logo

reklam
11 Ekim 2015

Ankara’daki terör saldırısı

KARABÜK (Samsunyerelhaber) – Ankara’da yaşanan terör saldırısının ardından ilan edilen 3 günlük ulusal yas nedeniyle “16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” ödül töreni iptal edildi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Samsunyerelhaber muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlara acil şifalar diledi. 

Aksoy, “Bu akşam gerçekleştireceğimiz Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin ödül töreni kısmını iptal ettik. Festival başlamadan önce yapmış olduğumuz komite toplantısında da yaşanan terör olayları nedeniyle konser ve eğlence kısımlarını iptal etmiştik” diye konuştu.

Güncelleme (11 Ekim 2638, 14:10):

AMASYA (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden felsefe öğretmeni Hakan Dursun Akalın, memleketi Amasya’da toprağa verildi.

Evli ve bir çocuk babası 48 yaşındaki Akalın’ın cenazesi Şirvanlı Camisi’ne getirildi.

Akalın’ın cenazesi kılınan namazın ardından Tekirdede Mezarlığı’nda defnedildi.

Cenazeye, Akalın’ın yakınları, HDP İl Başkanı Mithat Çelik, CHP Merkez İlçe Başkanı Reşat Karagöz, Baro Başkanı Melik Derindere ve vatandaşlar katıldı. 

Akalın’ın, mitinge gitmeden önce sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında “Gel demekle gelmiyor. Umut edip beklemek acizlere göre. Kaçıp saklanacak vakit değil. Sevgi emek ister ya. Emek ve huzur için de emek. Ankara’daymış barışı, alıp gelmek gerek. Ben gidiyorum kalanlara selam olsun. Getirebilirsem barışı kızıma sefa olsun” mesajını paylaştığı öğrenildi.

Güncelleme (11 Ekim 3905, 14:31):

ZONGULDAK (Samsunyerelhaber) – Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri, Ankara’daki terör saldırısında yaralanan İbrahim Damatoğlu’nu ziyaret etti.

Platform üyeleri, Ankara’daki ilk tedavisinin ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine sevk edilen Damatoğlu’nu ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Damatoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın şokunu yaşadığını belirterek, “Miting alanındaki toplanma yerine geldiğimizde bir anda patlama oldu. Patlama sırasında yere düştüm. Yaklaşık 5 saniye sonra ikinci patlama meydana geldi. Orası bir savaş alanı gibi oldu. İnsanların hali çok kötüydü” diye konuştu.

Yaralananlara yardım etmek istediğini anlatan Damatoğlu, “Bacağıma bilye saplanmıştı. Orada bulunan doktorlar sayesinde insanlar kurtuldu. Dehşet vericiydi. Yaralılara şifalar diliyorum. Kaybettiklerimize de rahmet diliyorum” dedi.

Güncelleme (11 Ekim 4007, 17:20):

KASTAMONU (Samsunyerelhaber) – Ankara’da meydana gelen patlamada yaşamını yitiren İsmail Kızılçay, memleketi Kastamonu’da toprağa verildi.

Kızılçay’ın (52) naaşı, Mamak Belediyesine ait cenaze aracıyla Tosya ilçesine bağlı Aşağıkayı köyüne getirildi. Kızılçay’ın eşi Serpil, cenazenin getirildiği esnada döviz açmak isteyen bir gruba, “istemiyorum” diyerek engel oldu. Köy meydanında helallik alındıktan sonra cenaze namazı kılındı ve Kızılçay köy mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Kızılçay’ın ailesi ve akrabaları mezarına karanfil bırakarak, kabrin başında gözyaşı döktü. 

Emekli astsubay Kızılçay’ın 3 çocuk babası olduğu öğrenildi. 

Merasime, Kızılçay’ın ailesi ve yakınları ile İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Sefer Sezer, CHP Kastamonu milletvekili adayları ve vatandaşlar katıldı. 

Güncelleme (11 Ekim 7211, 21:00):

DÜZCE (Samsunyerelhaber) – Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Düzce Otomobil Sporları ve Off Road Derneği’nce (DOSOD) tarafından düzenlenen Türkiye Off-Road Şampiyonası’nın 5. ayağı Ankara’daki terör saldırısı dolayısıyla iptal edildi.

Düzce Valisi Ali Fidan, yaptığı yazılı açıklamada, dün Ankara Tren Garı önünde meydana gelen menfur terör saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Vali Fidan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere TFF hafta sonu oynanması planlanan spor müsabakalarını da iptal ettiğini duyurmuştu. Dün Ankara’da meydana gelen terör hadisesi sebebiyle ülkemiz genelinde milli yas ilan edilmiştir. Kaynaşlı ilçemizde dün başlayan ve bugün gerçekleşmesi planlanan yarışlarla son bulacak Türkiye Off-Road Şampiyonası iptal edilmiştir. Bu menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Milletimizin başı sağolsun.”

Güncelleme (11 Ekim 0210, 21:50):

ÇORUM (Samsunyerelhaber) – Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınadı.

Erzen, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıda kentteki bir gazete muhabiri Taner Şimşek’in de yaralandığını belirtti.

Şimşek’e acil şifalar dileyen Erzen, “Meslektaşımıza ve diğer yaralılara geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum” dedi.

Terör eylemleriyle Türkiye’nin kaos ortamına sürüklenmek istendiğini belirten Erzen, şunları kaydetti:

“İnsanlık suçu olan terör karşısında birlik ve beraberliğimizden ödün vermeden ortak bir duruş sergilemek zorundayız. Bunun için gerek basın camiası gerekse halkımız sağduyu ile hareket etmeli ve provokasyonlara itibar etmemeli. Türkiye üzerinde emelleri olan hain güçler Ankara’daki bombalı saldırı ile toplumsal birlik ve beraberliği hedef almıştır.”

Güncelleme (11 Ekim 0808, 22:00):

KARABÜK (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında bacağından yaralanan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Karabük Şube Başkanı Ersin Tetik, Karabük’teki özel hastanede tedavi altına alındı.

Başkentteki ilk müdahalesinin ardından arkadaşları tarafından otobüsle kente getirilen Tetik’i, hastanenin önünde ailesi ve yakınları karşıladı.

Özel hastanede tedavi altına alınan Tetik’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

– “Yaşananlar anlatılacak gibi değil”

Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Cevat Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamanın 50 metre arkalarında gerçekleştiğini söyledi.

İlk patlamanın ardından ikinci ve daha şiddetli bir patlama daha olduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Yaşananlar anlatılacak gibi değil. Yerde kan revan içinde olan insanları gördükçe o anı anlatmak bile istemiyorum. Bu, şu ana kadar ülkemiz tarihinin en kanlı terör eylemi. Karabük’ten tek Tetik arkadaşımız olay yerine biraz daha yakın olduğundan bacağından yaralandı. Şu anda bacağında çatlak var ve şarapnel parçasından dolayı kanaması devam ediyor.”

Gazetecilerin, Tetik’in neden otobüsle getirildiği sorusu üzerine Soylu, “Ankara’da gerekli tedavileri yapıldı. Orada ambulans bulma imkanı yoktu ve her taraf çok yoğundu. Biz de otobüsün arka koltuğuna yatırarak getirdik” dedi.

Güncelleme (11 Ekim 2007, 22:20):

GİRESUN (Samsunyerelhaber) – Giresun’dan, Sıhhiye Meydanı’nda düzenlemesi planlanan “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi” mitingine katılanlar, kente dönüşte törenle karşılandı.

Atatürk Meydanı’nda CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, sivil toplum örgütleri ve kalabalık vatandaş topluluğu tarafından karşılanan gruba, çiçekler hediye edildi. 

DİSK Giresun Temsilcisi İsmail Taşhan, törende yaptığı konuşmada, barış ve demokrasi için Ankara’daki mitinge katılmak için gittiklerini belirterek, “Arkadaşlarımızın ölülerini bırakarak döndük. Üzerimize onların kanları sıçradı ama yılmayacağız. Emek düşmanlarıyla sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. 

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ise Ankara’daki patlamanın sorumlularının bulunmasını, olayın ivedilikle aydınlatılmasını istediklerini kaydederek, “Tarihin en büyük terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Umutsuzluk, yılgınlık, karamsarlık yok. Ülkemize bu acıları yaşatanların yaptıkları yanlarına kalmayacak. Terörizm ve onların destekçileri döktükleri kanda boğulacak. Bu kan denizinin ufkundan demokrasi ve özgürlük güneşi doğacaktır” diye konuştu.

Güncelleme (11 Ekim 2612, 22:30):

AMASYA (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden emekli işçi Metin Kürklü, memleketi Amasya’nın Merzifon ilçesinde toprağa verildi.

Evli ve 3 çocuk babası 53 yaşındaki Kürklü’nün cenazesi Kara Mustafa Paşa Camisi’ne getirildi.

Kürklü’nün cenazesi kılınan cenaze namazının ardından ilçe mezarlığında defnedildi.

Cenazeye, Kürklü’nün yakınları, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, CHP İl Başkanı Hüseyin Duran, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Çilez ve vatandaşlar katıldı. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merzifon Temsilcisi Recep Karabek, cenaze sonrası yaptığı açıklamada, arkadaşlarının doğum gününde hayatını kaybettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Dün biz barış için gittik Ankara’ya, çocuklarımıza barışı getirmek için gitmiştik. Çok neşeli bir yolculuk yaptık. İndiğimizde de neşeliydik. Halaylar çekerek, türküler söyleyerek, marşlar söyleyerek Ankara’ya indik. Bu ülkede barışı istemeyenler, barışı isteyenleri de istemeyenlerin yarattığı provokasyonla bir bombalama eylemi sonucunda arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı yitirdik. Yüzlerce arkadaşımız yaralı. Barış mücadelesinin zor olduğunu biliyoruz. Demokrasi, emek mücadelesinin zor olduğunun farkındayız ama biz en zor anlarda bile ‘inadına barış’ diyen bir kitleyiz. Biz yine ne kadar mağdur olsak da ne kadar canlarımızı yitirsek de ‘inadına barış’ diyoruz. ‘Bu topraklarda halklarla birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşayacağımız bir ülkeyi birlikte yaratacağız’ diyoruz.” 

Güncelleme (11 Ekim 4107, 22:55):

TOKAT (Samsunyerelhaber) – Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) , Ankara’da yaşanan terör saldırısını lanetledi.

GOÜ’den yapılan yazılı açıklamada, “Milli birlik ve beraberliğimiz sayesinde tarihi nice badireyi aşmış olan yüce milletimiz, hiçbir ihanete fırsat vermeyecektir”  ifadesinde bulunuldu.

“Son günlerde birlik ve beraberliğimize kasteden, güvenlik güçlerimizi hedef alan terör saldırılarını ve Ankara’da meydana gelen menfur terör hadisesini lanetliyoruz” diye belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin bütününe karşı yapılmış bu saldırılarda şehit olan güvenlik güçlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. İnanıyoruz ki bu cennet vatanımızda oluşturulmak istenen kaosa milletimizin sağduyusu izin vermeyecek, kötü niyetli mihrakların hevesleri kursaklarında kalacaktır. Milli birlik ve beraberliğimiz sayesinde tarihi nice badireyi aşmış olan yüce milletimiz, hiçbir ihanete fırsat vermeyecektir.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 10:50):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında saldırıda hayatını kaybeden Gökmen Dalmaç, Trabzon’da toprağa verildi.

Eski Eğitim-Sen Trabzon Şubesi Sekreteri olan 41 yaşındaki Dalmaç’ın cenazesi, yakınları tarafından karayoluyla Ankara’dan Trabzon’a getirildi.

Dilmaç için İskenderpaşa Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, eski Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Eğitim Sen Şube Başkanı Muhammet İkinci ve vatandaşlar katıldı. 

Dalmaç’ın cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Bostancı aile mezarlığına defnedildi.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 11:20):

BOLU (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında eşiyle yaşamını yitiren HDP Gazipaşa İlçe Eş Başkanı Niyazi Büyüksütçü (65), memleketi Bolu’nun Mudurnu ilçesinde toprağa verildi.

Büyüksütçü’nün cenazesi, yakınları tarafından Sarıyar köyüne getirildi.

Köy camisinde kılınan namazın ardından Büyüksütçü’nün cenazesi, köy mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine merhumun ailesi ve yakınlarıyla Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 11:50):

ÇORUM (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerden Emine Ercan’ın (55) cenazesi, Çorum’da toprağa verildi.

Ankara’daki otopsi işlemlerinin ardından dün akşam saatlerinde Çorum’a getirilen Ercan’ın cenazesi, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi morguna konuldu. 

Evli ve iki çocuk annesi Ercan için öğle saatlerinde vakıf bahçesinde tören düzenlendi. Kadınlar tarafından morgdan alınarak omuzlarda bahçeye çıkarılan Ercan’ın tabutu, törenin ardından alkış ve sloganlar eşliğinde cenaze aracına taşındı.

Ercan’ın cenazesi, merkeze bağlı Büyükdivan köyünde toprağa verildi.

Cenaze törenine, Ercan’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse, CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, Emek Partisi’nin yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 12:00):

RİZE (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden 58 yaşındaki Osman Turan Bozacı’nın cenazesi, Rize’de defnedildi.

Başkentten havayoluyla Trabzon’a gönderilen 3 çocuk babası Bozacı’nın cenazesi, yakınları tarafından teslim alınarak, Rize’nin Pazar ilçesine getirildi.

Bozacı için Sahil Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra Pazar Kaymakamı Selçuk Aslan, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bozacı’nın tabutuna Beşiktaş bayrağı ve atkısı konuldu, yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

Cenaze namazının ardından bir grup, Bozacı’nın naaşını Pazar Meydanı’na götürerek basın açıklaması yapmak istedi. Grupla görüşen İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, trafiğin aksatılmaması, cenazenin ambulanstan indirilmemesi kaydıyla izin verdi.

Grup, Karadeniz Caddesi’nde bir süre yürüdükten sonra Pazar Meydanı’nda açıklama yaptı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, grup adına yaptığı açıklamada, barışı konuşmak için Ankara’ya gittiklerini belirterek, Türkiye’deki yangına su taşıyan kişilerin ateşe atıldığını söyledi.

Taş, Turan Bozacı’nın da bir itfaiye eri olduğunu ve ateşe düştüğünü ifade etti.

Konuşmaların ardından Bozacı’nın cenazesi, Şentepe köyüne götürülerek aile mezarlığına defnedildi.

Güncelleme (12 Ekim 2015, 12:30):

ARTVİN (Samsunyerelhaber) – Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden Elif Kanlıoğlu’nun cenazesi, memleketi Artvin’in Arhavi ilçesinde toprağa verildi.

Üniversite öğrencisi olan 20 yaşındaki Kanlıoğlu için Arhavi Yeni Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kanlıoğlu’nun cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından Yemişlik Mahallesi’ndeki aile kabristanına defnedildi.

Elif Kanlıoğlu’nun babası olan Emek Partisi (EMEP) Aydın İl Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Kanlıoğlu, kızıyla gurur duyduğunu belirterek, “Biz barış istiyorduk. Kürt’ü de ölüyor Laz’ı da artık bu işlere bir son gelsin” dedi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ