logo

reklam
23 Kasım 2015

Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Giresun’da, siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri, Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik saldırıları protesto etti.

Debboy mevkinde toplanan grup, ellerinde bulunan Türk bayrakları eşliğinde Gazi Caddesi’ndne Atatürk meydanına kadar yürüdü.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Arif Çetinkaya, Bayırbucak Türkmen bölgesinde dünyanın gözü önünde insanlık dramının yaşandığını söyledi.

Çetinkaya, Türkmenlere yönelik saldırıların biran önce sonlandırılmasını istediklerini belirtrerek, “Bayırbucak’ta Türkmenler zor durumda. Dünya bu drama artık sessiz kalmamalı. Birlik olup kardeşlerimize yardım için Türkiye’nin yanında yeralmalı. Kalbimiz ve dualarımız Türkmen kardeşlerimizle. Onlar yanlız değil” dedi.

 

Güncelleme (24 Kasım 0009, 13:00):

KASTAMONU (Samsunyerelhaber) – Suriye’de Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılar, Genç Memur-Sen Kastamonu Temsilciliğince protesto edildi. 

Genç Memur-Sen Kastamonu Temsilcisi Ümit Vaysaloğlu, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, Beşar Esed’in vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çevirdiğini, kendi halkına zulmettiğini söyledi.

Esed’in sözde DAEŞ’le mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya’nın bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran’ın desteğini aldığını anlatan Vaysaloğlu, hep birlikte Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı köylere fosfor ve misket bombaları yağdırdıklarını ifade etti.

Kadın, çocuk ve yaşlı demeden sivillerin öldürüldüğünü dile getiren Vaysaloğlu, şöyle konuştu:

“İnsanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi herkesin bizimle mağdurlara ve mazlumlara sahip çıkmanın yürek yangınını taşıdığına inanıyorum. Zalim Rusya’yı, katil Esed’i, Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırıları ve katliamlarından dolayı esefle kınıyor, lanetliyoruz. Mazlumun dinini, ırkını, mezhebini hiçbir zaman sormadık. Kimden gelirse gelsin zulmün karşısında, kim olursa olsun mazlumun yanında olduk. Bu anlayışla Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere Suriye’de hayatını kaybeden Türkmen, Arap ve Kürt kardeşlerimize, masum ve mazlum insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Uluslararası toplumu Putin, Esed, DAEŞ, İsrail ve İran ortak yapımı zulüm sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet ediyoruz. Ey insanlık, Paris’te öldürülen insanlar için ağlaman, bizi umutlandırmıştı. Umudumuza katran dökme, Bayırbucak için de ayağa kalk. Biz bütün insanlığı, her türlü katliama karşı birlikte hareket etmeye, kan ve gözyaşına el birliğiyle son vermeye davet ediyoruz. ‘Ben, sen, o’ değil ‘biz’ olursak Esed gider, vahşet biter.”

– Dindarlık noktasında buluşma çağrısı

Vaysaloğlu, siyah, beyaz, sarı ırk diye ayrılmayarak insanlığın ortak noktada buluştuğunda DAEŞ’in tükeneceğini, barış ve huzur ümidinin filizleneceğini kaydetti. 

Dindarlık noktasında buluşulduğunda Ortadoğu’da insanların petrolden daha değerli hale geleceğine işaret eden Vaysaloğlu, böylelikle sömürünün biteceğini, emperyalist şebekenin bölgeyi terk edeceğini vurguladı. Vaysaloğlu, merhameti, barışı, kardeşliği, demokrasiyi ve uluslararası adaleti savunan çağın medeniyet gençliği olarak katliamlara, zulme ve zalimlere karşı seslerini yükseltmekten hiç geri durmayacaklarını belirtti.

Güncelleme (24 Kasım 3007, 13:50):

TOKAT (Samsunyerelhaber) – Tokat’ta Genç Memur-Sen üyeleri, Suriye’de Bayırbucak bölgesindeki Türkmenlere yönelik saldırıları protesto etti.

Yeraltı Çarşısı’nda toplanan sendika üyeleri, Türk ve Türkmen bayrakları açarak “Katil Esad Suriye’den defol” ve “Bayırbucak Türkmenleri yalnız değildir” şeklinde slogan attı. 

Genç Memur-Sen İl Başkanlığı adına basın açıklamasını okuyan Tuğba Ceylan, Rusya ve Esed’i Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırılardan dolayı kınadı.

Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Ceylan, “Uluslararası toplumu Putin, Esed, DAEŞ, İsrail ve İran ortak yapımı zulüm sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet ediyoruz. Biz bütün insanlığı, her türlü katliama karşı birlikte hareket etmeye, kan ve gözyaşına el birliğiyle son vermeye davet ediyoruz. Ben, sen, o değil biz olursak Esed gider, vahşet biter” dedi.

Ceylan, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin gençleri olarak bu katliamlara, Esed’e ve Rusya’ya sessiz kalmayacağız. Buradan sesleniyoruz. Zalim Rusya, piyonun Esed’i, katil Esed’i de alıp bölgeden defol. Ölüm kusan uçaklarını, kan akıtan askerlerini de al, bölgeden defol. Ey Putin, cani arkadaşın, vahşet ortağın Esed’i Kremlin’de misafir edebilirsin ama İslam topraklarından defol. Ey Putin bölgeden kanlı ellerini çek. Genç Memur-Sen olarak, güç odaklarının uluslararası çıkarlarına, silah tüccarlarının kar hırslarına, zalimlerin kan emici heveslerine karşı masum çocukların, mazlum insanların yanında olmaya, arkasında durmaya devam edeceğiz ve hep birlikte haykıracağız”

Grup, basın açıklamasının ardından tekbir getirerek dağıldı.

Güncelleme (24 Kasım 3206, 16:40):

KARABÜK (Samsunyerelhaber) – Genç Memur-Sen Karabük üyeleri, Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılara tepki gösterdi.

Genç Memur-Sen Karabük İl Başkanı Murat Koşa, yaptığı açıklamada, bugün mazluma sahip çıkma günü olduğunu belirtti.

İnsanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi herkesin kendileriyle birlikte olduğunu, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıkmanın yürek yangınını taşıdığına inandıklarını ifade eden Koşa, şunları kaydetti:

“Vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çeviren, kendi halkına zulmeden Esed, sözde DAEŞ’le mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya’nın, bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran’ın desteğini alıyor, hep birlikte Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı köylere fosfor ve misket bombaları yağdırıyorlar. Üstelik kadın, çocuk, yaşlı demeden sivilleri öldürüyorlar. Zalim Rusya’yı, katil Esed’i, Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırıları ve katliamlarından dolayı esefle kınıyor, lanetliyoruz. Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere Suriye’de hayatını kaybeden Türkmen, Arap ve Kürt kardeşlerimize, masum ve mazlum insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Güncelleme (24 Kasım 3807, 16:50):

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Genç Memur-Sen Giresun İl Temsilciliği üyeleri, Bayırbucak bölgesinde Türkmenlere yönelik saldırıları protesto etti.

Atatatürk Meydanı’nda toplanan üyeler, Bayırbucak bölgesinde hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim okundu.

Genç Memur-Sen Giresun Temsilcisi Fatih Kutun, yaptığı açıklamada, insani, vicdani ve tarihten beslenen sorumluluğu yerine getirmek için toplandıklarını söyledi.

İnsanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi herkesin kendileriyle birlikte olduğunu, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıkmanın yürek yangınını taşıdığına inandıklarını belirten Kutun, şunları kaydetti:

“Zalim Rusya’yı, katil Esed’i, Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırıları ve katliamlarından dolayı esefle kınıyor, lanetliyoruz.  Mazlumun dinini, ırkını, mezhebini hiçbir zaman sormadık. Kimden gelirse gelsin zulmün karşısında, kim olursa olsun mazlumun yanında olduk. Bu anlayışla, Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere Suriye’de hayatını kaybeden Türkmen, Arap ve Kürt kardeşlerimize, masum ve mazlum insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

 

Güncelleme (24 Kasım 6806, 17:40):

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılar, Çorum, Çankırı, Kastamonu ve Tokat’ta protesto edildi.

 Çorum Hürriyet Meydanı’nda toplanan Genç Memur-Sen Çorum Temsilciliği üyeleri, Esed rejiminin Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılarını protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Fatih Çınar, sendika olarak Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacaklarını, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Uluslararası toplumu Hatay’ın güneyindeki Bayırbucak Türkmenlerine yönelik zulüm sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet eden Çınar, “İnsanlar Şii, Sünni, Süryani, Nasrani, Alevi diye kamplara ayrılmaz. Ümmet noktasında buluşursak Ortadoğu’da insanlar petrolden daha değerli hale gelir, sömürü biter, emperyalist şebeke bölgeyi terk eder” dedi.

“Ey insanlık, Paris’te öldürülen insanlar için ağlaman bizi umutlandırmıştı. Umudumuza katran dökme, Bayırbucak için de ayağa kalk” ifadesini kullanan Çınar, şunları kaydetti:

“Bayırbucak’ta Türkmendağı’nda, Suriye’de olanlardan ‘bize ne’ diyemeyiz. Orada tarihimiz var, asırlardır süren kardeşliğimiz var. Orada mazlum insanlar ve öldürülmek istenen insanlık var. Orada yaşayan kadın ve çocuklar, canlarına kasteden eli kanlı katil Esed ve destekçisi Rusya’nın zulmüne terk edilemez.”

Eyleme Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı bazı sendika üyeleri ile vatandaşlar da destek verdi.

 

– Çankırı

Genç Memur-Sen Çankırı Temsilcisi Mehmet Akif Demirelli, Karatekin Parkı’nda düzenlenen protestoda, yaşananların zulüm olduğunu söyledi. İnsani, vicdani ve tarihten beslenen sorumlulukla bu açıklamayı yaptıklarını anlatan Demirelli, şöyle konuştu:

“Bugün mazluma sahip çıkma günü. Bugün Esed’e, Putin’e, DAEŞ’e, İran’a ve zulme ortak olan bütün zalimlere, canilere ve vahşilere karşı olduğumuzu haykırma günü. Vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çeviren, kendi halkına zulmeden Esed, sözde DAEŞ’e mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya’nın, bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran’ın desteğini alıyor, hep birlikte Bayırbucak Türkmenleri’nin yaşadığı köylere fosfor ve misket bombaları yağdırıyorlar. Üstelik kadın, çocuk, yaşlı demeden sivilleri öldürüyorlar.”

 

– Kastamonu

Genç Memur-Sen Kastamonu Temsilcisi Ümit Vaysaloğlu da Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, Beşar Esed’in vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çevirdiğini, kendi halkına zulmettiğini ifade etti.

Esed’in sözde DAEŞ’le mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya’nın bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran’ın desteğini aldığını anlatan Vaysaloğlu,şöyle devam etti:

 “İnsanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi herkesin bizimle mağdurlara ve mazlumlara sahip çıkmanın yürek yangınını taşıdığına inanıyorum. Zalim Rusya’yı, katil Esed’i, Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırıları ve katliamlarından dolayı esefle kınıyor, lanetliyoruz. Mazlumun dinini, ırkını, mezhebini hiçbir zaman sormadık. Kimden gelirse gelsin zulmün karşısında, kim olursa olsun mazlumun yanında olduk. Bu anlayışla Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere Suriye’de hayatını kaybeden Türkmen, Arap ve Kürt kardeşlerimize, masum ve mazlum insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.

 

– Tokat

Tokat Yeraltı Çarşısı’nda Genç Memur-Sen üyelerince düzenlenen gösteride sendika üyeleri, Türk ve Türkmen bayrakları açarak “Katil Esad Suriye’den defol” ve “Bayırbucak Türkmenleri yalnız değildir” şeklinde slogan attı. 

Genç Memur-Sen İl Başkanlığı adına basın açıklamasını okuyan Tuğba Ceylan, Rusya ve Esed’i Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırılardan dolayı kınadı.

Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Ceylan, “Uluslararası toplumu Putin, Esed, DAEŞ, İsrail ve İran ortak yapımı zulüm sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet ediyoruz. Biz bütün insanlığı, her türlü katliama karşı birlikte hareket etmeye, kan ve gözyaşına el birliğiyle son vermeye davet ediyoruz. Ben, sen, o değil biz olursak Esed gider, vahşet biter” dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Güncelleme (24 Kasım 7108, 17:45):

BOLU/ZONGULDAK (Samsunyerelhaber) – Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılar, Bolu ve Zonguldak’ta protesto edildi. 

Bolu’da, Genç Memur-Sen Bolu Temsilciliğine bağlı bir grup, İzzet Baysal Caddesi Tabaklar Cami önünde toplanarak, çeşitli sloganlar attı.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Genç Memur-Sen Bolu Temsilcisi Yusuf Öcel, bu günün mazluma sahip çıkma günü olduğunu belirterek, “Bugün Esed’e, Putin’e, DAEŞ’e, İran’a ve zulme ortak olan bütün zalimlere, canilere, vahşilere karşı olduğumuzu haykırma günü. Genç Memur-Sen olarak, insani, vicdani ve tarihimizden beslenen sorumluluğumuzu yerine getirmek için bugün buradayız” diye konuştu.

Öcel, insanlığının kaybetmemiş vicdan sahibi herkesin kendileriyle olduğunu ve mağdurlarla mazlumlara sahip çıkmanın yürek yangınını taşıdığına inandıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çeviren, kendi halkına zulmeden Esed, sözde DAEŞ’le mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya’nın, bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran’ın desteğini alıyor. Hep birlikte Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı köylere fosfor ve misket bombaları yağdırıyorlar. Üstelik kadın, çocuk, yaşlı demeden sivilleri öldürüyorlar. Zalim Rusya’yı, katil Esed’i, Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırıları ve katliamlarından dolayı esefle kınıyor, lanetliyoruz. Uluslararası toplumu, Putin, Esad, DAEŞ, İsrail ve İran ortak yapımı zulmün sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet ediyoruz.”

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

 

– Zonguldak

Zonguldak kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan ve ellerinde Türk bayrağı bulunan Genç Memur-Sen üyeleri, sloganlar atarak saldırılara tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan Sinan Davulcu, insani, vicdani ve tarihten beslenen sorumluluklarını yerine getirmek için eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelik saldırıları ve katliamları kınadıklarını ve lanetlediklerini belirten Davulcu, “Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacağız, izin vermeyeceğiz. Biz bütün insanlığı her türlü katliama karşı birlikte hareket etmeye, kan ve gözyaşına el birliğiyle son vermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

Güncelleme (24 Kasım 0106, 18:35):

RİZE (Samsunyerelhaber) – Memur-Sen Rize Şubesi üyeleri, Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırıları protesto etti.

Üyeler, ellerindeki pankartlarla Tuzcuoğlu Memişağa Parkı’nda toplanarak, Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılara tepki gösterdi.

Şube Başkanı Resul Usta, grup adına yaptığı konuşmada, bugünün mazluma sahip çıkma günü olduğunu söyledi.

Bayırbucak Türkmenlerine her zaman destek olmaya devam edeceklerini vurgulayan Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bayırbucak’ta, Türkmen Dağı’nda, Suriye’de olanlardan ‘bize ne’ diyemeyiz.  Orada tarihimiz var. Orada asırlardır süren kardeşliğimiz var. Orada mazlum insanlar ve öldürülmek istenen insanlık var. Orada yaşayan kadın ve çocuklar, canlarına kasteden eli kanlı katil Esed ve destekçisi Rusya’nın zulmüne terk edilemez. Biz de onların zulmüne karşı çıkarak, mazluma omuz vererek tarihin bize yüklediği sorumluluğu yerine getireceğiz.”

Usta, “Tıpkı ecdadımız gibi merhamet tarihinin adalet sayfalarında yerimizi alacağız” diyerek, “Biz bütün insanlığı, her türlü katliama karşı birlikte hareket etmeye, kan ve gözyaşına el birliğiyle son vermeye davet ediyoruz. Siyah, beyaz, sarı, ırk diye ayrılmaz, insanlık noktasında buluşursak DAEŞ tükenir, barış ve huzur ümidi filizlenir” değerlendirmesinde bulundu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ