logo

reklam
18 Temmuz 2015

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu:

TRABZON (Samsunyerelhaber) – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “CHP, MHP, HDP birlikte iktidar olun, biz de muhalefet olalım. Biz iktidar heveslisi değiliz. Bugün muhalefete hazırız, bugün seçime hazırız, bugün hükümete hazırız. Milletimiz ne talimat veriyorsa, her şeye hazırız” dedi.

Soylu, AK Parti Trabzon İl Başkanlığınca Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Ramazan Bayramı’nın Türkiye’ye, İslam alemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.

Seçim öncesi verdikleri sözleri, milletvekilliği süresince gerçekleştireceklerini belirten Soylu, ”Özellikle seçim 7 Haziran’da bittikten sonra, Türkiye’de 7 Haziran seçiminin sonuçları üzerinden sanki AK Parti büyük bir mağlubiyet almışcasına bizim üzerimize gelen ve bizi tek başına iktidardan alıkoymak için çabayı ortaya koymaya çalışanlar, yeni bir iklim, yeni bir kamuoyu, yeni bir algı oluşturma çabası içine girmişler. Sanki 13 biz almışız, 16 biz almışız, 25 biz almışız gibi Türkiye’de 41 puan, 258 milletvekili biz almamışız gibi AK Parti’nin 13 yıldan beri Türkiye’ye yaptıklarını da bir kenara bırakıp Türkiye’ye AK Parti üzerinden bir algı yaratmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Soylu, AK Parti’nin 2002’de yüzde 34,5 ile iktidara geldiğini anımsatarak, şunları söyledi:

”Bugün 2002’de almış olduğumuz oyun tam tamına 6,5  ile 7 puan üzerinde bir oyla milletimizin şu anda Türkiye’de birinci parti yapmış olduğu, Türkiye’nin omurgasını, geleceğini teslim ettiği ve en yalın anlayışla ‘sizsiz bir Türkiye düşünemiyoruz’ diye seçim sonucunda yüzde 41’lik mesajla ‘biz AK Parti’den vazgeçmiyoruz, biz sizden vazgeçiyoruz, bu hizmet kadrosundan vazgeçmiyoruz’ diyen bir anlayışı ortaya koydular. Bir oyun bile namusunu koruyabilmek için büyük bir mücadeleyi bu saatten sonra dünden daha yoğun bir anlayışla gerçekleştirmeye çalışacağız.”

– “Hep beraber yapıcı bir tutum ortaya koyduk”

Dünün tartışmasını yapmadıklarını vurgulayan Süleyman Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Seçim dönemlerinde, seçim meydanlarında, seçim mitinglerinde söylediğimiz sözleri yeni bir dönemde ortaya koyabilecek bir anlayışı da ortaya koymadık ama rakiplerimiz böyle yapmadılar. Hala seçim meydanındaymış gibi, hala seçim meydanlarında ortaya attıkları nutuklar gibi nutukları ilan etmeye çalışıyorlar. Bir taraftan saray tartışmaları, bir taraftan Türkiye’de ortaya koydukları yolsuzluk, Yüce Divan gibi tartışmalarla hala seçim kampanyasını ve seçim sürecini yürütmeye çalışıyorlar. Bir erken seçim olursa Türkiye’de aynı söylemler üzerinden milletimizle beraber oluruz gibi bir arzuyu taşıyorlar.”

Soylu, milletin kendilerine yüzde 41 oy verdiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Seçimin ilk gününden itibaren parti genel başkanımızın başkanlığında ortaya koyduğumuz sorumluluk duygusundan yüzde 41’in ve milli iradenin ortaya koymuş olduğu işaretten bir an bile ayrılmadık. Hep beraber yapıcı bir tutum ortaya koyduk ve bu yapıcı tutumu devam ettiriyoruz. Türkiye’ye koalisyonların ne zarar verdiğini biliyoruz. Koalisyonların Türkiye’yi nasıl geri getirdiğini biliyoruz. Hangi anlaşmazlıkların, uzlaşmazlıkların bir parçası olduğunu da biliyoruz. Bir taraftan HDP bize ‘CHP ile koalisyon yapın’ diyor, bir taraftan MHP bize ‘CHP ile koalisyon yapın’ diyor, bir taraftan Aydın Doğan bize ‘CHP ile koalisyon yapın’ diyor, bir taraftan İstanbul sermayesi bize ‘CHP ile koalisyon’ yapın diyor, bir taraftan da uluslararası aktörler bize ‘CHP ile koalisyon yapın’ diyor. Acaba bizi sevdiklerinden mi, bizi düşündüklerinden mi, acaba bu ülkede yarının bu koalisyonlarla daha iyi olabileceğini düşündüklerinden mi diyorlar.”

– “Biz iktidar heveslisi değiliz”

Süleyman Soylu, Türkiye’ye 21. yüzyılın en iyi hediyesinin AK Parti olduğunu savunarak, ”AK Parti’nin gücünü aşağı alabilmek için, AK Parti’yi  toplum nezdinde itibarsızlaştırabilmek için bir taraftan HDP, bir taraftan MHP, bir taraftan CHP, bir taraftan uluslararası sermeye, bir taraftan İstanbul sermayesi ve Aydın Doğan ellerinden gelen her şeyi ortaya koymaya çalışıyor. Biz samimiyetle, milletimizin ve memleketimizin meselelerine sahip çıkarken onlar bizim millet sevgimizin, ülke sevgimizin istismarını yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

”Biz tek başına iktidar istedik, siz koalisyon istediniz” ifadesini kullanan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bunu yapın. İlk günden beri bunları söylüyorum. Hem de çok güzel yakışır. CHP, MHP, HDP birlikte iktidar olun, biz de muhalefet olalım. Biz iktidar heveslisi değiliz. Bugün muhalefete hazırız, bugün seçime hazırız, bugün hükümete hazırız. Milletimiz ne talimat veriyorsa her şeye hazırız. Seçimin bittiği ilk günden itibaren Cumhurbaşkanımız üzerinden tartışma yapanlar, başka bir fitneyi ortaya koymaya çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı üzerinden meşruiyet tartışması yapmak son derece yanlıştır. Cumhurbaşkanımızın meşruiyet problemi yoktur. Cumhurbaşkanımız bugün AK Parti’nin de üzerindedir, bütün siyasi partilerin de üzerindedir.”

– “Yeşil Yol konusunda bir yaygara koparmaya çalışıyorlar”

 Karadeniz’deki “Yeşil Yol” tartışmalarını hatırlatan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yeşil Yol konusunda bir yaygara koparmaya çalışıyorlar. Bunu Birleşik Haziran Hareketi gerçekleştiriyor. Kim Birleşik Haziran Hareketi, bir ona bakmak gerekir. Bugün PKK’yı, KCK’yı meşrulaştırarak, Türkiye’de HDP’nin barajı aşabilmesi için PKK’nın ve KCK’nın bayraktarlığını yapan Birleşik Haziran Hareketi. Tek amacı vardı, Güneydoğu’da ve Türkiye’nin her tarafında HDP’ye PKK ve KCK üzerinden oy devşirerek, Türkiye’de AK Parti’nin tek başına iktidardan alıkonulmasını sağlayabilecek bir anlayışın adıydı. Türkiye’de ne kadar gayri milli unsurlar varsa, hepsi Birleşik Haziran Hareketi içerisindedir. Onların önderliğinde Karadeniz’in birliğini ve dirliğini bozmaya çalışıyorlar.”

 AK Parti’nin Türkiye’de en yüksek oyu Karadeniz ve İç Anadolu’da aldığını belirterek, “Burada acaba hangi nifakı, uyuşmazlığı ortaya koyabilirim de milletin kafasını bulandırıp, AK Parti ile Karadenizli arasında bir yüksek duvar örebilirim anlayışı içerisindeler. Karadenizli kendi meselesini iyi bilir, kimin hain olduğunu, kimin ihanet içerisinde olduğunu, kimin çevre dostu olduğunu, kimin ağaçla beraber bu ülkede hükümeti devirmeye çalıştığını çok net şekilde bilir.. Karadenizliler bu tarz olaylara müsamaha göstermeyecektir” diye konuştu.

Karadenizlilerin gereken cevabı vereceğini ifade eden Soylu, “Kimsenin endişesi olmasın. Detaylara girmeye gerek yok. Bunlar Türkiye’nin bölücü unsurlarıdır. Bunlar Türkiye’nin bölücü hareketleridir. KCK ve PKK’nın tekelinde Güneydoğu’da istediklerini yaptılar, şimdi Karadeniz’de yapmaya çalışacaklar. Hiç birine müsamaha göstermeyecek, hiçbirine bir şekilde müsaade etmeyeceğiz” dedi.

– “Türkiye’de Kürt sorunu yoktur”

Soylu, Türkiye’de Kürt sorunu olmadığını da savunarak, şu görüşleri paylaştı:

“Türkiye’de 2002’de Kürt sorunu vardı, asimilasyon vardı, inkar politikaları vardı. AK Parti 13 yıldır sessiz devrimle Türkiye’de Kürt sorununu ortadan kaldırmış ve Türkiye’de çok net bir şekilde ilerlemesini ve demokratikleşmesini, eşit vatandaşlık ilkesini net bir şekilde ortaya koymuştur. Herkes kendini istediği gibi ifade edebiliyor, herkes kendini istediği gibi ortaya koyabiliyor. Türkiye’de Kürt sorunu yoktur ama Türkiye’de bir PKK sorunu, KCK sorunu vardır. Allah şahittir ki hükümeti kurduğumuz andan itibaren ilk ele alacağımız sorun Türkiye’deki KCK sorunu ve PKK sorunudur.”

AK Parti’nin ortaya koyduğu iradede 13 yıldır bütünlük olduğuna da dikkati çeken Soylu, “Biz demokrasiden, demokratikleşmeden, eşit vatandaşlıktan, demokrasinin yükselmesinden hiçbir şekilde ilerlemeden, yatırımdan geri adım atmayız. Onun için gittiğimiz yolda iyi niyetli, samimiyetli ve vatanperver bir şekilde gidiyoruz. Burada ne söylüyorsak, gittiğimiz her yerde aynı cümleleri söylüyoruz” ifadesini kullandı.

Törene, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ve çok sayıda partili katıldı.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ