logo

reklam
03 Aralık 2015

Bedensel engelli Sare’nin hedefi dermatolog olmak

TOKAT (Samsunyerelhaber) – Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören 23 yaşındaki bedensel engelli Sare Aydın’ın dermatolog olmayı hedefliyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Aydın, hayal ettiği mesleğine adım adım ilerlemenin mutluluğunu yaşıyor. Fakültede dönem birincisi olan Aydın, çalışma azmi ve mesleğine tutkusuyla arkadaşlarına örnek oluyor.

Aydın, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, tıp fakültesini tercih etmesinin zorlu bir süreç olduğunu, ailesi ve hocalarının desteğiyle fakülteye başladığını söyledi.

İlk yılında her okula gittiğinde “acaba bugün mü bırakacağım” diye düşündüğünü belirten Aydın, “Stajyer doktorluğa başladım. Şu an anladım ki yolun sonunda değilim ama yolun başında da değilim. Hayallerimin içindeyim. 4 yıldır hayallerimin içinde yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Doktor olmayı hayal ettiği dönemlerde insanların “olmaz” demelerinin kendisini olumsuz etkilediğini dile getiren Aydın, sınav puanı yüksek gelince hocalarının ve ailesinin desteğiyle hayalini gerçekleştirebileceğine inandığını kaydetti.

Bugüne kadar hiç zorluk yaşamadığını, seçiminden hiç pişman olmadığını vurgulayan Aydın, “Fakültenin dönem birincisi oldum ama ‘ben birinci olayım’ diye değil, ‘bu mesleği ne kadar iyi yapabilirim ya da insanlara ne kadar yararlı olabilirim’ açısından çalışıyorum. Bunu yaparken de birinci olmuşum” dedi.

Hayatının büyük bölümünün hastanede geçtiğini anlatan Aydın, şunları söyledi:

“Çocuk gözünden doktorlara bakabiliyordum. O sempatiyi yakaladığım için tıp okumak istedim. Stajlar başlayınca dermatoloji alanında uzmanlaşmayı amaçladım. Fiziksel olarak çok zorlanmayacağımı düşünüyorum. Engelliler olarak toplumda daha çok görünmeliyiz, daha çok dışarı çıkmalıyız. Önceden ‘rampa yok, park alanı yok’ diye şikayet ederdik. Şimdi var ama bunları normal insanlar kullanıyor. Yine bize fırsat gelmiyor. Biz ne zaman daha fazla dışarı çıkar, daha fazla insanların gözüne görünürsek o zaman bu bilincin kazanılacağını düşünüyorum. O nedenle kendimizi toplumdan soyutlamayalım.”

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ