logo

reklam
04 Aralık 2015

Bolu’da geofit bahçe çalışması

BOLU (Samsunyerelhaber) – Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, endemik bitki türlerinin barınacağı geofit bahçesi çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Davarcıoğlu, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, yüzde 65’i ormanlarla kaplı olan kentin, daha da yeşil olması için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Bu yıl, çeşitli türlerden 10 bin adet fidan dikildiğini anlatan Davarcıoğlu, “Ayrıca 400 bin adet mevsimlik çiçek, Bebek Meyve ormanına 3 bin adet ceviz ve bin adet Bolu Fındığı dikildi” diye konuştu.

Davarcıoğlu, önümüzdeki yıl 500 bin adet mevsimlik çiçek, 400 bin lale soğanı ve 10 bin adet çeşitli türlerde ağaç fidanının dikildiğini kaydederek, “Bu sene 400 metrekare sera içerisinde az alandan daha çok verim alabilmek için topraksız tarım çalışması yapılacak. Belediye kendi peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere her yıl çelikten 40 bin adet çalı ve gül üretimi gerçekleştirmekte. Bolu Fidanlığı’na, endemik bitki türlerinin barınacağı geofit bahçesi çalışmalarına devam ediliyor” ifadesini kullandı.

Alpagut Mahallesi’ne Nilüfer Üretim Merkezi ve Bonsai Ağacı Yetiştirme Parkı Projesi’nin hazırlandığını vurgulayan Davarcıoğlu, “Daha hayata geçirmek istediğimiz birçok proje var. Bu projelerin büyük bir kısmını 2016 yılında hayata geçireceğiz. Bolu Belediyesi olarak daha yeşil bir Bolu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ