logo

reklam

Aktif Bank’tan Arap ülkelerindeki yatırımlara teşvik

İSTANBUL (Samsunyerelhaber) – Aktif Bank, Arap ülkelerindeki yatırımları teşvik etmek amacıyla 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Arap Yatırım ve İhracat Kredi Garanti Kuruluşu (DHAMAN) ile “Akreditif Teyidi Sigortası Çerçeve Sözleşmesi” imzaladı. 

Aktif Bank açıklamasına göre, Aktif Bank ve DHAMAN arasındaki sözleşme, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından bugün Intercontinental İstanbul’da düzenlenen “Arap Ülkelerinde İş Güvenliği” başlıklı toplantıda imzalandı.

“Akreditif Teyidi Sigortası Çerçeve Sözleşmesi”,  Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer ve Dhaman Genel Müdürü Fahad Al-İbrahim imzaladı.

Sözleşme ile Aktif Bank tarafından teyit verilen ihracat akreditifleri altındaki ödeme riski sigorta edilecek. Sözleşme kapsamında avalli (banka garantili) poliçelerden doğan alacakların sigorta edilmesi de mümkün olacak.

Aktif Bank ve DHAMAN arasında dış ticaret, politik risk ve diğer sigorta ürünleri alanında işbirliği yapılması da planlanıyor. İşbirliği, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Cezayir, Irak, Katar, Bahreyn, Ürdün ve Tunus’un aralarında olduğu DHAMAN’a üye ülkeleri kapsayacak.

Açıklamada gönüşlerine yer verilen Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, son yıllarda yakaladığı güçlü ekonomik performans ile bölgesinin yükselen yıldızı olan Türkiye’nin dünya ve Avrupa ekonomilerindeki sorunlara rağmen büyümeyi sürdürdüğünü belirtti.

Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacminin son 10 yıllık dönemde büyük bir artış gösterdiğini ifade eden Sümer, şunları kaydetti: 

“2000’li yılların başında 10 milyar doların altında kalan ticaret hacmi, bugün 50 milyar dolar seviyesine ulaştı. Kapasitemizin çok daha büyük olduğuna inanıyoruz. Başta enerji ve taahhüt sektörleri olmak üzere, Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ticaretin derinleştirilmesi ve zenginleştirilmesiyle, bölgesel ekonomik köprü çok daha güçlü hale gelecektir. Bu iş birliğiyle, bölgenin köklü ve güçlü kuruluşu DHAMAN’ın vermiş olduğu sigorta hizmetlerinden Türk firmalarının ve yatırımcıların faydalanmasını sağlayacağız. Gerçekleştireceğimiz iş birliği, ihracat, ithalat ve yatırım sigortasının önemi konusunda da farkındalık yaratacak. Yatırımcı ve iş adamlarımızın ticari ve ticari olmayan riskleri bir engel olarak görmeyerek, bölgesel ekonomik faaliyetlerini güvenli ve sürdürülebilir şekilde yürütmelerine katkı sağlayacağız”

 

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ