logo

reklam
04 Aralık 2015

Arabuluculuk Daire Başkanı Öztatar:

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuğun en önemli özelliklerinden birinin her iki tarafın da kazanacağı sonucun çıkması olduğunu belirtti.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odasıır (STSO) ziyaret eden Öztatar, Türkiye’de yeni olan arabuluculuk sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Öztatar, arabuluculuk sisteminin taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığın mahkemeye başvurmadan önce veya mahkeme sırasında, tarafsız, bağımsız ve arabuluculuk eğitimi almış üçüncü kişi desteği ile çözülmesi olduğunu söyledi. 

Arabuluculuk sistemin 160 ülkede uygulandığını, Türkiye’nin bu sistemi uygulayan 161. ülke olduğunu bildiren Öztatar, “Arabuluculuk, bizim kültürümüzde olan bir sistemdir. Bu sistem ahilik sistemimizin hukuka uyarlanmış halidir. Toplumda çatışma değil, uzlaşı kültürünün artması açısından arabuluculuk sisteminin çok önemli. Arabuluculuğun en önemli özelliklerinden biri de her iki tarafın da kazanacağı sonucun çıkmasıdır. Ticari işlemlerde işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıklar, çok rahatlıkla dostane şekilde çözülebilecek” dedi.

Arabuluculuk sisteminde tarafların sonuca hızlı ulaştığını vurgulayan Öztatar, şunları kaydetti:

“Amaç, vaktin nakit olduğunu bilerek sorunları en kısa sürede çözmek. Arabuluculuk, insanların kararlarını kendilerinin verdiği ve dostane bir çözüm sistemidir. Yapılan istatistikler, arabuluculuk sürecinin bazen bir saat, bazen bir gün, bazen de bir haftada sonuçlanabildiğini göstermektedir. Bir başka avantajı da bu sistem ekonomik. Bu sistemde dava açtığınızdaki ücretler bulunmamaktadır. Sadece arabuluculuk ücreti var. Arabuluculuk bir yargılama değil, yapılan şey tarafların menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda anlaşacakları bir zemine beraberce yer edinmeleri, bu zeminde bir anlaşma metniyle uzlaşmayı bulmaları. Arabuluculuk sistemi, vatandaşların sorunlarının en kısa sürede çözüme kavuşması ve yargı yükünün azalması yönünden de büyük önem taşıyor. Ülkemizi geliştireceksek arabuluculuk sistemini mutlaka yerleştirmeliyiz. Bunu başarırsak ülkemiz çağ atlar. Sizlerden arabuluculuk sisteminin oluşmasına yardımcı olmanızı istiyoruz.”

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da yargılama süresinin uzunluğu ve mahkeme masraflarının yüksekliği nedeniyle uzlaşma anlayışına dayalı arabuluculuk sisteminin tercih edilebileceğini ifade etti. 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ