştığını, bu nedenle milletin her zaman bir beklenti içerisinde olduğunu söyledi.

Dünya’nın, Türkiye’yi reformların, dönüşümlerin ve atılımların olduğu bir ülke olarak tanımladığını vurgulayan Soylu, “Biz hem ülkemizin hem de şehrimizin potansiyelini daha ileri noktaya taşımakla mükellefiz. Onun için birlikte hareket etmeli ve ortak akıl ortaya koymalıyız. Birbirimizin enerjisinden istifade edebilmek en önemli yol haritamızdır. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz ve hep birlikte Türkiye’nin yarınlara, büyük hedeflere ulaşmasını sağlayacağız. Çünkü Türkiye büyük hedeflerin ülkesidir” diye konuştu.

-“Her cinayet, terörizmin bize nasıl bir sonuç ürettiğinin delili ve ispatıdır”

Türkiye’nin hedeflerini ve içerisinde bulunduğu fırsattan istifade etmemesini sağlayacak insanların olduğuna işaret eden Soylu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin, şunları kaydetti:

“Dün Diyarbakır’da yaşanan ve hepimizi üzen menfur saldırı, maalesef ülkemizin biraz önce bahsettiğim tablolarla karşı karşıya kalmaması için planlarla geri düşürülmeye çalışıldığının en önemli delillerinden ve ispatından birisidir. Diyarbakır Baro Başkanımızın menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetmesi ve iki polis evladımızın orada şahadet mertebesine ulaşması bütün ülkemizi üzüntüye boğmuştur. Bize sevinçlerimizi yaşatmak istemiyorlar. Bizi huzurumuz, istikrarımız, ortak aklımız ve demokratik değerlerimizle yarınlara adım atmamızı istemiyorlar. Türkiye’nin önünü kesebilmek ve yarına ait olan ideallerini köreltmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Sağ duyu ile hareket etmeliyiz. Şu çok nettir ki demokrasiyi ve hukuk devletini engelleme çabaları ortadadır. Her cinayet, terörizmin bize nasıl bir sonuç ürettiğinin delili ve ispatıdır.”

Bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’nin de en önemli uğraşlarından birisinin terörizm olduğunu vurgulayan Soylu, terörizmin hem insanlığı hem de demokrasiyi öldürmeye çalıştığını ifade etti.

-“Hukuk adamının katledilmesi verilen bir mesajdır”

Bu nedenle terörle mücadelenin önemli olduğuna dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

“Bir hukuk adamının katledilmesi aslında devletimiz ve milletimizin beraberliği ile ülkemizin esenliğine verilen bir mesajdır. Ama biz bu mesajı demokrasiyi yükseltmek ve hukukun üstünlüğünü hakim kılmakla almalıyız. Yapmamız gereken işlerden bir tanesi budur. Onun için başta Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. İki polis evladımıza da Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine başsağlığı ve sabır temenni ediyorum. İnşallah demokrasiyi içeriden öldürmeye çalışanlara karşı bizler hem demokrasiyi, hem de milli birlik ve beraberliğimizi yükselterek kardeşliğimizi daha fazla tesis etmek için adımlar atmamız lazım.”

Soylu, daha sonra Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu da makamında ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin Trabzon ve Türkiye’de yeni bir milat oluşturduğunu ifade eden Soylu, büyükşehir yasasıyla birlikle önemli bir çalışma seferberliğinin de ortaya konulduğunu söyledi.

-“Büyükşehir belediye yasası Türkiye için büyük bir devrim ve değişimdir”

Trabzon’un hizmet almada coğrafi açıdan diğer illere göre farklılığı olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Yol ağı geniştir ve iklim şartları farklıdır. Çünkü arazisinin engebeli oluşu aslında hizmet standartlarını anlayışını ciddi şekilde etkilemektedir. Buna rağmen gerek belediye personelimiz gerekse ilçe belediyelerimiz can uğraş bir çalışma ortaya koymaktadırlar. Büyükşehir belediye yasası Türkiye için büyük bir devrim ve değişimdir. Bunun ne ifade ettiğini önümüzdeki yıllarda milletimiz ve bizimde aldığımız hizmetler neticesinde anlaşılacaktır. Burada imkanların daha fazla artırılması hizmet kalitesini ve erişebilirliğini de çok daha kaliteli bir noktaya taşıyacaktır. Bizlerde elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız. Trabzon kendi ortaya koymuş olduğu hedeflere doğru emin adımlarla yürümektedir. Bunu hep beraber ortak akıl çerçevesinde hemde bir eylem planı kapsamında gerçekleştirmemiz gerekir.”

-“Kaynağın kullanımını millete vermek, demokrasinin en önemli mührüdür”

Trabzon’un, Türkiye’de yaşanılabilir en iyi şehir olma unvanı bulunduğunu anımsatan Soylu, “Bunu biz biliyoruz. Ama bunun objektif kriterlerle tespit edilmesi bizim için onur vesilesidir.  Turizm, ticaret, kültür ve sanat  ile aynı zamanda sağlığın ve eğitimin merkezi olan Trabzon’u inşallah yerel yönetimlerimizin yaptığı hizmetle birlikte yarına emin adımlarla taşıyacağız. Yerel yönetimlerin atacağı her adım demokrasi adımıdır. Partimizin yapmış olduğu en önemli devrimlerden bir tanesidir. Kaynağın kullanımını millete vermek, demokrasinin en önemli mührüdür. Kaynağı milletin denetimine açmak ve milletle birlikte karar vermesini sağlamak ve onu seçime havale etmesini sağlamak demokrasinin mührüdür. İnşallah bunu daha geliştirecek adımları birlikte sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

-“Trabzon’da özel istihdam modellemesi gerçekleştireceğiz”

Ortahisar Belediyesi Ahmet Metin Genç’i de ziyaret eden Soylu, Trabzon’da yapacakları özel istihdam modellemesinin Türkiye’nin ilklerinden birisi olacağını bildirdi.

AK Parti hükümetinin programında büyüme, üretme ve istihdamın ana konulardan olduğunu ifade eden Soylu, “Belkide bakanlığımızla ilgili söyleyeceğimiz ilk sözlerden birisi bu olacak. Trabzon’da ortaya koyacağımız çalışma ile özel istihdam modellemesi gerçekleştireceğiz. Bu belkide Türkiye’de hemen hemen ilklerden birisi olacak. İnanıyorum ki bu bizim ve şehrimiz açısından da çok farklı bir konuyu gerçekleştirecek. Bunu hep birlikte sağlamak zorundayız. Bir taraftan sosyal boyutuyla meseleleri düşünürken diğer taraftan da istihdamı sağlayacağız. Sabah evden çıkarken huzur içerisinde olan, iş ve aş derdi olmayan insanlarla beraber Türkiye’yi büyük hedeflerimize birlikte taşıyacağız” diye konuştu.

Güncelleme (29 Kasım 2015, 15:05):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim zenginliklerimizi ayrılıklarımız olarak ortaya koymak istiyorlar. Dün yine terör örgütünün o canileri bu ülkeye öyle bir iş yapmış ve öyle bir provokasyonun altına imza atmıştır ki yine bizi üzüntüye terk etmiştir” dedi.

AK Parti Trabzon İl Başkanlığının bir restoranda düzenlediği İl Danışma Meclisi Toplantısına katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, 3 Kasım 2002’den bu yana milletin 50 gramlık oy pusulası ile kendi üzerine düşeni layıkıyla yerine getirdiğini söyledi.

Milletin bu kararından hiçbir zaman vazgeçmediğini ifade eden Soylu, “Birileri hesap yaptılar. Sadece bu toprakların içerisinde ve siyaset adına yapılan bir hesap değil. Türkiye’nin büyümesine, zenginleşmesine ve özgürleşmesine dahil bir hesabın içerisinde oldular. Anadolu medeniyetlerinin tüm fertlerinin evlatlarıyla ve aileleriyle olan ilişkilerini kıskananlar, bu toplumun bütün geleneklerini dünyanın hayranlıkla izlediği bütün özelliklerini terk etmesi için her türlü fitneyi üretmeye çalıştılar. Millet yine sabretti. Dünyada herkesin ‘artık bu provokasyonların altından kalkılmaz’ denildiğinde bu millet sabretti, elini göğsünün üzerine koydu ‘ya Allah’ dedi” diye konuştu.

1 Kasım seçimlerinde milletin verdiği kararın, 2002 yılından itibaren yapılan seçimleri de tescil ettiğini vurgulayan Soylu, “Bu aziz millet omzumuza büyük bir sorumluluk vermiştir. 7 Haziran’dan sonra Türkiye’nin 1 Kasım’da yaşadığı tablo ile bu millet ülkeyi bir taraftan teröre, bir taraftan da ekonomik kaosun içerisine sokmaya çalışanlara karşı 50 gramlık oy pusulası ile geleceğini kendi belirlemiştir” ifadesini kullandı.

-Diyarbakır’daki terör saldırısı

Soylu, Diyarbakır’daki terör saldırısı ile Türkiye’de huzurun, güvenin ve istikrarın ortadan kaldırılmak istendiğini, buna asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Demokrasiden elde edilen güçle Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini ve zenginleşmesini istemeyenlerin olduğuna işaret eden Soylu, şöyle devam etti:

“İstikametimizi oluşturmak istediğimiz güzergahı hep saptırmak istiyorlar. Bizim zenginliklerimizi ayrılıklarımız olarak ortaya koymak istiyorlar. Dün yine terör örgütünün o canileri bu ülkeye öyle bir iş yapmış ve öyle bir provokasyonun altına imza atmıştır ki yine bizi üzüntüye terk etmiştir. Bir taraftan hukuk adamını katletmiş, diğer taraftan iki evladımızı şehit etmiştir. Verdiği mesaj aynıdır. Terörizm ile insanlığı disiplin altına almaya ve coğrafyamıza bir şekilde ayar vermeye çalışanlar yine aynı anlayışın içerisinde olmuşlardır. Bugün bizim için sabır, vakur ve temenni zamanıdır.  Bugün bizim için birbirimizi daha iyi anlama zamanıdır. Sandığın ve demokrasinin Türkiye’ye verdiği gücü azaltmak istiyorlar. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine gitmek istediği bu istikametten ayırmak istiyorlar. Demokrasiden elde ettiğimiz güçle Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini ve zenginleşmesini, etrafındaki coğrafyayı bir huzur yeri haline getirmesini bertaraf etmek istiyorlar. Buna elbette ki müsaade etmeyeceğiz.”

Soylu, güçlü ve kuvvetli bir Türkiye’nin olmasını istemeyenlere karşı ülkenin her zaman cevabını verdiğine işaret ederek, “Bu cevabı vermenin en önemli gücü sandık ve demokrasi olmuştur. Biz yolumuza devam edeceğiz. 64. hükumetin programı dün okundu. Görevimiz 64. hükümet programını tam anlamıyla yerine getirebilecek bir icraatı oraya koyabilmektir. Bunu yaptıktan sonra bilmenizi istiyorum ki yükselen demokrasi, ekonomi ve kalkınma ile ülkemizin adalet içerisinde yarınlara adım atmasını hep birlikte sağlayacağız. Bu hepimizin sorumluluğundadır” ifadesini kullandı.

-“Ankara’daki evimiz eviniz, makamımız çalışma yerinizdir”

1 Kasım seçimleri ile milletin umudu yine AK Parti’de gördüğüne belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Millet yine umudu AK parti teşkilatları ve bu ailede gördü, Türkiye’nin emanetini bu aileye teslim etti. Şimdi çalışma ve gayret zamanıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak inşallah Allah bize hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin. Aziz milletimize, bu ülkeye ve geleceğe mahcup etmesin. Trabzon’dan hiçbir gün ne zihnimizi ne aklımızı ne de ellerimizi ayırmayacağız. Ankara’da evimiz evinizdir. Bakanlıktaki makamımız çalışma yerinizdir. Bizim devlet anlayışımız milletin sahip ve egemen olduğu devlettir. Bakanlık da milletindir, çalışma yerimiz de evimiz de milletindir.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ