logo

reklam
18 Temmuz 2015

Bağcılar’da bayramlaşma

İSTANBUL (Samsunyerelhaber) – Mübarek ay boyunca oruçlarını tutan, ibadetlerini yapan, sosyal ve kültürel programlara katılan, iftar sofralarında buluşan Bağcılarlılar, kardeşlik ve dayanışma duygusu içerisinde birbirlerinin bayramını kutladı.

Bağcılar Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin her bölgesinden insanların yaşadığı Bağcılar’da ramazan ayı renkli, anlamlı ve coşkulu programlarla yaşandı. Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanı’ndaki 60 standı ziyaret eden, gelenek ve görenekler hakkında bilgi sahibi olan, kültürel programlara ilgi gösteren ilçe sakinleri, huzurla kavuştukları Ramazan Bayramı’nın birinci gününde bayramlaştı. 

Halk Sarayı’ndaki programa ilçe sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar ailesiyle bir ramazan ayını daha huşu içerisinde idrak etmenin sevincini yaşadıklarını ifade etti.

Yıllar önce “Bağcılar’da Ramazan Farklı Yaşanır” diyerek yola çıktıklarını belirten Çağırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ramazan ayını anlamına uygun şekilde doya doya idrak ettik. Nostalji bahçelerimizde ve sokaklarımızda kurduğumuz bereket sofralarında değişik sebeplerle tanışamayan hemşehrilerimizi buluşturduk. 100 bini aşkın hemşehrim ile ramazan ayının güzel iklimini yaşadık. Hemşehrilerim, Askıda Ekmek Projemiz kapsamında ihtiyaç sahipleri için de bir ekmek aldı. Hayırsever iş adamlarımızın desteğiyle kimsesizlerin kimi olduk. Ki ramazan ayının son haftasını Yetimler Haftası olarak ilan ettik. İlçemizdeki yetimlerimizi en güzel mağazalarımızda giydirdik. Bayram sevincine diğer çocuklar gibi onları da ortak ettik.”

Suriye, Arakan, Doğu Türkistan gibi birçok coğrafyada Müslümanların zulüm altında olduğunu hatırlatan Çağırıcı, Kur’an Gecesi programlarında onlar için dua ettiklerini kaydederek, “O coğrafyalarda kan ve gözyaşı vardı. Elimizden geldiğince Müslüman kardeşlerimize yardım eli uzatmaya çalıştık” ifadelerini kullandı. 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ