logo

reklam
11 Ekim 2015

Ankara’daki terör saldırısına tepkiler

ZONGULDAK (Samsunyerelhaber) – AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ve CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Ankara’daki terör saldırısını kınadı.

Çaturoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, her türlü terörü lanetlediğini belirtti.

Ankara’daki terör saldırısının, ülkenin huzurunu bozmaya yönelik olduğunu kaydeden Çaturoğlu, “Menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, şehit olan güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gün birlik olma, tek vücut olma günüdür. İnanıyorum ki devletimiz bu tür saldırıların da her zaman üstesinden gelecektir” ifadesini kullandı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ise gazetecilere yaptığı açıklamada, “Terör nereden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin terörü lanetliyorum” dedi.

Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye’deki terör olaylarında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Demirtaş, “Üzücü olayların yaşanmamasını, kan ve gözyaşının olmadığı huzur içerisinde bir Türkiye istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme (11 Ekim 3968, 14:32):

BOLU (Samsunyerelhaber) – PTT 1. Lig takımlarından Boluspor Kulübü, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, Ankara’da yaşanan terör saldırısında çok sayıda vatandaşın ve Diyarbakır’daki çatışmada ise 1 polisin hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendikleri belirtildi.

Açıklamada, “Saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza ve şehidimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz” denildi.

Öte yandan Boluspor’un Eskişehirspor ile oynayacağı hazırlık maçının, Ankara’daki terör saldırısı nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

 

 

Güncelleme (11 Ekim 3411, 17:10):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin, “Türkiye’nin göbeği başkentimizde barış mitingindeki patlamada ülkemiz demokrasisi, huzur ve barışı büyük yara almıştır” dedi. 

Akdeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara’daki terör saldırısını kınayarak, “Bu ülkenin iç huzurunu bozmaya yönelik her türlü saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu bombalı eylemin adresi olarak başkentimizin seçilmesi ayrıca düşündürücüdür. Sağduyuya en çok ihtiyacımız olduğu bugünler, ülke insanımızın terör eylemlerine karşı daha sıkı kenetlenmesi gerektiği günlerdir” diye konuştu.

Türkiye’nin göbeği başkentte barış mitingindeki patlamada ülke demokrasisi, huzur ve barışının büyük yara aldığını ifade eden Akdeniz, “Her türlü bölünmenin bu ülkeye zarar vereceği ortadadır. Sorun ve problemlerimize, demokratik haklarımızı kullanarak çözüm üretmenin daha doğru olacağı düşüncesindeyiz. Dolayısıyla birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Sağduyu ve soğukkanlılıkla bu ülke insanının üstesinden gelemeyeceği hiçbir hadise yoktur” ifadelerini kullandı.

Akdeniz, dini, ırkı, mezhebi, uyruğu, siyasi görüşü her ne olursa olsun, kendisini bu ülke vatandaşı olarak kabul eden her kesimin yaşanan bu olayları kabul etmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, sözlerini şöyle bitirdi:

“Demokratik kazanımlara, iç huzur ve barışa sahip çıkmak zorunda olduğumuz bilinmelidir. Başka Türkiye yoktur. O nedenle ülkemizin huzurunu bozmaya yönelik her türlü şiddet eylemini şiddetle kınıyoruz. Yaşanan bu son olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Böyle olayların bir daha yaşanmaması en büyük temennimizdir.”

Güncelleme (11 Ekim 3712, 17:15):

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Samsun’da, Ankara’da meydana gelen terör saldırısı kınandı.

İstiklal Caddesi’ne toplanan DİSK, KESK, TMMOB ve bazı siyasi partilerin üyelerinin de aralarında bulunduğu grup, ellerindeki dövizlerle slogan atarak terör olayına tepki gösterdi. 

Grup adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü İsrafil Şahin, Ankara’daki mitingin barışçıl bir miting olarak planlandığını ancak yaşanan olayların üzüntü verici olduğunu ifade etti.

“Bütün vahşete, şiddete, katliamlara rağmen eşit, özgür demokratik bir ülkede bir arada yaşama ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen Şahin, “Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Döktüğünüz kanda boğulacaksınız. Ölen arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için bu günden itibaren üç gün yastayız. 12-13 Ekim tarihlerinde bütün Türkiye grevdeyiz” dedi.

Grup, açıklamanın ardından gerçekleştirilen oturma eylemi sonrası dağıldı.   

Güncelleme (11 Ekim 4010, 17:20):

BOLU (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısı, Bolu’da protesto edildi.

İzzet Baysal Caddesi Bankalar Meydanında bir araya gelen CHP ve HDP ile bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, burada bir süre slogan attıktan sonra yürüyüşe geçti.

Yaklaşık 400 kişilik grup ellerinde pankart ve dövizlerle kent meydanına yürüdü.

Yürüyüş esnasında cadde üzerinde bulunan bir vatandaşın gruba, “Sizin elinizde neden Türk bayrağı yok” diyerek tepki göstermesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Polis ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden sonlandırılan arbedenin ardından grup yürüyüşüne devam etti.

Grup, kent meydanında yapılan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Güncelleme (11 Ekim 9310, 21:35):

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – CHP Giresun İl Başkanı Sinan Kitapçı ve Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen Giresun Şube Başkanı Mustafa Öz, Ankara’da meydana gelen terör saldırısını kınadı. 

İl başkanı Sinan Kitapçı, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara’da yasal olarak düzenlenen barış, özgürlük mitingine bomba atmanın, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçeceğini belirtti.

Saldırının sorumlularının ortaya çıkarılmasını isteyen Kitapçı, şunları aktardı:

“İhmali olanlar derhal bulunmalıdır. Sorumluluk makamında olanlar derhal gereğini yapmalıdır. Ankara’daki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara acil şifalar, milletimize başsağlığı diliyorum. Terörü bu güzel ülkemizin kabusu haline getirenleri şiddetle kınıyor, her türlü engellemelere karşın, barışta, kardeşlikte, sevgide, insanlıkta buluşalım diyorum.”

Eğitim Bir Sen Giresun Şube Başkanı Mustafa Öz ise gerçekleşen alçakça saldırıların, milletin basireti ve sağduyusu sayesinde amacına ulaşamayacağını kaydederek, “Birlik ve beraberliğimizi yıkmaya yetmeyecektir. Eğitim Bir Sen olarak, milletimize ve birliğimize yönelen canice saldırıları bir kez daha kınıyor, geleceğini kan üzerine kurmuş terör örgütlerini lanetliyor, saldırının faillerinin, azmettiricilerinin bir an önce tespit edilerek, haklarında gerekenin yapılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Güncelleme (11 Ekim 9607, 21:40):

SİNOP (Samsunyerelhaber) – Sinop İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Veysel Şahin ile İl Genel Meclisi Başkanvekili Şükrü Işık, Ankara’da bugün yaşanan terör saldırısını kınadı.

Şahin ile Işık, yaptıkları ortak açıklamada, Ankara’daki terör saldırısına tepki gösterdiler.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ankara’da Türkiye’nin barışa ve huzuruna yapılan terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Yaşanan saldırının dikkat çeken ve manidar tarafı ise saldırının oluşu ve zamanlamasıdır. Görünen o ki terörü kimlerin finanse ettiği apaçık ortadadır. Bomba patlar patlamaz hainler, polisimize saldırıda bulunmuştur. DİSK’in de olay sonrası yaptığı açıklama tamamıyla rezalettir.

Terör saldırısında hayatını kaybeden masum vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, bir daha böyle olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz.”

Güncelleme (11 Ekim 0207, 21:50):

SAKARYA (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısı, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Zonguldak’ta protesto edildi.

Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde bir araya gelen Sakarya Adalet ve Özgürlük Platformu üyesi grup, çeşitli sloganlar attı. 

Grup adına açıklama yapan Kadrican Mendi, Ankara’daki saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. 

Saldırıyla barışın hedef alındığını belirten Mendi, şunları dile getirdi:

“Bu saldırının sorumluları ülkede barışın hakim olmasını istemeyenlerdir. Bu saldırı, ülkede kaosun peşinde olanların her türlü namussuzluğu yapabileceklerini göstermektedir. Platform olarak bu ‘şeytanca’ çabaları lanetliyoruz. Rabbimiz, yeryüzünde fesat peşinde olanlara fırsat verme.

Bizleri zulme bulaşmaktan, ateşin yoldaşı olmaktan muhafaza et. Mazlumları dünyada da ahirette de kazananlardan eyle.”

– Kocaeli 

İzmit Sabri Yalım Parkı’nda toplanan grup, çeşitli sloganlar atarak dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Kocaeli Şube Başkanı Yener Çalışkan, barış talebinden rahatsız olanların yine harekete geçtiğini belirterek, insanların arasında bomba patlatıldığını söyledi.

Ankara’daki saldırının emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef aldığını vurgulayan Çalışkan, saldırıyı lanetledi.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Basın açıklamasına eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ali Haydar Konca, CHP Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar ve Fatma Kaplan Hürriyet de katıldı. 

– Bolu

KESK öncülüğünde hükümet meydanında toplanan bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, çeşitli sloganlar attı. 

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Erkan Korkmaz, yaptığı açıklamada, saldırının emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef aldığını söyledi.

Grup, açıklamanın ardından oturma eylemi yaparak dağıldı. 

– Zonguldak  

Madenci Anıtı önünde çeşitli pankartlar ve dövizlerle bir araya gelen Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi üyeleri, attıkları sloganlarla terör saldırısını kınadı.

Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, grup adına yaptığı açıklamada, saldırının emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef aldığını belirterek, “Eğitim-Sen olarak her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı ‘inadına barış’ diyen barış savunucularını göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz” şeklinde konuştu. 

Grup, daha sonra dağıldı.

Öte yandan, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer de saldırıyı kınadı.

Özer, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin üzerine son dönemde kara bulut gibi çöken acılara yenisinin eklenmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

Teröristlerin arka plandaki asıl hedefinin ülkenin bölünmez bütünlüğü ve yurttaşların kardeşlik hukuku olduğuna dikkati çeken Özer, “Yurt içi ve dışından tüm odakların büyük bir iş birliğiyle yürüttükleri, insan onuru ve yaşamına kasteden art niyetli faaliyetler, milletimizin bu coğrafyada bin yıldır el birliğiyle oluşturduğu milli birlik anlayışı karşısında hiçbir netice alamayacaktır” ifadesini kullandı.

Güncelleme (11 Ekim 0506, 21:55):

DÜZCE (Samsunyerelhaber) – Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin, “Ölen kim olursa olsun, mezhebi, meşrebi, etnik kökeni ne olursa olsun, Türk, Arap, Çerkez, Kürt ayrımı yapmadan meseleleri değerlendirmemiz lazım” dedi.

Sendikanın Düzce Şubesince kent merkezindeki otelde düzenlenen yemeğe katılan Koncuk, başkentteki saldırıyı katliam olarak nitelendirdi.

Başkentte böyle bir olayın yaşanmasının üzüntü verici ve düşündürücü olduğunu vurgulayan Koncuk, “Birileri kolunu sallaya sallaya geldi, art arda iki tane bombayı patlatıyor. Ölen kim olursa olsun, mezhebi, meşrebi, etnik kökeni ne olursa olsun, Türk, Arap, Çerkez, Kürt ayrımı yapmadan meseleleri değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

Koncuk, zihniyet, anlayış ve ideolojisine bakılmadan herkesin yüce Allah’ın emaneti görülmesine gerektiğine işaret ederek, şunları dile getirdi:

“Ama ben şu bombalı suikast karşısında bile yapılan değerlendirmelere bakıyor ve üzülüyorum. Ne hale gelmişiz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin her bir vatandaşı, bu ülkenin güvenlik şemsiyesi altında görülmediği sürece bu ülkeye huzur ve mutluluk gelmez. Birileri ölürken birtakım insanlar göbek atıyorsa, yarın biz öldüğümüzde de başkaları göbek atar. 

Yaşanan bu hain saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyorum. Ölenlere rahmet diliyorum.” 

Güncelleme (11 Ekim 0510, 21:55):

KASTAMONU (Samsunyerelhaber) – Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Ankara’daki terör saldırısı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

Aydın, mesajında, Ankara Tren Garı önünde vuku bulan menfur terör hadisesinde birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini, birçoğunun da yaralandığını anımsattı.

Memleketin huzur ve selametine, birlik ve beraberliğine kasteden bu menfur saldırıyı şiddetle ve esefle kınadığını belirten Aydın, “Adı, menşei ve gayesi ne olursa olsun her türlü terör hadisesinin ve terör teşekkülünün karşısındayız. Kastamonu Üniversitesi olarak milletimizin huzurunu, memleketimizin güven ve istikrarını bozmak isteyen bu elim olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme (11 Ekim 0812, 22:00):

SAKARYA (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısı, Zonguldak ve Bartın’da protesto edildi.

Bartın’da Hükümet Caddesi eski belediye binası önünde bir araya gelen bir grup, “İnadına barış, inadına özgürlük”, “Savaşa inat barış hemen şimdi”, “Barış kazanacak” sloganları attı.

Burada Sağlık Emekçileri Sendikası Bartın Şube Başkanı Fehmi Yüksel, grup adına yaptığı açıklamada, bütün vahşete, şiddete, katliamlara rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede, bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

12-13 Ekim tarihlerinde greve gideceklerini ifade eden Yüksel, insanlığa sahip çıkan tüm yurttaşları greve katılmaya çağırdıklarını kaydetti.

Yere koydukları “Barış” yazılı dövizlerin üzerine saldırıda ölenlerin anısına karanfil bırakan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

– Zonguldak

Demokrasi Platformu üyesi yaklaşık 150 kişi, kent merkezindeki madenci anıtı önünde toplanmasının ardından slogan atarak Zonguldak Valiliği önüne kadar yürüdü.

Bu arada grubun AK Parti aleyhine slogan attığını gören biri kadın iki kişi tepki gösterdi. Polis ekipleri, arbede çıkmaması için iki kişiyi buradan uzaklaştırdı.

Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, Valilik önünde yaptığı açıklamada, Ankara’daki saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Saldırının sorumlularının Türkiye’de barışın hakim olmasını istemeyenler olduğunu ifade eden Kaymakçı, “Zonguldak’tan da katılım sağladığımız ‘Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi, Emek Barış ve Demokrasi’ mitingini korteje hazırlarken 2 bomba patlatıldı. Suçları sadece öldürmeye değil yaşamayı ve yaşatmayı, baskı ve zulmü değil özgürlük ve demokrasiyi, sömürü değil emeği ve eşit paylaşan Türkiye’yi savaşa değil barışı savunanları hedef alan terör saldırısını nefretle kınıyoruz” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından grup dağıldı. 

– Eğitim Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Mengen

Öte yandan, Eğitim Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen de Ankara’daki terör saldırısını kınadı.

Mengen, yaptığı yazılı açıklamada, olayın hain bir provokasyon olduğunu belirtti.

Ortak akıl ve sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğin kaydeden Mengen, “Altını çizerek söylüyorum, ülkemize, milletimize ve birliğimize yönelen canice saldırıları bir kez daha kınıyor, geleceğini kan ve rant üzerine kurmuş terör örgütlerini lanetliyor, hain terör saldırısının faillerinin, azmettiricilerinin bir an önce tespit edilerek, haklarında gerekenin yapılmasını istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Mengen, Türkiye’nin küresel bir senaryoyla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu senaryoda rol alan aktörleri iyi tanıyor ve uyarıyoruz. Bugün suçlama değil, sorumluluk alma vaktidir. Bugün yalan ve iftiraya sarılarak senaryoda rol alma değil, birlik olarak oyunu bozma vaktidir. Gücümüzü, kardeşliğimizi muhafaza ederek bir kez daha oyunları boşa çıkarabilmeliyiz. Milletimize düşen görev sağduyulu olmak, terör örgütlerinin ve onları kurgulayan oyun kurucuların tuzağına düşmemektir.”

Güncelleme (11 Ekim 1110, 22:05):

SİNOP (Samsunyerelhaber) – MHP Sinop Milletvekili adayı Adem Çilek, Ankara’da meydana gelen terör olayına ilişkin taziye mesajı yayımladı.

Çilek, mesajında, Ankara’daki terörün Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı saldırısı olarak kayıtlara düştüğüne dikkati çekti.

“Zafiyetler var mıydı, engellenebilir miydi, hangi kanlı eller ve emellerce gerçekleştirildi” gibi çok sayıda sorunun ilerleyen günlerde yanıt bulabileceğini belirten Çilek, “Türkiye’miz yasta. Türkiye her köşesinde bu acıyı ta yüreğinde hissetmektedir. Yüzlerce can toprağa düştü. Güvenliğimiz Allah’a emanet. Ülkemiz yaşananları ve böyle kahpece ölümü hak etmiyor. Katliamda yaşamlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilerim” ifadelerini kullandı.

Çilek, sorumluların cezalarını çekmelerini istediklerini kaydetti.

Güncelleme (11 Ekim 1707, 22:15):

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – AK Parti Giresun İl Başkanı Hasan Ali Tütüncü, “Terörün her türlüsünü ve bu hain saldırının arkasında her kim varsa lanetliyorum. Halkımızı bu hain terör saldırısı karşısında birlik olmaya çağırıyorum” dedi.

Tütüncü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadıklarını söyledi.

Yaşanan terör olayından duyduğu üzüntüyü dile getiren Tütüncü, “Terörün her türlüsünü ve bu hain saldırının arkasında her kim varsa lanetliyorum. Halkımızı bu hain terör saldırısı karşısında birlik olmaya çağırıyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Tütüncü, Türkiye üzerinde oyun oynamak isteyenlerin yeni bir kirli oyunu sahnelemeye çalıştığını ifade ederek. şunları kaydetti:

“Daha önce de karşılaştığımız bu kahreden durum göstermiştir ki ülkemizde ne zaman barıştan bahsedilecek olsa ülkemizin huzurunu bozmak adına bombalar patlatılıyor, provokasyonlar artıyor, masum canlar katlediliyor. İstiyorlar ki ülkemizin birliğine, beraberliğine zarar verilsin. Şu bilinmelidir ki terör zarar verebilir, terörün zarar verme potansiyeli var ama terörün kazanma şansı hiçbir zaman yok. Bu kirli oyunu gerçekleştiren, dışarıdan güdümlüler şunu bilmelidir ki bu kervan yoluna devam edecek. Sadece bu bölgenin değil, tüm mazlum milletlerin umudu olmaya devam edecektir. Devletimiz, yurt içinde ve yurt dışında bölücü ve hain terör örgütünün taban kazanmaması adına mücadelesini amansızca sürdürecektir. Ülkemizin birliğini bozmaya hiçbir şer odağının gücü yetmeyecektir.”

Güncelleme (11 Ekim 2608, 22:30):

SİNOP (Samsunyerelhaber) – CHP Sinop Milletvekili adayı Tugay Dincel, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Dincel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suruç katliamının acısı tazeyken, şehit haberlerinin ardı arkası gelmezken, Türk halkının bağrından derin bir yara daha açıldığını söyledi.

“Kanlı elleriyle ülkenin yakasına yapışan hainlerin ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozamayacaklarını” ifade eden Dincel, şöyle konuştu:

“Yine bilsinler ki elbet bir gün hesap verecekler. Barış, kardeşlik, eşitlik ve adalet için Ankara’da her dinden, her yaştan, her gruptan insanları hedef alan hain bir saldırı gerçekleştirildi. Hain saldırıda yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

Dincel, yaşanan olayların bir an önce son bulmasını temenni ettiğini kaydetti. 

Güncelleme (11 Ekim 4111, 22:55):

BOLU (Samsunyerelhaber) – Bolu Valisi Aydın Baruş, Ankara’da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Vali Baruş, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara’da düzenlenen menfur terör saldırısını şiddetle lanetlediğini belirterek, “Terör saldırısında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

 

Güncelleme (12 Ekim 2015, 06:50):

GÜMÜŞHANE (Samsunyerelhaber) – Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Çimen, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin huzuruna kasteden menfur saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

Çimen, şunları kaydetti:

“Adı ne olursa olsun her türlü terör eylemini lanetliyorum. Milletimizin huzurunu, ülkemizin güven ve istikrar ortamını bozmayı amaçlayan bu saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 07:20):

GÜMÜŞHANE (Samsunyerelhaber) – Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde Türkiye’nin bütünlüğüne, milletin birlik ve beraberliğine, toplumsal huzur ve refaha yönelik, dahili ve harici odaklarca desteklenen terör saldırıları gerçekleştirildiği, millete onulmaz acılar yaşatıldığını belirtti.

Millet olarak bu tür olaylar karşısında her zamankinden daha çok sabırlı olunması, birlik ve beraberliğe sahip çıkılması ve tahriklere fırsat verilmemesi gerektiğini ifade eden Vali Yavuz, şunları kaydetti:

“En son, başkentimiz Ankara’da gerçekleşen ve çok sayıda vatandaşımızın vefatına ve yaralanmasına yol açan kahpece ve tahammül sınırlarını zorlayan saldırıyla terör ve terörü destekleyenlerin kirli yüzleri bir defa daha görülmüştür. Tarih boyunca olduğu gibi bu sıkıntılı süreci de devletimizin gücü, aziz milletimizin engin feraseti, sağduyusu, sabır ve metaneti, milli ve manevi değerlerimize sarsılmaz bağlılığı ile kısa sürede sonlandıracağımıza inancım tamdır. Bu vesile ile son Ankara saldırısı da dahil olmak üzere insanlık onuruna, şerefine sığmayan ve alçakça gerçekleştirilen terör saldırılarını nefretle kınıyor, vefat eden masum vatandaşlarımıza ve güvenlik kuvvetleri mensuplarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı, sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar dilerim.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 07:55):

GÜMÜŞHANE (Samsunyerelhaber) – MHP Gümüşhane Milletvekili Mustafa Canlı, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Canlı, Ankara’da alçakça bir saldırı düzenlendiğini anımsatarak, “Teröristler, arkasında duran ve azmettiren güçler, 10 Ekim’de, maşaları vasıtasıyla Ankara’da sahneye çıkmıştır. Ankara alçakça, kalleşçe, acımasızca kana bulanmıştır. Bedenlerine bomba saran katiller, aldıkları ölüm emrini harfiyen uygulayarak milletimizi derinden yaralamıştır” ifadesini kullandı.

Bu saldırının açıkça Türkiye’ye ve toplumsal dirliğe yapıldığını belirten Canlı, şunları kaydetti:

“Hiç şüphesiz birlik ve beraberliğimiz, huzur ve güvenliğimiz caniler tarafından hedef tahtasına konulmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi Gümüşhane Milletvekili olarak bu ülkeyi hedef tahtasına koyanları, terörü besleyenleri, yayılmasına ve palazlanmasına göz yumanları, ülkemizin üniter yapısını, birliğimizi ve dirliğimizi bozma adına hareket edenleri lanetliyorum. Bu alçakça terör katliamında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diliyorum.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 09:05):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu Barosu Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Kurt, Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralıların bir an önce şifa bulmasını diledi.

Kurt, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’yi etnik bir çatışmaya sürükleyerek bölünmesini isteyenlerin, bunu başaramayacaklarını vurgulayarak, “Her türlü etnik, dinsel, mezhepsel unsurların dışında tanımlanan milletimizin gücü, birlikteliğimizdedir. Şüphesiz artık siyasi kaygı ve beklentiden vazgeçerek birbirimize daha da sıkı kenetlenerek bu karanlık günlerin üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Ordu Barosu ve avukatları olarak, bu olaydaki güvenlik ve istihbarat eksikliklerinin tüm ayrıntılarıyla araştırılmasını ve aydınlatılmasını, sorumlularının derhal hesap vermesini, kanlı terör olayını icra eden terör örgütünün bir an evvel hesap vermesi ve cezalandırılmasının sağlanmasını talep ettiklerini belirten Kurt, bu bakımdan işin takipçisi olacaklarını ifade etti.

Kurt, şunları kaydetti:

“Saldırıların üzüntüsünü yaşarken bizi ayırma girişimlerine karşı her zaman olduğu gibi dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Farklılıkların yüzyıllarca kardeşçe hüküm sürdüğü coğrafyamızda birlik ve beraberliğimizi yıkmaya çalışan herkese birlik ve beraberliğimizin sonsuza kadar sürdürmeye devam edeceğimizi göstermeliyiz. Hiç şüphe yok ki milletimiz en acı günlerden geçerken sağduyulu hareket etmeyi de asla bırakmayacak ve bu gibi olaylarında üstesinden gelmeyi başaracaktır.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 10:30):

GÜMÜŞHANE (Samsunyerelhaber) – AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Celalettin Köse, MHP Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş ve Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Köse, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının seçim öncesi gerçekleşmesinin son derece provokatif  bir eylem olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Demokrasimizi, ülkemizin huzurunu, birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu vahşi ve barbarca eylemi kınıyoruz, lanetliyoruz. Seçim öncesi böyle bir saldırının gerçekleşmesi son derece provokatif  bir eylemdir. Tüm vatandaşlarımız bu provokatif saldırıya karşı birlik ve beraberlik içinde olmalıdır. Yaşadığımız bu büyük acı çerçevesinde tüm teşkilatlarımızın, seçim programlarında, müzikli ve coşkulu çalışmalarda bulunmamaları konusunda gereken hassasiyeti göstermeleri önem arz etmektedir. Tüm üyelerimizle AK Parti olarak, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.”

Ateş ise saldırının katliam olduğunu vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

“7 Haziran seçimlerinden sonra Türk milletinin vatan dediği Anadolu coğrafyasında, kirli eller emellerini gerçekleştirmek, bu toprakları bölmek için yıllarca buralarda din, dil, ırk ayrımı yapmadan, millet olgusu içinde yaşayan vatandaşlarımızı ayırmadan herkesin canına kastedilmiştir. Bu vatanın bekçiliğini yapan askerlerimiz, polislerimiz hain teröristlerin saldırıları sonucu şehit edilmiştir. Dün Güneydoğu’da yapılan bu eylemler bugün Türkiye’nin başkentinde hayata geçirilmiştir. Hain teröristler tarafından yapılan eylemler sonucu onlarca insanımız ölmüş, yüzlerce de yaralanmıştır. Bu bir katliamdır. Bu eylemi yapanların dini, milleti olmaz. Terör her yerde terördür. Burada ölenler Türk devletinin vatandaşlarıdır.

Öncelikle burada vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara Acil şifalar dilerim. Vefat edenlerin yakınlarına ve büyük Türk milletine başsağlığı dilerim. Bu işin azmettiricilerinin arkasında bulunanların en kısa sürede adalet önüne çıkarılması tek arzumuzdur. Bu tür olayların günlerdir konuşulmasına rağmen önlem alınmamasından dolayı ihmali olanların derhal gereğini yaparak görevden ayrılmasını temenni ederiz.”

Kent Konseyi Başkanı Pir de saldırıyı kınadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Birlik ve beraberliğimizi bozmaya, vatanımızı karıştırıp bölmeye, insanlarımızın huzurunu kaçırmaya, devletimizi güçsüz kılmaya yönelik yapılmış tüm terör olaylarını ve terör örgütlerini ve bunların destekçilerini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Terörle mücadele konusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Davutoğlu olmak üzere devlet yetkililerimizin mesaj, tavsiye ve çağrılarına kulak vererek, menfur terör saldırılarıyla milletçe mücadelemizi kararlılıkla yapıp, millet-devlet birlik ve kaynaşmasıyla hem terör örgütlerine hem de onların iç ve dış destekçilerine en güzel dersi vermeliyiz. Bu vesileyle 10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da meydana gelen menfur terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet,  yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 10:40):

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Ankara’da meydana gelen terör saldırısını sivil toplum kuruluşları yürüyüş yaparak protesto etti.

İstiklal Caddesi DSİ önünde toplanan DİSK, KESK ve TMMOB üyeleri, ellerinde pankartlarla Cumhuriyet  Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar atan grup, bir alış veriş merkezinin bahçesinde terör saldırısında hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Grup adına açıklama yapan KESK Samsun Dönem Sözcüsü İsrafil Şahin, Ankara’nın göbeğinde cumhuriyet tarihinin en büyük katliamının yaşandığını belirterek, barışı seslendirmek için gidenlerin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Öte yandan yürüyüş esnasında gruba tepki gösteren 2 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Söz konusu kişilerin ifadelerinin alınacağı belirtildi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüş olaysız sona erdi.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 11:20):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu Genç İşadamları Derneği (ORGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kaymaz, Ankara’da yaşanan terör saldırısı sonrası büyük üzüntü içerisinde olduklarını belirtti. 

Kaymaz, yaptığı yazılı açıklamada, insanlık dışı yapılan saldırıda hayatını kaybeden herkesin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediklerini ifade etti. 

Ankara’daki terörün son olması ümidiyle terör ve şiddetin her türlüsünü bugüne kadar lanetledikleri gibi bundan sonra da lanetlemeye devam edeceklerini vurgulayan Kaymaz, şunları kaydetti:

“Başta siyasi partilerimiz olmak üzere hepimiz, terör ve şiddete karşı kayıtsız şartsız ortak bir duruş sergilemeli, şiddet ülkemizden tümüyle sökülüp atılana kadar kararlı bir mücadelenin içerisinde olmalıyız. Toplum olarak sağduyumuzu kaybetmeden, demokrasiye sahip çıkarak terörün amacına erişmesini engelleyeceğimize yürekten inanıyoruz. Terörü lanetlemek bizim, terörü bitirmek sizlerin görevidir. Terörün ve şiddetin ülkemizin üstüne çöktüğü bugünlerde bizler sizlerden terörü lanetlemenizi değil, terörü bitirmenizi, olayları durdurmanızı ve insanlarımızın yaşam güvenliğini garantiye alarak huzur ve barış ortamını sağlamanızı istiyoruz.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 12:05):

KOCAELİ (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısı, Kocaeli, Zonguldak ve Bartın’da bazı sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi.

Türk Tabipleri Birliği, KESK, DİSK ve TMMOB üyeleri, Kocaeli’deki İzmit Sabri Yalım Parkı’nda toplandı.

Slogan atmayacaklarını bildiren grup üyeleri, olayın yaşandığı 10.04’te saygı duruşunda bulunarak basın açıklaması yaptı. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde de bir grup öğrenci, İletişim Fakültesi önünde toplandı.

Çeşitli sloganlar atarak yürüyüşe geçen öğrenciler, sosyal tesislere doğru yürüdü.

Üniversitelerdeki boykot çağrısına katılacağı bildirilen öğrencilerin bekleyişi sürüyor.

– Zonguldak

İşçi konfederasyonu ve meslek örgütlerinin temsilcileri, Madenci Anıtı önünde toplanmalarının ardından slogan atarak valilik önüne kadar yürüdü.

Grup, siyah pankart açarak patlamada yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu.

KESK Dönem Sözcüsü Zuhal Engiz, grup adına yaptığı konuşmada, Ankara’da “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” için toplandıklarını belirterek, “Başvurusu Ankara Valiliğince uygun görülmüş ve bütünüyle barışçıl bir miting için gelmiştik. Türkiye’nin göbeğinde polisin gözü önünde bombalar patladı. Patlamada arkadaşlarımız hayatlarını kaybetti ve yüzlercesi ise yaralandı. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyandayız. Eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından grup dağıldı.

Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) öğrenim gören bir grup öğrenci de kampüsten Madenci Anıtı önüne kadar slogan atarak yürüdü.

Çevredekiler de öğrencilere alkışlarla destek verdi.

Trafiğin aksaması yüzünden bazı sürücülerin arasında çıkan tartışma, polisin araya girmesiyle sonlandırıldı.

– Bartın

Hükümet Caddesi’ndeki eski belediye binası önünde bir araya gelen grup, saldırıda hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı İsmet İpçi, grup adına yaptığı açıklamada, bütün vahşete, şiddete, katliamlara rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Katillerin ve arkasındaki güçler bulunana kadar susmayacaklarını belirten İpçi, “Bizi korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz. Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için yastayız. Acımız büyük, acımız derindir. Hepimizin başı sağ olsun” ifadesini kullandı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu afişi yere sererek üzerine karanfiller bırakan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 13:20):

KASTAMONU (Samsunyerelhaber) – Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Ankara’da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, amacı ne olursa olsun her türlü terör hadisesinin ve terör teşekkülünün karşısında olduklarını belirtti. 

Saldırıyı en şiddetli şekilde kınadıklarını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

“‘Milletimizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine ve geleceğimize kasteden bu saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Ülkemizin huzur, güvenlik ve istikrarını bozmayı amaçlayanlar karşısında milletimiz tek yürek olarak kararlı bir duruş sergileyecektir. Yaşanan bu elim olay nedeniyle terörü lanetliyor, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm ulusumuzun başı sağ olsun.” 

Güncelleme (12 Ekim 2015, 13:40):

ORDU (Samsunyerelhaber) – Ordu, Giresun ve Artvin’de, Ankara’da yapılan terör saldırısı protesto edildi.

Sırrı Paşa Caddesi’nde toplanan KESK Ordu Şubesi üyeleri, sloganlar eşliğinde cadde boyunca yürüdü. Ellerinde döviz bulunan grup üyeleri, saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ile CHP Ordu milletvekili adayları da gruba destek verdi. KESK Ordu Şubesi Dönem Sözcüsü Ferit Ceylan, Tahıl Pazarı’nda sona eren yürüşün ardından basın açıklaması yaptı.

Savaşa karşı barışı savunmak için yollara düştüklerini belirten Ceylan, 10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da emek, barış ve demokrasi mitingi için toplandıklarını anlattı.

Ceylan, iki gündür yüreklerinin yandığını vurgulayarak, “Canımızdan can gitti, yüreklerimiz dağlandı. Annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik. İki gündür yüreğimiz yanıyor, içimiz kanıyor” ifadelerini kulandı.

CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel ise Ankara’da yaşanan olayın ardından geride 80 milyon gönülden yaralının kaldığını kaydetti. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

– Giresun

Giresun’daki sivil toplum kuruluşu ile siyasi parti ve sendika üyeleri, Ankara’da yapılan terör saldırısını protesto etmek için bir araya geldi.

Debboy mevkisinde toplanan grup, Gazi Caddesi güzergahını izleyerek sloganlar eşliğinde Atatürk Meydanı’na kadar yürüdü.

KESK’e bağlı Tüm Bel Sen Giresun Şube Başkanı Süleyman Özyazıcı, eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Bizi korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz, Ne kadar saldırırsanız saldırın, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve asla affetmeyeceğiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından grup, olaysız dağıldı.

– Artvin

Eğitim-İş Artvin Şubesi üyeleri, bir günlük iş bıraktı ve hafta boyunca iş yerlerine siyah kokartla gideceklerini duyurdu.

Sendikanın Artvin İl Temsilcisi Sinan Arslan, terörün, farklı inanç ve kültürlere sahip yurttaşların ülkede kardeşçe ve barış içerisinde yaşam bulduğu ulusal birliğe ve bütünlüğe yeniden kasteder hale geldiğini ifade ederek, “Terör nereden gelirse gelsin insanlık suçudur. Bu nedenle Suruç’ta ölen gençler de Dağlıca’da şehit edilen askerler de Diyarbakır Hani yolunda çocuğunun ve eşinin gözleri önünde şehit edilen polis de ve son olarak Ankara’nın göbeğinde yaşanan insanlık dışı katliamda ölen emekçiler ve gençler de bizim evlatlarımız, yurttaşlarımızdır” diye konuştu.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 14:10):

KASTAMONU (Samsunyerelhaber) – Kastamonu’da, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu tarafından Ankara’da yaşanan patlama protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup, patlamada hayatını kaybedenleri anmak için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

 Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı, burada yaptığı konuşmada, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. 

Saldırıyı “vahşice yapılmış katliam” olarak değerlendiren Tufanyazıcı, “Ankara’daki vahşi katliamda hayatını kaybeden Tosyalı hemşehrimiz İnşaat İş Sendikası kurucularından İsmail Kızılçay başta olmak üzere saldırıda kurban verdiğimiz tüm barış savunucusu kardeşlerimizi minnetle anıyoruz. Katliamı protesto etmek için yarın bütün Türkiye’de grevde olacağımızı duyuruyoruz. Hepimizin başı sağ olsun” diye konuştu. 

Tufanyazıcı’nın açıklamasının ardından 3 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 14:10):

SAMSUN (Samsunyerelhaber) – Eğitim Sen Vezirköprü Temsilciliği, Ankara’daki terör saldırısını protesto etti.

Atatürk İş Merkezi binası önünde toplanan sendika üyeleri adına basın açıklamasını Deniz Şahin okudu.

“Bu ülkenin sorumluluk sahibi öğretmenleri, doktorları, işçileri, mühendisleri, hemşireleri ülkede yaratılmak istenen kaos ortamına, ısrarla sürüklenmeye çalıştığımız bir iç savaşa ve halklar arasında yaratılmak istenen düşmanlığa hayır demek için gittikleri Ankara’daki Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde haince katledilmiştir” ifadesinde bulunan Şahin, şunları kaydetti:

“Suruç’ta katliam düzenleyen anlayış 10 Ekim 2015’te barış ve demokrasi talebiyle Ankara’ya giden arkadaşlarımızı hedef almıştır. Kaos politikacıları şunu çok iyi bilmelidirler ki bizim gündemimiz her daim savaş değil barış olacaktır. Bu amaçla 12 – 13 Ekim günlerini yas ilan ediyor ve hizmet üretmiyoruz. Bütün emek ve demokrasi güçlerini grevimize katılmaya davet ediyoruz.”

Gruba, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve CHP Vezirköprü İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer de eşlik etti.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 14:15):

SAKARYA (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısı, Kocaeli, Zonguldak ve Karabük’te bazı sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sosyal Tesisleri önünde toplanan bir grup öğrenci, çeşitli sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Fakülte yakınlarında boykot çağrısında bulunan grup, KOÜ Rektörlüğü önüne geldi.

Rektörlük önünde kendi güvenliklerini sağlayacaklarını öne süren grup üyelerinden bazıları, tedbir alan özel güvenlikle öğrenciler arasında zincir oluşturdu.

Daha sonra KOÜ Umuttepe Yerleşkesi A Kapısı önünde bekleyen grup, basın açıklamasının ardından diğer eylemlere katılmak üzere dağıldı.

– Zonguldak

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de Atatürk Anıtı’nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri adına açıklama yapan Eğitim-Sen Ereğli Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Sercan Uzunel, terör saldırısına tepki gösterdi.

“Savaşa inat barış, hemen şimdi” demek için bir araya geldiklerini belirten Uzunel, “10 Ekim kara Ankara günü sonrası üzüntülüyüz ve öfkeliyiz. Evet gün üzüntüyü de öfkeyi de paylaşma günü olmalıdır. Gün muktedirlere karşı birlikte olma günüdür. Gün birlikte direnme, birlikte mücadele etme günü olmalıdır. Bizlerle dayanışma içerisinde olan dostlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Daha sonra saygı duruşunda bulunan gruptakiler, okunan İstiklal Marşı’nın ardından dağıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Zonguldak Şube Sekreteri Cemal Kocamanoğlu da Ereğli Devlet Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklamasında yaptığı konuşmasında, 11 ve 12 Ekim tarihlerinde Türkiye genelinde iş bıraktıklarını belirterek, “Emek, değerini bulsun, ülkede huzur olsun, zorbalığa son olsun demek üzere bir araya gelmiş olan yitirdiğimiz arkadaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

– Saldırıda yaralanan Damatoğlu’na ziyaret

Zonguldak’ta, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ve sendika yöneticileri, Ankara’daki terör saldırısında yaralanan İbrahim Damatoğlu’nu ziyaret etti.

Demirci ve beraberindekiler, Ankara’daki ilk tedavisinin ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Damatoğlu’nu ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

– Karabük

Ankara’daki terör saldırısı, Karabük’te bazı sivil toplum örgütlerince basın açıklamasıyla protesto edildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Karabük Şubesi öncülüğünde Fevzi Fırat Caddesi Güven Kavşağı’nda toplanan bir grup, sloganlar atıp, dövizler taşıdı. Bu sırada kavşağa sloganlar atarak yaklaşan başka bir grup, polis tarafından engellendi.

Saygı duruşunda bulunan grup adına basın açıklaması yapan KESK Şubeler Platformu Karabük Dönem Sözcüsü Cevat Soylu, Ankara’da yaşanan saldırıdan dolayı üzgün, öfkeli ve yasta olduklarını söyledi.

“Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin” diyen Soylu, “Bombaları tanıyoruz, katilleri tanıyoruz, amaçlarını biliyoruz” ifadesini kullandı.

Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 14:15):

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Kamu Sen Giresun İl Temsilcisi Arif Çetinkaya ve Giresun Belediye Meclisi Ankara’da meydana gelen terör saldırısını kınadı. 

Çetinkaya, temsilcilik binasında düzenlediği basın toplantısında, Ankara’daki patlamanın Türkiye’de yaşayan 80 milyon insanı yürekten yaraladığını söyledi.

Türkiye’de yaşayan insanları birbirinden ayırmaya, arasına nifak tohumları sokmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurgulayan Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Nedensiz yere, suçsuz bir insanı öldürenin bütün insanlığı katletmiş sayıldığı mümtaz bir dinin mensuplarıyız. Hiç kimsenin masum birinin yaşama hakkına müdahale etmesini, elinden almasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu ülkenin doğusuyla, batısıyla, güneyi ve kuzeyiyle her köşesinden vatandaşlarımız bizim için birdir, aynı değerdedir. Bugün şehitlerimiz için yüreklerimiz yanmakta, katledilen vatandaşlarımız için yüreklerimiz parçalanmaktadır. İnanıyoruz ki aynı acıyla yandığımız, aynı mutluluklara sevindiğimiz bu topraklarda bizleri birbirimizden ayırmaya, aramıza nifak tohumları sokmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.”

Giresun Belediye Meclisi’nin bugün yapılan toplantısında da Ankara’daki saldırı kınandı, olayda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Belediye Başkanvekili Hayati Tökez, yaptığı konuşmada, saldırıyı kınadıklarını ifade ederek, “Ankara’da patlayan bomba bizlerin yüreğinde patlamıştır. Terör nereden ve kimden gelirse gelsin kabul edilemez. Bu ülkeyi bölmek, yurttaşlarımızı birbirinden ayırmak istiyorlar. Bunu başaramayacaklar” diye konuştu.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 15:05):

ORDU (Samsunyerelhaber) – CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Zor günler geçiriyoruz ama birbirimize kenetleneceğiz ve hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayacağız. Bu ülkede yine barış ve sevgi kazanacak” dedi.

Torun, Ankara’daki terör saldırısını protesto etmek için Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gruba katılarak destek verdi.

Ülkede barış ve sevginin kazanacağını ifade eden Torun, şunları kaydetti:

“Kanlarımız dökülse, canımız yansa dahi bu ülkeye barışı hep beraber getireceğiz. Hiç kimsenin bundan endişesi olmasın. Onlar kendilerini güçlü zannediyorlar ama onlar korkaklar, acizler ve yetersizler ama yılmayacağız, barış dili kullanacağız ve barışı egemen kılacağız. Zor günler geçiriyoruz ama birbirimize kenetleneceğiz ve hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayacağız. Bu ülkede yine barış ve sevgi kazanacak.”

Protestoya, CHP Ordu Milletvekili adayı İsa Maral, CHP Ünye İlçe Başkanı Orhan Bodancı, parti üyeleri, Eğitim-Sen Ünye Şube Başkanlığı ve sendika üyeleri, ADD Ünye Şube Başkanı Ali Rıza Ateş ve dernek üyeleri katıldı.

Meydanda bir araya gelen grup, slogan atıp saldırıda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunduktan sonra olaysız dağıldı.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 15:50):

ÇORUM (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısı, Çorum’da bazı sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, Bahabey Caddesi’nde bir araya geldi. Hürriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup, çeşitli sloganlar atarak terör saldırısını kınadı.

KESK Dönem Sözcüsü Ertuğrul Alper, grup adına yaptığı açıklamada saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Saldırının insanlık suçu olduğunu belirten Alper, “Düzenlenen mitinge herkes davet edilmişti. Ülkemizin gidişatından kaygılıydık. Ölümlere tahammülümüz kalmadığı, ‘Barış’ demek için Ankara’ya gittik. Saldırı nedeniyle üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız” diye konuştu.

 Basın açıklamasının yapıldığı sırada TBMM İdare Amiri Tufan Köse de alanda hazır bulundu.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ