logo

reklam
11 Ekim 2015

AK Parti MKYK Üyesi Soylu:

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Trabzon’un bütün dinamikleriyle geleceğini oluşturmaya çalışan, çok anlamlı bir süreçten geçtiğini belirterek, “Eğer bu süreci ıskalarsak, rekabet ettiği diğer şehirler açısından ciddi bir daralmayla karşı karşıya kalacağı anlamını taşır” dedi.

Soylu, Türkiye Mühendisler Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Trabzon Koordinasyon Kurulu üyelerinin katılımıyla bir otelde düzenlenen Kent Sorunları İstişare Toplantısında yaptığı konuşmada, şehirlerin ve şehirlerin insan hayatına dokunuşunun genellikle günlük değerlendirmeler üzerinden tartışıldığına dikkati çekerek, “Oysa her insanın her mesleğin şehir tasviri farklıdır. Ben şehirleri canlı varlıklara benzetirim. Karakterleri, genleri, kökenleri, öğrettikleri ve öğrendikleri vardır” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinin yanı sıra Trabzon’un özelliklerine ilişkin düşüncelerini de katılımcılarla paylaşan Soylu, “Trabzon şehirlerin efendisi olduğu kadar, bir ahenk, uyum şehridir. Karadenizliye belki de çok uymayan bir cümledir ama Trabzon’un içinde kendine ait bir uyum ve kendine ait bir ahenk var” diye konuştu.

Soylu, şehrin tarihsel rolünün devam ettirilmesinin zorunluluk olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu şehrin tarihsel rolünde ticaret, kültür, başlık yani başkentlik, insan eğitmek, lider çıkartmak ve cazibe merkezi olmak var. Bir yandan ticaretini yapabilen, bir taraftan özgüveni yüksek, bir taraftan kültürü ve sanatı sanki yokmuş gibi gözüken ama derinlikleri itibariyle yoğun bir kültür ve sanat içinde olan ve bununla birlikte tarihin emanetlerinin tamamının bulunduğu bir şehir. Modern İpekyolu ile kucak kucağa bir şehir. Bir eli Kafkasya’da, bir eli Ortadoğu’da, bir eli de Avrupa’da olan bir şehir. Bu şehre önermek de zor, önerdiğini yerine getirmekte ısrar etmek de zor.”

Trabzon’un bütün dinamikleriyle geleceğini oluşturmaya çalışan çok anlamlı bir süreçten geçtiğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Eğer bu süreci ıskalarsak, rekabet ettiği diğer şehirler açısından ciddi bir daralmayla karşı karşıya kalacağı anlamını taşır. Bu küreselleşmenin getirdiği mecburi bir sonuçtur. Sizden istifade ederler ama sizi büyütmezler. Oysa biz, bizden istifada edilsin istiyoruz hem de büyümek istiyoruz. Şehir kendi stratejisini ve fonksiyonunu en iyi şekilde kullanabilir, kullandırtırlar da ama sömürürler. Onun için Trabzon’un bu dönem içinde, bu hızlı dönüşüme en iyi şekilde ayak uydurması gerekir. Belki şehir hastanesi potansiyeli, tren yolu o açıdan önemlidir. Güney Çevre Yolu dediğimiz 35-40 dakikada Giresun ile Trabzon sınırını bir araya getirebilecek yolun transit olarak geçmesi, şehrin dokusunun biraz daha muhafaza edilmesi, daha doğrusu kentin kültürünü, yaşamını biraz daha karmaşıklıktan kurtulması açısından önemlidir.”

– “Trabzon’da ikinci havalimanına ihtiyaç var”

Soylu, Yavuz Selim Stadı ile Hüseyin Avni Aker Stadı’nın gelecekteki durumuna ilişkin de fikirlerini dile getirerek, Trabzon’da ikinci havalimanına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yaylalardaki yapılar ile ilçelerdeki bazı kamu binalarının çok kötü olduğuna işaret eden Soylu, “Ben, ‘yaylalarımıza ev yapamıyoruz’ diyenlere sitem ediyorum. Hayır, yapma hakkınız var ama o kadar kötü binalar yapıyorsunuz ki… 50 yıl önce buralar size böyle miras olarak bırakılmadı. Politik olarak orada bir popülizm ortaya koymaktan ziyade, toplumsal olarak görevlerimizi dönem dönem yerine getirmekle mükellefiz. Şehrin paydaşları olarak sporun, turizmin, ticaretin ve tam anlamıyla sağlığın oluşabildiği bir atmosferi hep beraber geliştirmekle sorumluyuz” dedi.

Soylu, şehir için düşündükleri ve daha önce açıkladıkları projelerin altyapısı için 3,5 ayda çalışmalar yaptıklarını belirterek, “En azından fizibilitelerini oluşturduk. İnanıyorum ki bunların önemli bir bölümüyle bütünleştiğimiz anda Trabzon’la ilgili adımlarımızı çok daha iyi atabiliriz. Bunlar tabii ki sanatsal yapılardır bir de onun ruhu var, ruhunu da hep beraber yerleştirmek temel görevimizdir” diye konuştu.

Soylu, AK Parti Trabzon Milletvekili adayı Ergin Aydın, TMMOB Trabzon Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mustafa Yaylalı’nın da katıldığı toplantıda, kurul üyelerinin düşüncelerini dinledi.

Güncelleme (11 Ekim 2728, 14:12):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin, “Dün yaşanan, provokasyonun çok ötesindedir. Dün milletimize ağır tahribat verilen bir olay yaşanmıştır. Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı bilançosuyla karşı karşıya kaldık” dedi.

Basın mensuplarıyla kentteki bir otelde bir araya gelen Soylu, Ankara’da dün yaşanan terör olayına değindi.

Yaşananların, provokasyonun çok ötesinde olduğunu ifade eden Soylu, “Dün milletimize ağır tahribat verilen bir olay yaşanmıştır. Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı bilançosuyla karşı karşıya kaldık. Bu bizim için üzüntü verici ve sıkıntılı süreçtir. Bunu yapanlar çok önemli hedefler almıştır. Demokrasiyi, milletimizin büyüme motivasyonunu, Türkiye’nin ilerleme motivasyonunu, uzun yıllardır eksikliğini duyduğumuz ve Türkiye’nin bütün dünya tarafından takdir edildiği pek çok gelişmeyi hedef almıştır. Ekonomik, demokratik ve özellikle altyapı gelişmesini, her şeyi hedef almıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, milletin yaşanan olay karşısında üzüntüsünün büyük olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye o kadar ağır ve hain bir saldırıyı hak etmiyor. Burası bir barış coğrafyası. Burası birçok medeniyetin çıktığı ve bu medeniyetlerin ortaya koyduğu anlayışla, etrafındaki birçok ülkeyi ve belki de milyarlarca insana ışık, aydınlık veren, kalplerine, gönüllerine rahatlık veren bir coğrafyadır. Bu tahribat elbette ki milletimiz ve ülkemiz tarafından aşılacaktır. Öncelikle sizlerin de huzurunda ölenlere rahmet, aziz milletimize ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tekrar ülkemizdeki insanlara ‘geçmiş olsun’ diyorum ve bir daha inşallah Allah bizi böyle olaylarla karşı karşıya bırakmaz. Bir an önce bu işin arkasında kim var ise bu işi hangi sebeple planlamış ise bunun da yakın bir dönem içerisinde aydınlatılmasını temenni ediyor ve bunun için gerekli çalışmaların da büyük dikkatle sürdüğünü belirtmek istiyorum.”

Türkiye’nin yaşanan bu olayın da üstesinden geleceğini belirten Soylu, “Bunun sebebi bellidir. Bunun sebebi demokrasimiz, milli birlik ve beraberliğimiz, bunun sebebi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi, bunun sebebi 1 Kasım seçimleri ve Türkiye’nin iddialı yürüyüşüdür. Hep birlikte bu meselelerin üzerinden gelme vasfımız, milletimizin böyle bir sağduyusu ve anlayışı var” dedi.

Soylu, burada farklı davranışların da olabileceğine dikkati çekerek, “Buradan istifade etmek isteyenler de olacak. Bu milli meseleden, memleketimizin karşı karşıya kaldığı acı tablodan istifade etmeye çalışan istismarcılar mutlaka olacaktır ama bu meselede milletimizin kararlılığı, bakışı, duruşu inanıyorum ki o istismar edenlere de fırsat tanımayacaktır” ifadesini kullandı.

Futbolda şike davasıyla ilgili de görüşlerini açıklayan Soylu, Trabzon’da Trabzonspor’un vazgeçilmez olduğunu bildirdi. Soylu, “Kimin ne yaptığı, ne yapmadığı bellidir ve tarih birtakım kararlarla ters düz edilemez. Bu konuda hukuki süreç devam ediyor ve edecek. Bu iş bir üst mahkemede, temyiz mahkemesinde devam edilecektir. Tabii yargının aldığı kararı eleştirmeyeceğiz diye bir iş söz konusu değildir. Milletin vicdanında bu olayın kararı bellidir ve bunun dönüştürülmesi de mümkün değildir” dedi.

– “Türkiye inşallah 1 Kasım’da her beraber bir karar seçimine erişecektir”

Soylu, bir gazetecinin son zamanda yaşanan olayların seçimleri etkileyip etkilemeyeceği yönündeki sorusu üzerine, “Türkiye demokrasinin ne kadar ilerlediğini son 1,5 yılda gösterdi. Birçok seçim yapıyoruz. Avrupa ekonomilerinde ciddi kriz var. Bazı ülkelerde sosyal buhranlar var ama Türkiye birçok seçimi yapabileceğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bundan herhangi bir zarar görmüyor. Mart mahalli seçimlerini yaptık, akabinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yaptık, akabinde 7 Haziran Genel seçimlerini yaptık. Şimdi de 1 Kasım seçimlerini yapıyoruz ve memleketimiz buna ait bir yürüyüşü ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnsanlar zaten bu seçime gideceklerini ve bir çoğu, oy vereceği partiyi deklere ediyor. Bu bizim demokrasimizin geldiği noktanın isabetli bir nokta olduğunu, doygunluğunu ve demokratik olarak iyi bir yerde olduğumuzun en önemli demlerinden bir tanesidir. Bu tip hain saldırılar dünyada başka ülkelerde de oldu, seçimden 3 gün önce de oldu. Onun için bunların seçimleri etkilemeye, demokrasimizi zafiyete uğratmaya, milletimizin birliğine ve beraberliğine yönelik olduğu değerlendirmesi kaçınılmaz bir değerlendirmedir ama böyle bir sonucu doğurabilecek gelişme ortada yoktur ve Türkiye inşallah 1 Kasım’da her beraber bir karar seçimine erişecektir.”

Güncelleme (11 Ekim 4133, 14:35):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Aynı 1990’lı yıllarda olduğu gibi bu ülkeyi terör bataklığına çekip, terörle terbiye etmeye, terörle haddini bildirmeye ve terörle ülkemize kendi istedikleri düzeni getirmeye çalıştılar” dedi.

Soylu, Çaykara ilçe merkezinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, 1 Kasım seçimlerinin Türkiye’nin yanı sıra coğrafya için de önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’de 13 yıldır iktidarı yürüten AK Parti’nin, büyük değişimin ve dönüşümün, demokratik değerlerin yükseltilmesinin, demokrasinin gelişmesinin, milletin ve ülkenin dış dünyada itibarının artmasının en temel kaynağı olduğunu belirten Soylu, “13 yıldır bu ülkede yepyeni bir yolculuk başlamıştır. Şimdi milletimizin desteği ve kararı ile biz bu yolculuğu geleceğe taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Soylu, AK Parti’nin hep milletinin yanında olduğunu ve hep milletinden güç aldığını vurgulayarak, “Tek gücü, kudreti, kuvvet kaynağı aziz milletimiz ve doğru işler yapmaktır. O doğru işleri yaparken hep milletimize itimat etti ve güvendi” ifadesini kullandı.

7 Haziran ile 1 Kasım arasında yaşanan tabloyu herkesin gördüğüne dikkati çeken Soylu, şöyle devam etti:

“Aynı 1990’lı yıllarda olduğu gibi bu ülkeyi terör bataklığına çekip, terörle terbiye etmeye, terörle haddini bildirmeye ve terörle ülkemize kendi istedikleri düzeni getirmeye çalıştılar. Evlatlarımızı şehit ettiler, bu ülkede terörle beraber onlar ve onların kurgularını, anahtarlarını elinde tutanlar Türkiye’yi sınırlandırmaya çalıştılar. ‘Büyük, güçlü Türkiye istemiyoruz’ dediler. ‘Sizi terörle, faizle, avronun ve doların yükselmesiyle disipline ederiz. Ekonominizi alabora ederiz, içinizdeki huzuru altüst ederiz’ diyenlere, 1 Kasım seçimlerine sadece Türkiye’yi daha iyi noktalara götürebilmek, insanımızın hayat standardını yükseltmek için gitmiyoruz. Bize posta koyanlara karşı dünyaya söyleyecek bir sözümüz var. 13 yıldır sabrettik, mücadele ettik ve Türkiye’nin altyapısını kuvvetlendirdik. 13 yıldır Türkiye’yi böyle bir fiskeyle düşürebilecek bir hale getirmedik. Allah’ın izniyle ve büyük bir mücadeleyle PKK’nın kökünü de kazıyacağız, onları destekleyenlere de haddini sonuna kadar bildireceğiz.”

Soylu, 3,5-4 yıl sabırlı şekilde ülkenin her noktasında terör örgütüne bir tek taviz vermeden adım atmaya çalıştıklarını anlatarak, “Onlar, ‘nasıl olsa seçime gidiliyor, biz istediğimiz gibi Türkiye’de terör ortaya koyarız, kimse bize birşey söyleyemez’ anlayışı içinde oldular. Bizim buna ne kadar kararlı olduğumuzu şimdi gördüler. Şimdi ne diyorlar ‘biz karşılıklarımıza, saldırılarımıza son verebiliriz.’ Ne zaman? Güya 11 Ekim’den sonra son verecekler. O sizin her zamanki hikayeniz, her zamanki teraneniz” dedi.

– “Bizim şiddeti tasvip etmemiz mümkün değil”

“Dün Selahattin Demirtaş babalığını ziyarete gitmiş, ‘geçmiş olsun’ diye” ifadesini kullanan Soylu, şunları kaydetti:

“Niye? Cama bir tek taş atılmış diye. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsun, terör örgütünün propagandasını yapıyorsun, bu ülkenin toprakları şehit veriyor, insanların içi yanıyor. Bu insanlar orada ticaret yaparken şehadet şerbeti içmiyorlar, her birimizin güvenliğini tesis ederken şehadet şerbeti içiyorlar. Sen gazetende, televizyonda ‘PKK terör örgütü’ demekten imtina ediyorsun, sonra diyorsun ki ‘ben bu ülkenin milliyetçisiyim.’ Hadi oradan, sen paranın milliyetçisisin, sen menfaatin milliyetçisisin Aydın Doğan, hadi oradan.”

Orada bir cam var, o cama bir tane taş gelmiş. O taşı neredeyse ağlama duvarına döndürdüler. Bizim şiddeti tasvip etmemiz mümkün değil. Elbette şiddeti doğru bulmamız mümkün değil ama sanki bunu AK Parti’nin üzerine, sanki bugün bunu hükümetin üzerine atabilmek için canhıraş bir mücadeleyi ortaya koymaya çalışıyorlar. Bugünkü iktidarı iftiralarıyla, yalanlarıyla ve dolanlarıyla bir noktaya taşımak istiyorlar.”

– “Biz insanlık inşa ediyoruz, insanlık imar ediyoruz”

Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın ayakları titriyor. Suriyeli kardeşlerimiz oraya gidecekler diye azaları titriyor. ‘Acaba gelirlerse biz bunlara nasıl bakarız.’ Biz bakıyoruz. Tarihe olan borcumuzdan dolayı, insanlığa olan sadakatimizden dolayı biz bunlara bakıyoruz, bakmaya da devam edeceğiz. Niçin? Onların evlatları 100, 200 yıl sonra diyecekler ki ‘biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne minnettarız, biz bu aziz millete minnettarız ve müteşekkiriz.’ Biz insanlık inşa ediyoruz, insanlık imar ediyoruz. Biz menfaat imar ve inşa etmiyoruz. Burası bize, bizim medeniyetimizin en önemli bakiyelerinden bir tanesidir ve buranın bütün medeniyetini dünyaya nakşetmek, anlatmak bizim temel görevlerimizdendir.”

Türkiye’nin hemen aşağısından bir yol açıp, küçük devletçikler oluşturarak Türkiye’yi yine sınırlamaya çalıştıklarını belirten Soylu, “Ne zaman? Şu 3,5 aylık dönem içerisinde hemen kafalarını kaldırdılar. Bizim buna müsaade edebileceğimizi zannettiler. Ey dünyanın büyük devletleri, ey dünyanın Türkiye’yi hizaya getirebileceğini düşünen devletleri, size buradan sesleniyoruz, Türkiye’siz bu coğrafyada hiç kimse herhangi bir emel gerçekleştiremez. Türkiye’nin gücü ve kudreti derinliğindendir. Onu yüzeysel ölçmeye çalışanlar maalesef aldanırlar” diye konuştu.

Güncelleme (11 Ekim 5667, 15:01):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Demokrasiden, temel hak ve hürriyetlerden ve herkesin kendi istediğini istediği gibi söyleyebilme hakkından kesinlikle taviz vermeden Türkiye’yi bir istikrar, özgürlükler ve barış adası haline getirme konusunda irademizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Soylu, Dernekpazarı ilçe merkezinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, milletin AK Parti’ye 7 Haziran seçimlerinde, ilk seçime girdiği 3 Kasım 2002 seçimlerinden 6,5 puan daha fazla oy verdiğini belirtti.

AK Parti’nin seçimin ardından hükümet kurmak istediğini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“AK Parti, ’13 yıllık hükümetim, benim nefsim var, Türkiye’yi tek başıma idare ediyordum, siz kimsiniz’ demedi. Bütün siyasi partilere tek tek gitti. Birisi 7 Haziran akşamı dedi ki ‘kusura bakmayın kasım ayında seçime gidiyoruz.’ Yetmedi, yaklaşık 25 gün sonra ‘yok seçime gitmeyelim siz CHP ile HDP ile beraber hükümet kurun.’ Şimdiki Meclis Başkanımızı, TBMM Başkanımız için ona elçi gönderdik, bir çay ısmarlamadan 3 dakikada ‘hadi bakalım, görüşme sona ermiştir’ dedi. Bu eski Türkiye tablosu değil mi? İnsanların birbirine selam vermediği, meselelerin yüz üstü bırakıldığı, her türlü problemin halının altına serildiği, siyasetçinin nefsinin en üst noktaya çıktığı, çözüm değil çözümsüzlüğün üretildiği. Öbür taraftan ise Cumhurbaşkanımıza, kurucu genel başkanımıza ‘bu benim kırmızı çizgimdir’ dedi. Başka kırmızı çizgiler ortaya koydu ve en nihayetinde söylediği sözlerle birlikte koalisyonun, hükümetin kurulamaması konusundaki bütün iradesini ortaya koydu ve şekillendirdi.”

Soylu, ‘siz bu adamlara niye bu kadar yüz verdiniz’ diye eleştirildiklerini dile getirerek, “Biz hiç bir gün terör örgütüne yüz vermedik. Biz bugünleri biliyorduk ama bugünleri 2011’den, 2012’den itibaren yapmaya çalıştılar. Mısır’daki, Suriye’deki yangını ve cereyanı Türkiye’ye yansıtmaya çalıştılar. Bir taraftan Libya’daki, Tunus’taki, Yemen’deki yangını ve cereyanı etnik köken, mezhep üzerinden başka türlü karmaşıklıklar üzerinden Türkiye’ye yansıtmaya çalıştılar” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin samimiyet ve iyi niyetle milli birlik ve kardeşlik projesini başlattığını anlatan Soylu, “Bütün bunları yaparken Türkiye bundan hiç geri adım atmadı. Başı kapalı olanla başı açık olan mahkemede birlikte avukatlık yapıyorsa, beraber hastanede doktorluk yapıyorsa, beraber okula gidiyor, lisede öğrencilik yapıyorsa, TBMM’ye giriyorsa biliniz ki Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin ve demokratik ilerlemenin bir sonucudur” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’nin terörle mücadele attığı adımlara dünyanın her bir ülkesinin hak verdiği için bir ters ses, aykırı bir söz duyulmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyorlar ki ‘silahları susturalım.’ Bunu diyen kimler? Bir kısım sözde aydınlar, Aydın Doğan’lar, bize akıl vermeye çalışanlar. ‘Silahları susturalım’ derken Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hakaret ediyorlar, onu bir terör örgütüyle aynı safhaya koyuyorlar. Bize diyorlar ki ‘siz savaş naraları atıyorsunuz.’ Hayır, o da yanlış. Biz savaş yapmıyoruz. Biz, PKK terör örgütü ile savaş yapabilecek sözünü kendimize hakaret sayarız. Biz terörü bitirmeye, tasfiye etmeye, ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Tek dertleri var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu aziz milletle PKK terör örgütünü aynı terazinin kefesine koyabilmek. Beraber tartılandırmak, denklemek, eşitlemek ve Türkiye’yi maalesef bu tip düşünenler sözde aydınlar, yazarlar, entelektüeller güya kendisinin Türkiye, insan sevgisi olduğunu ifade ederken ideolojik bir şekilde Türkiye’yi geri düşürmeye çalışanlar ya akıllarından yoksundurlar ya da söylemek istemiyorum ama ya gaflettedirler ya delalettedirler ya da ihanettedirler. Bu kadar basittir. Biz onlara aldırmadan yolumuza devam edeceğiz.”

Bir taraftan Türkiye’nin huzuru, istikrarı ve güveni için yollarına devam edeceklerini ifade eden Soylu, “Diğer taraftan da ülkemizin kalkınması, gelişmesi için aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Demokrasiden, temel hak ve hürriyetlerden ve herkesin kendi istediğini istediği gibi söyleyebilme hakkından kesinlikle taviz vermeden Türkiye’yi bir istikrar, özgürlükler ve barış adası haline getirme konusunda irademizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Güncelleme (11 Ekim 4207, 20:10):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, ”Okunan Ezanı Muhammedi ve dalgalanan ay yıldızlı bayrağımız, bu topraklarda 780 bin kilometre karenin her santimetre karesinde hem okunmaya hem de dalgalanmaya devam edecektir” dedi.

Soylu, Bayburt Dede Korkut Derneği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, Ankara’daki terör saldırılarına değinerek, “Bunun üstesinden millet olma bilinci ile gelmeliyiz. Bugün hep birlikte bir fotoğraf ortaya koyarak, Türkiye’de nasıl bir anlayışı gerçekleştirdiğimizi bir kez daha herkese, birlik ve beraberlik fotoğrafı ile göstermeliyiz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin böyle bir olayı hak etmediğini dile getiren Soylu, ”En yakın zamanda bunu hangi kirli eller planladıysa ve bunu Türkiye’nin geleceğine ait bir şekilde ortaya koymuşsa hem devletimiz hem güvenlik görevlilerimiz inanıyorum ki en kısa zamanda bulacaklar, hukuka çıkartacaklar ve milletimizin gönlünü rahatlatacaklar. Sizden istirham ediyorum devletimize, hükümetimize, güvenlik kuvvetlerimize güvenin” diye konuştu.

Soylu, dünyanın her tarafında bu tip saldırıların gerçekleşebildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bunların her birini nasıl gerçekleştiği yerde lanetle değerlendiriyorsak, bugün burada da bunu lanetle değerlendiriyoruz. Biz bunları aşabilecek, üstesinden gelebilecek güçteyiz. Millet olarak da buna gücümüz olduğunu ifade etmek istiyorum. Niçin PKK terör örgütü iki akşam evvel bir evladımızı hamile eşinin ve çocuğunun yanında katlediyor, niçin bugün yine iki askerimiz şehit oluyor? Dertleri çok açıktır. Türkiye’nin istikrarını, huzurunu bozmak, güvenini alt üst etmek ve yürüyüşünü engellemektir. Bunu geçmişte de yaptılar. Türkiye’yi 1980 ve 1960 darbesine böyle götürdüler.”

– ”Türkiye bugün 1990’lı yıllardaki Türkiye değil”

Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

”Dün bizi sınırlandırdınız. Dün bize yaptığınız davranışı kabul etmeyiz ve şurada okunan Ezanı Muhammedi ve dalgalanan ay yıldızlı bayrağımız, bu topraklarda 780 bin kilometrekarenin her santimetre karesinde hem okunmaya hem de dalgalanmaya devam edecektir. Türkiye bugün 1990’lı yıllardaki Türkiye değil. Bugün Türkiye, Göktürk uydusunu niçin fırlattığımızı, insansız hava uçağımızı niçin yaptığımızı, atak helikopterlerimizi niçin yaptığımızı aziz milletimize biraz daha iyi anlatabiliyor. Yurt dışında bile sınırlarımız dışında bir mağaradan bir mağaraya giderken, Göktürk uydusu tespit ediyor, insansız hava uçağı anlıyor, helikopterlere talimat veriliyor ve teröristler etkisiz hale getiriliyor. Bu yeni Türkiye, güçlü Türkiye. Bu eski diz çöken Türkiye değil.”

Soylu, devletin ve milletin kararlılığından vazgeçmeyeceğine de dikkati çekerek, ”Devletimiz ve milletimiz bu kararlılıktan ve iradeden vazgeçmeyecektir. Biz bu terörü bitireceğiz ve PKK terör örgütü tasfiye olana kadar, tek bir teröristi bu topraklardan gidene kadar, silahlarının tamamı bu toprakları terk edene ve 7 kat yerin dibine gömülene kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu aziz millet kararlılığını sürdürecektir” şeklinde konuştu.

– ”Biz 13 yılda çok gayret gösterdik ve çok emek saf ettik”

Soylu, ”Evet 7 Haziran’da bir seçim yaptık ve milletimiz bu seçimde bize tek başına iktidar vermedi” diyerek, şöyle devam etti:

”Biz 13 yılda çok gayret gösterdik ve çok emek saf ettik. Milletimiz bize dedi ki ‘başka bir parti ile koalisyon yaparak iktidar olabilirsiniz ama ben seni silmiyorum,  sen Türkiye’nin omurgasısın, biz senden vazgeçmiyoruz ama elbeteki bir siyasi parti ile bunu gerçekleştireceksin’. Biz siyasi partilere gittik ve hemen o akşam bir siyasi partimizin genel başkanı dedi ki ‘Kasım’da seçim olacak’, öteki siyasi partiye gittik, o da ‘benim kırmızı çizgilerim var’ dedi. Bırakmadık, onlarla müşahedeye devam ettik. Çünkü millet bize ‘birlikte yapın, yönetin, bu taşın altına elinizi birlikte sokun ve birlikte fotoğraf verin’ dedi. Kimi Cumhurbaşkanımızdan, kimi 17-25 Aralık darbesinden, kimisi de başka bir yerden dem vurdu. Meclis başkanımız bir siyasi parti genel başkanını ziyaret ediyor, içeride 3 dakika kalıyor. Nezaket midir bu? Bu zorlu dönemde birlik fotoğrafı vereceğine, bir milletvekili, devlet adamı ile oturup konuşmanın, dinlemenin ne yanlışı var. Bunu bana biri anlatsın.”

Türkiye’de dün büyük bir olay yaşandığını hatırlatan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

 ”Başbakanımız, ‘görüşelim, milletimize bir fotoğraf verelim’ diyor. ‘Ben reddederim’ diyor. Allahınızı severseniz, son bakanların yemin etme töreni vardı, beraber Meclis’teydik. Bize Meclis Başkanvekili sordu, sorması da gerekmiyordu aslında. Çünkü Anayasa emrediyor, yeni bakan atanırsa gelir Meclis’te yemin eder. Meclis buna karar verir demiyor. Bunu oylamaya açtık. Yanlış olmasına rağmen biz oyladık. Bir de ne göreyim biz bir tarafta oyluyoruz ‘evet’ diyoruz, onlar bir tarafta ‘hayır’ diyor. Üç parti Anayasa’yı ihlal edecek şekilde yan yana geliyor. Peki bu doğru mu? Sonra ‘CHP, HDP beraber üçünüz yapın, olmadı erken seçime gidelim, gel mecliste erken seçim kararı alalım, hayır almayalım’. Biraz önce diyordun ki erken seçime gidelim, sonra diyorsun ki erken seçime gitmeyelim. Şimdi seçim beyannamesini açıklıyorlar, ‘biz HDP hariç her parti ile koalisyon yapabiliriz’. Peki 3,5 ile 4 aydır bu memlekette terör dahil, doları, avroyu yukarı çıkarmaları dahil, bu memleketin belirsizliği dahil, herkesin durgunluğuna vesile olan hadiseyi sen niçin gerçekleştirdin. Allahını seversen, sen ne yapmak istiyorsun.”

– ”Yaşananlar milletin gözünün önünde cereyan etti”

Soylu, siyasetin ciddi bir iş olduğuna işaret ederek, ”Siyaset dediğin, devlet adamlığı dediğin ciddi bir iştir. Devlet adamlığı bir sağ, bir sol, bir öyle, bir böyle söylemeyi gerektirmez. Hele bugünlerde buna hiç tahammülümüz yok. Bunun partisi, siyasi düşüncesi, anlayışı olur mu ? Bunun ancak birliği, beraberliği ve kardeşliği olur. Başka bir şeyi olmaz” dedi.

Yaşananların milletinin gözü önünde cereyan etiğini de belirten Soylu, ”Millet bu konuda en iyi kararı verecektir. Bu son 3,5 ile 4 ayda eski Türkiye fotoğrafını gördük. Bu fotoğrafta bir taraftan ekonomiyi dalgalandırmaya, belirsizlikle siyasi hayatı etkilemeye çalıştılar, diğer taraftan terörle Türkiye’ye ders vermeye, Türkiye’yi tekrar bir sınava tutmaya çalıştılar” diye konuştu.

Soylu, Çözüm Süreci ve AK Parti’nin seçim beyannamesi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından Soylu, Kalkınma Mahallesi’nde ev ziyaretleri yaptı, gençlerle bir araya geldi.

Soylu ayrıca, Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Trabzonlu milli sporcu Selçuk Çebi ile bir araya geldi, AK Parti Gençlik Kolları tarafından kentte bir restoranda düzenlenen ”Gençlik ve Sosyal Medya Buluşması” programına katılarak gençlerin sorularını yanıtladı.

Güncelleme (11 Ekim 9907, 21:45):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin, “Bu tip olaylar karşısında milletimizin birliğinin ve kenetlenmesinin çok daha üstün bir seviyeye gelmesi bizim temennimizdir. Çünkü bu olaylar bizim millet olma bilincimizi kuvvetlendirecek, millet olma gücümüzü artıracak ve Türkiye’nin istikrarının, huzurunun ve geleceğinin aydınlık olmasını engelleyecek olaylardır” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Kemeraltı Mahallesi’ni ziyaret eden Soylu, esnaf ve vatandaşın sorun ve isteklerini dinledi.

Soylu, ziyaretin ardından bir gazetecinin Ankara’daki patlama ile ilgili sorusu üzerine, şu ifadeleri kullandı:

“Herkesin kendisini güven içerisinde ifade edebilme hakkı vardır. Demokratik ülkelerin en temel prensiplerinden bir tanesi de budur. Elbetteki Ankara’da yaşanan olay bizim, ülkemizin, memleketimizin ve hatta tüm insanlık için üzüntü verici bir olaydır. Bu felaket her birimizi kaygılandırıcı bir olaydır ama bunun bir provokasyon olduğu ve ülkemizin huzur içerisinde bir seçimi gerçekleştirmesinin, birlik ve beraberliğinin devam etmesine yönelik bir olay olduğu, yaklaşık 3,5 ile 4 aydır Türkiye’nin huzuru ve istikrarı üzerine oynanan oyunların bir devamı olduğu apaçık ortadadır.”

Yaşanan olay için üzgün olduklarını belirten Soylu, “Milletimize başsağlığı diliyoruz. Allah rahmet eylesin. Rahmete kavuşanların yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.

Soylu, yaşanan olaylar karşısında sağduyulu davranılması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu tip olaylar karşısında milletimizin birliğinin ve kenetlenmesinin çok daha üstün bir seviyeye gelmesi bizim temennimizdir. Çünkü bu olaylar bizim millet olma bilincimizi kuvvetlendirecek, millet olma gücümüzü artıracak ve Türkiye’nin istikrarının, huzurunun ve geleceğinin aydınlık olmasını engelleyecek olaylardır. Bizim yapmamız gereken, bu ülkede herkesin hiçbir ayrım yapmadan bir arada olup, yarın o huzurla ve istikrarla gidebilmesidir” dedi.

– “Herkesi sağduyuya davet ediyoruz”

Soylu, herkesi sağduyuya davet ederek, şunları kaydetti:

“Bunun üzerinden bir siyaset yapılmasını, bunun üzerinden söylemlerine takviye yapılmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz ve bununla ilgili ortaya çıkabilecek her türlü değerlendirmede de esas itibariyle milletimizin bu acısının kaşınmamasını ve bununla birlikte de Türkiye’de başka türlü derin üzüntülere sevk edilmemesini özellikle açıklama yapacaklardan istirham ediyoruz. Çok açık bir provokasyon ve neyi hedeflediği de neye hizmet ettiği de belli. Onun için milletimizin sağduyu ve sabırla bunu aşacağına inanıyoruz. Tekrar başımız sağ olsun.”

Güncelleme (12 Ekim 2015, 12:20):

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Bu ülkenin başına bela ettikleri PKK terör örgütü dahil olmak üzere, Türkiye’nin üzerine oynanan oyunları, Türkiye’nin iradesiyle, kararlılığıyla, bin yıllık devlet geleneğimizle, bin yıllık tarih anlayışımızla, milletimizin birliği, beraberliği ve bütünlüğüyle tek tek ortadan kaldıracağız ve ülkemizin ilerlemesini devam ettireceğiz” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Araklı ilçesindeki bir restoranda, partililer ile bir araya gelen Soylu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 1 Kasım seçimlerine doğru adım adım gittiğine işaret etti.

Soylu, Türkiye’nin 1 Kasım seçimlerine doğru giderken, milleti derinden üzen olaylarla da karşı karşıya kalındığını belirterek, “Türkiye’nin gelecek yürüyüşünü durdurabilmek, yarınlara olan inancını etkileyebilmek ve ülkemizin dünyada varlığını anlatabilmek gayesine engel olabilmek ve benim memleketimin güzel insanlarının birliğine, beraberliğine, kardeşliğine kast etmek, demokrasimize yara vermek ve milletimizin zihnini karıştırmak için Türkiye’nin üzerine oynanan oyunları hep beraber görüyor ve izliyoruz” ifadesini kulandı.

Türkiye’nin ilerlemesini engellemeye çalışanlara lanet eden Soylu, “7 Haziran ile 1 Kasım arası olan tabloyu beraber gördük. Türkiye’de elini taşın altına koymak istemeyenleri, Türkiye’de 13 yıllık iktidarın ortaya koymuş olduğu kazanımları bir kalemde silmek isteyenleri, 7 Haziran ile 1 Kasım arası en çok ülkemizin yarınlara gidişinde birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ve bu ülkenin gelecek teminatı olması gerektiği günlerde, herkesin kısır siyasi hesapların içerisinde olduğunu hep beraber gördük” diye konuştu.

Soylu, bazı meselelerin üzerinden siyaset yapmanın doğru bir şey olmadığına dikkati çekerek, “Bugün öyle bir halin ve olayın yaşandığı bir Türkiye’deyiz. Herkesin kendi siyasi hesaplarını bir tarafa bırakması lazım. Bu esnada yine kırmızı çizgileri koyanları, yine bu esnada AK Parti’nin kurucu başkanı Sayın Cumhurbaşkanımız üzerinde yapılan hesapları ve onun hedef alınarak, gerçekleştirilmek istenilen siyasi projelerini gördük ve yaşadık” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, AK Parti’nin demokratik değerlerini yükselten bir siyasi parti olduğunu söyledi.

AK Parti’nin, demokratik değerlerinden hiç vazgeçmeyen bir siyasi parti olduğunu bildiren Soylu, “En riskli , en zor zamanlarda ülkemizi sıkıştırmak istedikleri en zor günlerde AK Parti demokrasiye sımsıkı sarılmış, demokratik değerlerde ileriye adım atmıştır. Eğer bugün bu ülkede yaşayan herkes kendisini ifade edebiliyorsa, bugün herkes kendisini rahat bir şekilde tanımlayabliyorsa, Allah’ın kendisine verdiği sıfatları rahat bir şekilde kullanabiliyorsa, bugün ötekileştirme, ayrıştırma, cinsiyet, inanç, mezhep ve siyasi düşünce bakımından kimse farklılaştırılmıyorsa, bu AK Parti’nin 13 yıldan beri ortaya koyduğu anlayışın kendisidir” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’de 13 yıldır hızlı bir demokrasi yolculuğu yapıldığını belirterek, “Bu demokrasi yolculuğunu engellemek isteyenler var. Neden, bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Yıllardır üzerimizde türlü oyunların oynandığı fay hatlarımız var bizim. Türkiye’yi başka bir noktaya taşımak, itmek istiyorlar. Biz elbetteki buna müsaade etmemeliyiz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin ilerlemesini ve özgürleşmesini durdurabilmek için Türkiye’ye ders vermeye çalışanların olduğuna değinen Soylu, “Bu ülkenin başına bela ettikleri PKK terör örgütü dahil olmak üzere, Türkiye’nin üzerine oynanan oyunları, Türkiye’nin iradesiyle, kararlılığıyla, Türkiye’nin gücü ile bin yıllık devlet geleneğimizle, bin yıllık tarih anlayışımızla, milletimizin birliği, beraberliği ve bütünlüğüyle tek tek ortadan kaldıracağız ve ülkemizin ilerlemesini devam ettireceğiz. Hiçkimsenin endişesi olmasın. PKK terör örgütünü de tasfiye edeceğiz” dedi.

– “AK Parti’yi ve milleti hedef alan davranışlar vardır”

Soylu, yaşanan son terör olaylarını da hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Daha 3 gün önce bir polisimiz evine giderken hamile eşinin ve yanında çocuğu varken katlettiler. Ondan sonrada barış diyorlar. Neyin barışından bahsediyorsunuz, neyin barışını anlatmaya çalışıyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir terör örgütünün karşı karşıya geldiği meselede, savaş ve barış olmaz. Savaş ve barış devletler arasında olur.  Bir terör örgütünü sürekli Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile eşitlemeye çalışan bir anlayışı ortaya koymak ve bu bizim sözde aydınlar, sözde yazarlar, sözde entelektüeller, güya cici sivil toplum örgütleri tarafından söylenmesi eğer gaflet, dalalet değilse, bilmenizi istiyorum ki bu tamamen ihanetin kendisidir. Başka hiçbir şey değildir.”

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ